İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİM ZİRVESİ DÜZENLENDİ

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından erken çocukluk dönemi eğitimde erişim, kalite ve kapsayıcılık gibi önemli alanlarda farkındalığı artırmak ve bu konular üzerine çalışan uzmanlar ile akademisyenler arasında bilgi ve deneyim paylaşımını teşvik amacıyla Biruni Üniversitesi Kongre Merkezi'nde "İstanbul Erken Çocukluk Eğitim Zirvesi" düzenlendi.
İSTANBUL ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİM ZİRVESİ DÜZENLENDİ

Zirve'nin açılış programı, İl Millî Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, akademisyenler, okul/ kurum yöneticileri ve öğretmenlerin yoğun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Zirvede konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, "Çocuklarımız, yarınlarımızın en masum yüzü. Hepimizin ortak umudu. Onlar için güzel bir gelecek düşlüyor ve bu geleceği şekillendirmek için eğitimde güçlü adımlar atarak, yenilikçi ve kapsayıcı yaklaşımlarla onların çok yönlü gelişimini destekliyoruz. İlimizde okul öncesi kademesinde şu anda 1043 kurumda toplam 8.719 öğretmenimiz, 114.940 öğrencimize kaliteli eğitim sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ayrıca, 462 rehber öğretmenimiz ile öğrencilerimizin sosyal ve psikolojik gelişimlerini destekleyici programlar sunuyoruz" ifadelerinde bulundu.

0-8 yaş aralığını kapsayan erken çocukluk döneminin, gelişimde "kritik dönem" olduğunu belirten Yentür, "Çocuklarımız, birçok gelişim alanında yaşamları boyunca kat edeceği mesafenin yarısını bu dönemde kat etmektedirler. İnsan yaşamı için önemi, yapılan çalışmalar yoluyla da vurgulanan bu dönemde yapılacak eğitim ve değerlendirme çalışmaları, bizler için bu anlamda çok önemli bir çalışma alanıdır" dedi.

"Her çocuk biricik ve özeldir"

Gelişimde bireysel farklılıklar ilkesinin bir sonucu olarak, tüm çocukların gösterdikleri gelişim hızının birbirinden farklı olduğuna değinen Yentür, "Her çocuk biricik ve özeldir. Ayrıca her çocuğun ailesi, kültürel ve yaşantısal geçmişi birbirinden farklıdır. Bu nedenle erken çocukluk döneminde çocuklarımıza uygulanacak eğitim ve öğretim metotları çeşitlenirken, tek tip değerlendirme anlayışı da bu dönem çocuğunun ihtiyaçlarını belirlemek ve karşılamak için yeterli olmayacaktır. "İstanbul Erken Çocukluk Eğitim Zirvesi" bu kapsamda bizlere alternatif yollar ve metotlar için yeni ufuklar açarken, alanında uzman akademisyen hocalarımızın rehberliğinde çok önemli veriler sunacaktır." şeklinde konuştu.

"Çocukların beyin gelişimi, onların hayatlarının en önemli dönemi olan erken çocuklukta hızlanmaktadır"

Zirvede konuşan Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, katılımcılara hitaben şunları söyledi: "Bu zirvenin üniversitemizde gerçekleşmesine katkı sunan tüm hocalarımıza şükranlarımı sunuyorum. Ben bir çocuk doktoru ve çocuk nöroloğu olarak bu konunun önemini vurgulamak istiyorum. Çocukların beyin gelişimi, onların hayatlarının en önemli dönemi olan erken çocuklukta hızlanmaktadır. Bu dönemde, beyin hücreleri arasındaki bağlantılar hızla artmakta ve temel yetenekler şekillenmektedir. Bu nedenle, bu yaş aralığında yapılan müdahaleler ve sağlanan eğitim, onların geleceği için belirleyici olacaktır."

Rektör Yüksel, üniversitenin ismini taşıyan Ebu Reyhan el-Biruni'nin bilime katkılarından bahsederek, onun öğrencilerine her zaman gözlem yapmalarını ve öğrendiklerini sorgulamalarını tavsiye ettiğini anlattı. Yüksel, "Biz de üniversite olarak çocuklarımıza en iyi eğitimi vermek, onları doğru gözlemlemek ve onların yeteneklerini en iyi şekilde geliştirmek için çalışıyoruz. Erken çocukluk eğitimi, çocukların her yönüyle sağlıklı ve dengeli bir biçimde gelişmelerini sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır" dedi.

 İstanbul Erken Çocukluk Eğitim Zirvesi, 20 atölye ve İstanbul İlçelerinden katılan 750 Okul Öncesi Branşı Öğretmeninin katılımıyla Biruni Üniversitesi Kongre Merkezinde, uzman katılımcıların sunumlarıyla devam etti.

04-05-202404-05-202404-05-202404-05-202404-05-202404-05-202404-05-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.