İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE MOSFED ARASINDA "MESLEKİ EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ" İMZALANDI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) arasında, sektörün nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla "Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü" imzalandı.
İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE MOSFED ARASINDA

Törende konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı mesleki eğitim birimi ve MOSFED'in hazırlıklarını tamamladığını ifade ederek  "Artık çalışma zamanı." dedi.

Sektörün nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılayabilmek için İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile üretim ve ihracatta sahip olduğu potansiyeli, dinamikliği ve rekabet gücüyle Türkiye'nin anahtar sektörlerinden biri olan, mobilya sektörünü temsil eden Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) arasında  "Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü" imzaladı. Törene İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı,  MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, kurum amirlerinin yanı sıra mobilya ve alt dallarında mesleki eğitim programlarına dâhil olan okulların müdürleri katıldı.

Mobilya alanında öğrencilerin mesleki eğitimlerinin desteklenmesi amacıyla imzalan  protokol, ilimizde faaliyet gösteren ve bünyesinde mobilya ve iç mekan tasarım alanı bulunan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile mesleki eğitim merkezlerinin tamamını kapsıyor.

İstanbul İhracatçılar Birliği Binası Konferans Salonunda imzalanan protokol ile okulların atölyelerine donatım ve temrinlik malzeme desteği verilmesi, staj ve istihdam imkanları, alan öğrencilerine burs desteği, mesleki yönlendirme, teknik gezi, fuar, konferans, seminer ve kariyer günleri planlanıyor.

MOSFED'e bağlı üye iş yerlerinde çalışan mevcut personeller ile yeni işe girecek kişilerin mesleki eğitim merkezlerinde belgelendirme süreçlerini kapsayan kazanımları içeren protokolün İstanbul ilindeki tüm okul ve merkezlerimizde mobilya alanında yürütülen mesleki eğitim faaliyetlerine önemli katkılar sağlanacağı düşünülüyor.

 

"Öğrencilerimiz mezun oldukları an istihdam edilecek"

Törende konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı: "Bir ülkede eğitim ile sanayinin birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini vurgulayarak,bu iki konunun bir bütün olarak ele alınması gerektiğini vurguladı. Yazıcı, MOSFED ile kurdukları iş birliğinin karşılıklı talep neticesinde geliştiğini, TOBB, İTO, İSO, MÜSİAD gibi iş dünyasının önemli birlik ve dernekleri arasına MOSFED'in de katılmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Levent Yazıcı, öğrencilerin kendi okullarındaki atölyelerin yanı sıra STK'ların kurduğu atölyelerde de eğitim alabildiğine dikkat çekerek böylesi iş birliklerinin öğrencilerin mezun oldukları anda istihdam imkanına kavuşmalarını sağladığını belirtti. Yazıcı, ayrıca, "Bu iş birliklerinin mezunlarımıza anında istihdam imkânı sunması, öğrencilerimize olduğu kadar ailelerine de güven verecek, çünkü bilecekler ki çocukları mezun olduğunda işi hazırdır" diyerek sözlerini şöyle tamamladı: "Bu imkanlar öğrenci ve velilerle de sınırlı değildir, öğretmenlerimizi de kapsamaktadır. Öğretmenlerimiz de sektörün öncü kuruluşlarının desteğiyle bu eğitimleri yürüterek aslında Türk mobilyasının gelişme sürecine destek olma ve tasarım anlamındaki başarısını deneyimleme imkânı bulmuş olacaklar." ifadelerinde bulundu.

 

"Mobilya istihdam dostu bir sektör"

Törende konuşan MOSFED Başkanı Ahmet Güleç ise sektörün ihracatının son 20 yılda 20 kat artmasının yanı sıra üretim ve tasarım odaklı atılımlarla gerek katma değer sağladığını gerekse "Türk Mobilyası" algısının küresel planda güçlendirildiğini vurguladı. Sektörün rekabet olgusunun, ihracat payının ve sürdürülebilirliğinin, merkezinde istihdamın bulunduğu bir bakışla ele alınması gerektiğini belirten Güleç, şöyle dedi: "Sektörümüz istihdam dostu bir sektördür. Mobilya imalat ve perakende sektöründe çalışan sayısı 310 bin civarındadır. Ayrıca Türkiye'de imalat sanayindeki istihdamın yaklaşık yüzde 5'i mobilya sektörümüze aittir." Mesleki eğitimin yalnızca istihdamı ilgilendiren bir gereklilik olmadığına da dikkat çeken Güleç, "Bugünkü iş birliğimiz ile ülkemizdeki diğer meslek ve sivil toplum kuruluşlarına da örnek olacağız. Sektörümüz ile eğitim sisteminin aynı dili konuşması adına, bünyemizde yer alan akademik birimimizi de bu protokolün bir parçası haline getiriyoruz." dedi.

28-07-202228-07-202228-07-202228-07-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.