İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ DOÇ. DR. MURAT MÜCAHİT YENTÜR'ÜN 10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA GÜNÜ MESAJI

İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ DOÇ. DR. MURAT MÜCAHİT YENTÜR'ÜN 10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA GÜNÜ MESAJI

Bugün, cumhuriyetimizin kurucusu Meclisimizin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü kaybettiğimiz günün 85. yıl dönümünü anıyoruz. Onun önderliğinde verilen istiklâl mücadelesi, sadece tarihimizin değil, insanlık tarihinin de en önemli dönüm noktalarından biridir.

Atatürk, sadece bir lider, bir öncü değil; aynı zamanda Türk milletinin tam bağımsızlık ideallerini şahsında somutlaştıran, istikbale giden yolumuzu açan büyük bir devlet adamıdır. Atatürk'ün askeri dehası, yüksek bağımsızlık ruhu ve milletimizin kırılmaz iradesiyle şekillenen bağımsızlık mücadelesi, Türk milletinin yeniden doğuşunun simgesi olmuştur.

Milletçe onun liderliğinde verdiğimiz bu mücadele, sonraki kuşaklarda sadece millî bir bilinç uyandırmakla kalmadı, aynı zamanda o kuşakları gözünü kırpmadan vatana canını feda edecek millî bir irade ile de donattı. Bu irade, her birimizin kalbinde; tam bağımsızlık, müreffeh bir gelecek ve ilerleme yolunda sürekli bir kalkınma arzusu olarak yanıp tutuşmaktadır.

Bugünü yas tuttuğumuz bir zaman değil, aksine cumhuriyetimizin temellerini atan öncü liderimizin ilke ve hedeflerini daha derinlemesine kavramak yüksek şahsiyetini anlamak için bir vesile olarak görmeliyiz. Atatürk, milletimizin bağımsızlık mücadelesini müşahede etmiş, azimli ve kararlı yapısıyla, milletimizin köklü değerlerini ve zengin kültürel mirasını koruyarak bağımsızlık savaşımızın en önemli yükünü omuzlamıştır. 10 Kasım, bu anlamlı mirası koruma ve onu geleceğe taşıma sorumluluğumuzu hatırlama günüdür. Atatürk'ün Türk devletinin ve milletinin onurunu, dünya sahnesinde yüceltmek için verdiği mücadeleyi ve 'En büyük eserim' diyerek bizlere emanet ettiği cumhuriyetimizi, ikinci yüzyılında da çocuklarımıza ve gençlerimize anlatmaya, onların bu büyük mirasın koruyucuları olarak sorumluluk almalarını teşvik etmeye devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Türk milletinin ve devletinin yükselmesi için hayatını vakfeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, saygıyla anıyor, vefatının 85'inci yıl dönümünde rahmetle yad ediyorum. Ruhu şâd olsun.

  


Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür

  İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.