İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL BİLİM OLİMPİYATLARI 2. AŞAMA FİZİK DENEY ETABI BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NDE GERÇEKLEŞTİ

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen 'Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi' kapsamında düzenlenen İstanbul Bilim Olimpiyatları 2. Aşama Fizik Deney Etabı, Bahçeşehir Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti.
İSTANBUL BİLİM OLİMPİYATLARI 2. AŞAMA FİZİK DENEY ETABI BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NDE GERÇEKLEŞTİ

Bahçeşehir Üniversitesi Future Kampüs'te temel bilimler alanında yetenekli öğrencileri keşfetmek ve farkındalıklarını arttırarak ilgi ve becerilerini geliştirmelerine rehberlik etmek amacıyla düzenlenen yarışmada, fizik kategorisinde teorik sınavı geçen 20 öğrenci deney etabına katıldı. Öğrenciler bu kapsamda, elektrik elektroliz, optik, termodinamik ve mekanik alanlarında çalışmalar gerçekleştirdiler.

"Tek bir şeye ihtiyacımız var, çalışkan olmak"

Programda konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, değişen ve gelişen dünyada, artık salt anlamda bilgiyi nakletmenin çok da bir anlamı olmadığını belirtti. Yentür, bu yüzyılın iyi bilgi üretebilen, inovatif düşünebilen ve çaba sarf edebilenlerin yüzyılı olacağını ifade ederek, "O yüzden tek bir şeye ihtiyacımız var, çalışkan olmak. Ülkemiz ve insanlık adına bilgisini, ilmini sarf edecek, güzelliklere imza atacak bir neslin inşası için gece gündüz demeden çalışmamız gerekiyor." dedi.

Kendilerine düşenin öğrencilere bu ortamı sunmak olduğunu kaydeden Yentür, öğretmenlerin de öğrencilere yapacakları keşifler rehberlik etmelerinin önemine değindi.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu ise gençleri gördüğünde geleceğe olan umudunun arttığını ifade ederek, "Hepimizin, farklı farklı alanlarda birbirinden öğreneceği şeyler var. Bugün, bizlerin yol alabilmesi için sizlerin bilgeleri ve dünya görüşüne ait bir geri bildiriminize ihtiyacımız var." diye konuştu.

İstanbul Bilim Olimpiyatları Fizik Koordinatörü Prof. Dr. Recep Dimitrov da yarışmanın zorlu olduğunu belirterek, katılan gençleri tebrik etti. Prof. Dr. Dimitrov, bilginin teoride kalmasından ziyade deneylerle ortaya konulması gerektiğini ifade etti.

Programın sonunda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Bahçeşehir Üniversitesi arasında "Eğitim İş Birliği Protokolü" imzalandı.

 İstanbul Bilim Olimpiyatlarına, resmi ve özel okullarda öğrenim gören ortaokul ile lise öğrencilerine yönelik matematik, bilgisayar, fizik, kimya ve biyoloji branşlarında 33 bin 700 ortaokul ve 7 bin 300 lise öğrencisi olmak üzere toplam 41 bin başvuru yapıldı. Başvuru yapan öğrenciler arasından teorik sınavı geçenler, projeye katılmaya hak sağladı.

23-03-202423-03-202423-03-202423-03-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.