İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı.  
İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

Geçmişten geleceğe büyük yürüyüşünü sürdüren milletlerin hayatında çok önemli başlangıçlar vardır. Göklerimizin ağardığı 19 Mayıs 1919, bir büyük şahlanış hikâyesinin başlangıcıdır. Bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş tarihini anlattığı Nutuk'a "19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktım." diyerek başlar. 

Birlik ve beraberlik günü 19 Mayıs, hürriyetine düşkün, esarete boyun eğmeyen milletimizin varlık-yokluk mücadelesinin ilk adımı ve Millî Mücadelemizin fiilen başladığı tarihtir. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 19 Mayıs 1919'da Samsun'da göndere çekilen istiklâl bayrağı, Amasya, Erzurum ve Sivas'tan geçerek yurdumuzun dört bir yanında dalgalanmıştır.

Cumhuriyetimizin kuruluş, yediden yetmişe milletimizin kurtuluş müjdesi olan 19 Mayıs, hepimiz için gurur kaynağı, gençlerimiz için ise hem bir armağan hem de geleceğin ufkuna kanatlanmaktır. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs'ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması bu açıdan son derece anlamlıdır.

Millî Mücadele'nin hangi şartlarda yapıldığını, bütün açıklığıyla ortaya koyan Mustafa Kemal Atatürk, nutkunun sonunda gençliğe seslenir. Gençliği, bağımsız Cumhuriyet'i korumak ve savunmakla görevlendirir. Bizler de geleceğimizin teminatı gençlerimizin Samsun ufkundan yeni bir güneş gibi doğan 19 Mayıs ruhunu anlamalarına, özümsemelerine ve bu ruha sahip çıkmalarına büyük önem veriyoruz.

19 Mayıs'ı anlamak, yalnız bugünde olanları listelemekle biten bir iş değildir. Cumhuriyetimizin 100. yılına özgüveni yüksek, millî şuur ve karakter sahibi, nitelikli nesiller yetiştirmek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Gençlerimizin önünü açmanın, onları hayata ve geleceğe daha iyi hazırlamanın yolunun kendilerini bugüne uyandırmaktan geçtiğinin farkındayız. Bu duyarlılıkla 19 Mayıs'ın ruhunu idrak eden gençlerimizin, bizi biz yapan değer, ilke ve hasletlere sonuna kadar sahip çıkacaklarına inanıyorum. Kurumlarımız 19 Mayıs etkinliklerine öğrencilerimizi dâhil ederek birçok etkinlik ve program hazırladı. Unutmayalım ki, bir ve beraber olduğumuzda doğacak kudretle elde edeceklerimiz hepimize yeni ufuklar açacaktır. Cumhuriyetimizin gençlerine ve spora adanan bir bayram olarak armağan edilen bu anlamlı gün, en büyük ümidimiz gençlerimize daima ışık tutacaktır.

Bizlere heyecan veren bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Cumhuriyetimizin Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için mücadele eden tüm kahramanları rahmetle yâd ediyorum.

                                                                                                                                                               Levent YAZICI

                                                                                                                                                     İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.