İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI

İlköğretim Haftası, Ataşehir Şehit Öğretmen Hasan Akan İlkokulunda kutlandı.   
İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI

İstanbul'da coşkuyla başlayan 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılının belirli gün ve haftalar kapsamındaki ilk kutlama programı İlköğretim Haftası vesilesiyle düzenlendi. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün kutlama programı Şehit Hasan Akan İlkokulunda yapıldı.

 

Ataşehir Şehit Öğretmen Hasan Akan İlkokulundaki il kutlama programına İstanbul Vali yardımcımız Sayın Hasan Hüseyin Can, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, eğitim yöneticilerimiz, öğretmen, öğrenci ve velilerimiz katıldı.

 

Törende Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri koro halinde şarkılar söylerken Şehit Öğretmen Hasan Akın İlkokulu öğrencileri de halk oyunu gösterisi gerçekleştirdi.

 

"İstanbul Türkiye'ye rehberlik ediyor"

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Yardımcımız Sayın Hasan Hüseyin Can,  konuşmasına 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılının ülkemiz ve güçlü yarınlarımız için hayırlara vesile olmasını temenni ederek başladı. Can, "İstanbul Millî Eğitim aynı zamanda Türkiye'ye rehberlik ediyor, öncülük ediyor. Dolayısıyla bizim İstanbul olarak misyonumuz ve görevimiz çok daha farklı. İyi bir geleceğin yegane yolunun eğitim olduğunu hepimiz biliyoruz. Geleceğe yön verenler olarak idarecilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize çok önemli görevler düşüyor." diyerek  okulun toplum hayatındaki işlevini vurguladı.

 

"Çok güçlü bir şekilde başlıyoruz"

Eğitim öğretim davası bakımından İlköğretim Haftası'nın önemini hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, "2022-2023 Eğitim Öğretim Yılının sevgili çocuklarımıza, onları yetiştiren, emek veren çok değerli meslektaşlarımıza yine onların en büyük dayanağı, değerli velilerine,  bütün  çalışmalarımızı destekleyen, okullarımızda, kurumlarımızda görev yapan bütün çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

 

Yazıcı, 2022-2023 eğitim yılına 5 Eylül uyum haftası ile başlanıldığını belirterek, "2022-2023 Eğitim Öğretim Yılına İstanbul'umuzda 160 bin okul öncesi eğitime,  250 bin birinci sınıfa başlayan pırıl pırıl yavrularımız ve Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Sayın Bakanımızın desteği ile şehrimize atanan on bin öğretmenimizle çok güçlü bir şekilde başlıyoruz." dedi.

 

Okula iyi başlangıç yapmanın fiziksel imkanları arttırmakla bağlantısını dile getiren Yazıcı, "Millî Eğitim Bakanlığımızın yıllardır yürüttüğü çok önemli bir çalışma bu sene İstanbul başta olmak üzere bütün illerimize yön verdi. "Temel Eğitimde 10 Bin Okul" projesi kapsamına temel eğitimdeki bütün okullarımızın çok yönlü olarak geliştirilmesi hedefledik. Proje kapsamında yeni eğitim öğretim yılında Bakanlığımızın destekleriyle kültürün, sanatın, sporun bütünleştiği, çalışmalarla birlikte  tüm okullarımızda bakım, onarım ve tüm yenilenme çalışmalarını tamamladık. Yeni döneme coşkuyla başlıyoruz" dedi.  

 

Bakanlığımızın yıllardır  yönetim alanında dile getirilen çok önemli konulardan biri olan okula dayalı bütçeye değinen Yazıcı, "Millî Eğitim Bakanlığımız bu yıl ilk defa okula dayalı bütçe gönderdi. Böylece okul müdürlerimiz, eğitim öğretim yılına çok daha nitelikli hazırlık yapma imkanı buldu." ifadelerini kullandı.

 

Konuşmasında bu sene Bilim Sanat Merkezlerinin her ilçede yaygınlaştırıldığını belirten Yazıcı,  "Bakanlığımız BİLSEM'leri yaygınlaştırarak eğitimde fırsat eşitliği bağlamında bütün öğrencilerimiz için ulaşım imkanlarının arttırılarak kendilerine en yakın ilçede eğitim görme imkanı da sağlanmış oldu." dedi.

 

"Okul öncesi eğitimde yüzde yüz okullaşma hedefiyle çalıştık"

Cumhuriyetimizin ilk kurulduğu yıllardan beri süregelen ilköğretim davasının okullaşmayı vurgulayan çok önemli boyut olduğunu söyleyen Yazıcı, "Bu artık temel eğitimde yüzde yüz okullaşmayla devam ediyor ve bu alanda bütün öğrencilerimizin eğitime katılması sağlandı. Milli Eğitim Bakanlığımızın okul öncesinde ortaya koyduğu, yüzde yüz okullaşma hedefiyle çalıştık. Bu çalışmalarla hem yeni anaokullarımız açıldı hem de mevcut okullarımızda bunu destekleyecek şekilde iyileştirme çalışmalarına devam ettik." ifadelerini kullandı.

 

Öğretmenlerimizin yeni döneme hazırlıklı bir şekilde başladığını vurgulayan Yazıcı, "Millî Eğitim Bakanlığımız EBA sisteminin üzerinden kurduğu ÖBA da özellikle öğretmenlerimizin ihtiyaç duyduğu her alanda eğitim imkanları sunuldu. Beraberinde belki yıllardır konuştuğumuz öğretmenlik meslek kanunu öğretmenlerimiz için çok önem verdiğimiz bir husustu. O da mutlaka çok yönlü eklemeler  ve yeni düzenlemelerle yasalaşmış oldu." dedi.

 

Yazıcı, öğrencilerin okuldan yararlanmasının veli iş birliği ile sağlanabileceğini belirtti. Yarınların daha nitelikli olması için yapılması gerekenlere dikkat çeken Yazıcı  "Velilerimiz okula ilişkin beklentilerini, duygu ve düşüncelerini ne oranda pozitif tutarsa öğrencilerin okuldan yararlanma boyutu da o düzeyde yüksek olur.  Okuldan eve, evden okula olumlu mesajların taşınmasını çok önemli buluyorum." şeklinde konuştu.

 

Eğitimde fark yaratan hususlara değinen Yazıcı, öğrencinin merak duygusunun teşvik edilmesinin ve sebatkârlığın sağlanmasının önemli olduğunu kaydetti. Okuldan en üst düzeyde faydalanmanın okul iklimi ile bağlantısının çift kanatlı öğrenciler yetiştirmek süreci bakımından çok değerli olduğunu anımsatan Yazıcı konuşmasını her ne şartta olursa olsun daha iyi öğrenme sürecinde çocuklarımızı desteklemenin önemini vurgulayarak sonlandırdı.

 

Açılış konuşmalarının ardından kültürel çerçevedeki etkinlikler sergilendi. Bu çerçevede şiirden halk oyunlarına uzanan etkinlikler izleyenleri büyüledi. İstanbul'da ayrıca ilkokul ve ortaokullarda hafta boyunca ilham verici, düşündürücü, farkındalık yaratıcı kutlama etkinlikleri düzenlenecek.

14-09-202214-09-202214-09-202214-09-202214-09-202214-09-202214-09-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.