İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ LEVENT YAZICI BASIN MENSUPLARINA 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA DAİR AÇIKLAMALARDA BULUNDU

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 2022- 2023 Eğitim ve Öğretim Yılı ara tatilinde basın mensupları ile değerlendirme toplantısında bir araya geldi. Eğitim ve öğretim yılının ilk dönemini değerlendiren ikinci döneme dair açıklamalarda bulunan Yazıcı, İstanbul'a yapılan öğretmen atamaları, okul öncesinde ücretsiz yemek uygulamaları ve yeni çalışmalar hakkında bilgi verdi.
İL MÜDÜRÜMÜZ LEVENT YAZICI BASIN MENSUPLARINA 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA DAİR AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Toplantıda konuşan Yazıcı, "Anaokullarında veya bu tür okullar düzeyindeki okullarda bütün öğrencilerimiz 6 Şubat'tan itibaren 1 öğün okullarında yemeklerini yiyecekler" dedi.

 

"İstanbul'umuzda şu an itibariyle yürütülen çalışmalarda 1010 anaokuluna ulaştık"

Artan anaokulu sayısı ile ilgili bilgi veren Yazıcı, "20 bin öğretmen atamasında 10 bin öğretmenin İstanbul'a atanması ile eğitim öğretime çok daha güçlü bir şekilde başlamış olduk. "Temel Eğitimde 10 Bin Okul" Projesi ile yaz boyunca temel eğitim okullarımızla okul öncesinden ortaokullarımıza kadar iyileştirme çalışmaları yapıldı. Türkiye genelinde 3 bin anaokulu oluşturma hedefi İstanbul'da bin okul olarak belirlendi. İstanbul'umuzda bin anaokulu çok büyük bir hedefti. Okul öncesinde eşitliği sağlama çabası bu anlamda İstanbul'da odaklanıldı. İstanbul'umuzda şu an itibariyle yürütülen bu çalışma ile 1010 bağımsız anaokuluna ulaştık.  Bu hususta yüzde 90'ın üzerinde bir okullaşma gerçekleşti. Okullaşmayla beraber okul öncesi öğretmen ihtiyacında da Türkiye genelinde yapılan atamalardan okul öncesi branşında 2 bin 400 öğretmen İstanbul'a atanmış oldu." dedi.

 

"6 Şubat'tan itibaren 1 öğün okullarında yemeklerini yiyecekler"

İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, kentteki 3, 4 ve 5 yaşında olan yaklaşık 189 bin öğrenciye bir öğün yemek uygulamasına ilişkin hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Yazıcı, "Normal eğitim yapan okullarımızda öğlen yemeği olarak, ikili eğitim yapan okullarımızda da günün ortasında çocuklarımıza sunulacak. Bu yemek hizmetinde sunum imkânı olan okulların kendisine bizzat bütçe aktarılması için gerekli çalışmalar yapıldı. Okullarımız kendi mutfaklarında yemek üretimi yapıp öğrencilere sunacak. Ayrıca yiyecek, içecek alanı olan meslek liseleri aynı şekilde yemek üreterek okullara sunacak. Yine öğretmen evlerimizde okulların bulunduğu konuma göre en uygun yemek üretilecek alanları belirledik" diye konuştu.

 

"İlk defa kış okulu uygulaması yapıldı"

Bu ara tatilde ilk defa kış okulu uygulamasının yapıldığını söyleyen Yazıcı, "Yürütülen çalışmalarla birlikte bu dönemde ilk defa kış okulu uygulaması yapıldı. Yaz okulu geçen yıl Türkçe, matematik, bilim ve sanatla devam etmişti. Kış döneminde okullarımızda bu hususta eğitimlerimiz devam ediyor. 9 atölyede bilim-sanat merkezlerinde robotik kodlamadan yazılıma, görsel sanatlara kadar birçok alanda eğitimlerimizin hepsi çocuklarımızla buluştu" ifadelerini kullandı.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.