İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL HAZIRBULUNUŞLUK UYGULAMASI

İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezince, İstanbul genelinde uygulanacak Hazırbulunuşluk  Uygulaması'na  bu yıl ilk defa beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar ile müzik dersleri de eklendi.    
İSTANBUL HAZIRBULUNUŞLUK UYGULAMASI

İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından bu sene ilk defa ortaokul grubunda 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine, lise grubunda ise 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar ve müzik derslerinden Hazırbulunuşluk Uygulaması yapılıyor.

Öğrenme süreci için son derece önemli olan hazırbulunuşluk,  eğitim sisteminin önemli bir girdisidir. Eğitimde kalıcı değişikliklerin meydana gelebilmesi, öğrencinin hazırbulunuşluk seviyesine bağlıdır. Bu sebeple, öğrencinin yeni beceriler kazanması için ön gereklilik niteliğindeki bilişsel, duyuşsal ve hareket odaklı davranışlara sahip olması gerekir.

Öğrenme yaşantılarının öğrencilerin düzeyine uygunluğu, kalıcı ve etkin öğrenme açısından hayli önemli. İşte tam bu noktada kalıcı ve etkin öğrenmeyi mümkün kılmak için öğrencinin hazırbulunuşluk düzeyinin tespit edilmesi gerekiyor. Bunu sağlama araçlarından biri de her bir dersin kazanımları doğrultusunda yapılan hazırbulunuşluk uygulamasıdır.

Her Ders İçin 15 Soruluk Hazırbulunuşluk Uygulaması

Bu çerçevede Hazırbulunuşluk Uygulaması,  İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezimiz tarafından İstanbul genelinde ilkokul 4.sınıflarda Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve İngilizce derslerinden, ortaokullarda Türkçe, Matematik Fen Bilimleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve İngilizce derslerinden 15'er soruyla Eğitim Bilişim Ağı Platformu (EBA) üzerinden 17-18 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Liselerimizde ise Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih, Coğrafya ve Felsefe derslerinden 15'er soruyla gerçekleştirilecek olan Hazırbulunuşluk Uygulaması, Eğitim Bilişim Ağı Platformu (EBA) üzerinden 24-25 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Belirlenen tarihlerde çevrim içi uygulamaya katılmayan öğrencilere kendi okullarında yüz yüze uygulamalar yapılacak.  Gerek Eğitim Bilişim Ağı (EBA) gerekse yüz yüze uygulamadan elde edilen veriler ilgili öğretmenler ile paylaşılacak.

Ayrıca bu sene ilk defa 12-23 Eylül tarihleri arasında ortaokul grubunda 6, 7, ve 8. sınıf öğrencilerimize, lise grubunda ise 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerimize Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar ve Müzik derslerinden Hazırbulunuşluk Uygulaması yapılacak.

Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar ve Müzik derslerinden hem uygulama hem de teorik kazanımların ölçüldüğü Hazırbulunuşluk Uygulaması sayesinde öğretmenlerin eğitim sürecini planlamaları daha sağlıklı hale gelecek ve kolaylaşacaktır.

Soru Bazlı Sonuç Analizleri

Hazırbulunuşluk uygulaması, eğitimin tüm paydaşları açısından ihtiyaç duyulan birçok alanda güçlendirme işlevini yerine getirecek olması bakımından çok belirleyici.

Hazırbulunuşluk uygulaması sonucu ortaya çıkan veriler sonuçların açıklanması ile eş zamanlı bir şekilde öğretmenlerimizle paylaşılacak. Uygulama tümüyle sona erdikten sonra, EBA üzerinden alınan soru bazlı sonuç analizleri ilgili ders öğretmenlerine ulaştırılacak.

Uygulama sonuçlarıyla öğretmenlerin eğitim sürecini sağlıklı planlamalarını kolaylaştıran veriler elde edilecek. Her öğretmenimiz kazanımları için gerekli öğrenme düzeylerini öğrenci, veli ve altyapı değişkenlerini dikkate alarak belirleyebilecek.

 

 19-09-2022 19-09-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.