İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İnsani, Toplumsal ve Ekonomik Gelişim İçin

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün erken çocukluk eğitiminin yaygınlaştırılması için ilçeler düzeyinde yürütülen çalışmaları izleme ve değerlendirme süreci başladı.
İnsani, Toplumsal ve Ekonomik Gelişim İçin

Erken çocukluk döneminde alınan eğitimin okula hazır olma sürecinde olumlu etkileri vardır. Bu yüzden ülkemizde erken çocukluk eğitiminde önemli gelişmeler yaşanmış ve konu eğitim politikalarında yer almaya başlamıştır.

İzleme ve Değerlendirme Ziyaretleri

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesi, kalite standartları ve toplum temelli modellerin geliştirilmesi için katılımcı süreçler yürütülmesini ve önemli bir altyapı oluşturulmasını hedefliyor.  İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ise erken çocukluk eğitiminin yaygınlaştırılması için verilere dayalı süreç odaklı bir çalışma yürütüyor. Bu çerçevede ilçeler düzeyinde yürütülen çalışmaların izleme ve değerlendirme süreci başladı. Şubat, Mart ve Nisan aylarında tamamlanacak izleme ve değerlendirme ziyaretleri erken çocukluk eğitimi çok boyutlu bir şekilde ele alınacak.

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın İrfan Zeki Er tarafından yapılan planlama doğrultusunda Sultangazi ve Gaziosmanpaşa ilçelerinin durumu ele alındı. Bu ilçelere yapılan ziyaretlerde İlçe Millî Müdürleri, Şube Müdürleri ve ilçe çalışma ekipleri ile bir araya gelindi.  Toplantılarda erken çocukluk eğitiminin mevcut durumu ve gelecek perspektifi üzerinde duruldu, imkânlar ölçüsünde ilçelerdeki erken çocukluk eğitimi veren kurumlar ziyaret edildi.

Önce Sultangazi’de bir toplantı yapıldı. İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız İrfan Zeki Er başkanlığındaki toplantıya İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın İbrahim Demir, İlçe Şube Müdürümüz Sayın Sinan Halis ve çalışma ekibi katıldı. Erken çocukluk eğitimi odaklı ziyaretin ikinci durağı ise Gaziosmanpaşa’ydı. İlçe çalışma ekibi ile yapılan toplantıya İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Usta ve İlçe Şube Müdürümüz Yıldız Çardak da katıldı.

Özverili ve Örnek Çalışmalar

Erken çocukluk eğitiminin öneminin fark edildiğini belirten İrfan Zeki Er, “Erken çocukluk eğitimi, Türkiye’nin insani, toplumsal ve ekonomik gelişimi için kritik önemdedir. Bu çerçevede ilimizdeki erken çocukluk eğitimi kapsamındaki okullaşmaya yönelik ilçe çalışmalarını izlemek üzere Sultangazi ve Gaziosmanpaşa ilçelerimizi ziyaret ettik.  Yatığımız toplantılarda ilçelerin okul öncesi gelişim durumu değerlendirdik. Sultangazi ilçemizdeki Cebeci Sultançiftliği İlkokulu anasınıfı ve İbni Sina Anaokuluna yaptığımız ziyaretlerde öğretmen ve öğrencilerimizle buluştuk.  Görüşmeler neticesinde ilçelerimizde idareci ve öğretmenlerimizin çok özverili, örnek teşkil edebilecek çalışmalar yaptıklarını gördük.” ifadelerini kullandı.

13-02-201913-02-201913-02-201913-02-201913-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.