İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"İSTANBUL ANADOLU MEKTEBİ OKUR-YAZAR BULUŞMALARI" KAPSAMINDA ÖĞRENCİLERİMİZ MUSTAFA KUTLU İLE BİR ARAYA GELDİ

İstanbul Anadolu Mektebi'nin Okur-Yazar Buluşmaları kapsamında edebiyatımızın önemli kilometre taşlarından Mustafa Kutlu'nun tüm eserlerini okuyan öğrencilerimiz, Kutlu ile Rami Kütüphanesi'nde bir araya geldi.


Buluşmanın daha sıcak bir atmosferde ilerlemesi için monolog üzerine kurulu bir anlatım yerine, diyalog ve soru-cevap şeklinde geçecek bir sohbet havasını sevdiğini dile getiren Kutlu,  Anadolu Mektebi projesine çok önem verdiğinin altını çizdi. Kutlu, "Kalabalığa karşı nutuk atmayı sevmiyorum, ben daha çok diyalog üzerine kurulu bir sohbeti seviyorum. Karşılıklı konuşalım ve sorularınıza cevap verelim istiyorum." ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden gelen soruları cevaplayan Kutlu, kitaplarını yazma süreci, yazma rutinleri ve etkilendiği yazarlar hakkında bilgiler verdi. Kitaplarının birçok tez ve makaleye konu olmasıyla ilgili gelen soruya cevap veren Kutlu, Anadolu toplumunun sosyolojisini iyi gözlemlediğini ve toplumsal konulara olan hassasiyetinin bir neticesi olarak eserlerinin muhatap alındığını belirtti.

"Gerçek hayatın sinemayla iç içe olduğu gerçeğini anlatmaya çalıştım."

Mavi Kuş kitabı ile ilgili gelen soruyu cevaplandıran Kutlu, "Mavi Kuş film olsun diye yazılmış bir kitaptır. Gerçek hayat ile sinemayı karşılaştıran bir kitaptır. Hikâyenin sonuna kadar okuyucu kitabın film sahnesi olduğunu bilmiyor. Sonunda anlayabiliyor. Hayatın sinemayla iç içe olduğu gerçeğini anlatmaya çalıştım." dedi

Yazarlığının yanında ressam, editör, yayıncı ve sinemacı yönlerinin de olduğu bilinen Kutlu, "Biliyorsunuz Yıldız Tozu adlı çocuk kitabım yakın zamanda film oldu. Çocukluğumda bisiklet herkesin ulaşabileceği bir şey değildi. Her çocuğun hayali bir bisiklet sahibi olabilmekti. Bisiklete kavuşma arzusunu konu edinen bu hikâye, güzel bir filme dönüştü.' ifadelerini kullandı.

Öğretmenlik mesleği yaptığı yıllarla ilgili hatıralarından bahseden Kutlu, "İlk kitabımın basılmasını heyecanla beklerken kitabımı bir öğrencimin elinde gördüğümde çok heyecanlanmış ve mutlu olmuştum. Daha benim elime ulaşmayan kitabı, öğrencim sayesinde inceleme fırsatı bulmuştum." dedi.

Kitaplarında ele aldığı temalara değinen Kutlu, "Sizlerin de fark ettiği gibi kitaplarımda yoksulluk konusu çok fazla geçmektedir. Bizim dönemizde fukaralık Türkiye'nin temel sorunuydu. İmkânsızlık gerçek anlamda insanların hayatlarını olumsuz etkiliyordu. Ve benim yaşadığım çevre de bu yoksulluk hikâyeleri ile doluydu. Bu bilinçli bir tercihtir. Ben hayatım boyu hep onlardan yanayım, onlardan yana olmaya da devam edeceğim." şeklinde konuştu.

Uzun bir hikâye ve tiyatro üzerinde çalıştığını ifade eden Kutlu, ömrü el verdiği sürece çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.

Program, hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

11-01-202411-01-202411-01-202411-01-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.