İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ DOÇ. DR. MURAT MÜCAHİT YENTÜR'ÜN ÖĞRETMENLERE MEKTUBU

İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle öğretmenlerimize hitaben bir mektup yayımladı.
İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ DOÇ. DR. MURAT MÜCAHİT YENTÜR'ÜN ÖĞRETMENLERE MEKTUBU

Kıymetli Meslektaşlarım,

Millet Mektepleri'nin açılışının ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verilişinin 88. yıl dönümünde, milletimizin ilim ve irfan meşalesini daha da yükseklere taşıma azmini gösteren siz kıymetli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Yeni nesillerin bilgi, ahlak ve merhamet ışığında yetiştirilmesinde hiç kuşkusuz en önemlivazifeyi üstlenenler, siz kıymetli öğretmenlerimizsiniz. Sizler, çocuklarımızın geleceklerini kurma serüvenlerinde daima en güzel hatıraların başkahramanı olarak hatırlanacaksınız. Uzun, yorucu ve büyük fedakârlık isteyen bu sorumluluğu,  "Ektiğini en geç biçen çiftçi öğretmendir." özdeyişi ne de güzel özetliyor. Bu gerçeklikten hareketle karşılık beklemeden, büyük fedakârlıklarla topluma ve insanlığa hayırlı bireyler yetiştirme gayesiyle hareket eden öğretmenlerimiz, iyi ki varsınız!

Gözleri parlayan her çocuğa bakarken ülkenin geleceğine ve istikbâline baktığını bilir bir öğretmen. Sıraların arasında dolaşırken sınıfın sadece derslerden ibaret olmadığını; sevginin, merhametin ve ortak hedeflere doğru atılan adımların merkezi olduğunun farkındadır. En ön sırada oturan çocuğun da en arka sırada oturan çocuğun da biricik ve özel olduğu bilinciyle hareket ederek yarınlara nasıl dokunurum derdidir, onun derdi.

Öğretmenlik; çorak topraklara su, karanlık yollara ışık, yolunu kaybetmişlere yön, yorulmuşlara nefestir. Sabırdır öğretmenlik. Türlü sıkıntı ve çilelere aldırmadan milletinin ona emanet ettiği tohumları, meyve vereceği ana kadar beklemektir. Adanmışlıktır öğretmenlik. Ruhlara, kalplere dokunduğu bilerek, ömrünü vakfetmektir. Merhum Nurettin Topçu'nun dediği gibi, 'ruhlar sanatkârıdır' öğretmen. Ruhlar onun elinde şekil alır, yoğurulur. Bilgi elçisidir öğretmen. Bir mum gibi, aydınlığını dağıtır karanlıklara. Kendisi eksilirken, çoğaltmaktır gayesi tüm insanlığı. Bilgi ve ahlakıyla öncülük eder, doğruluğu ilke edinerek topluma kılavuz olur öğretmen.

Büyük özveri ve fedakârlıklarla ifa ettiğiniz bu kutsal görevin, genç nesillere ilim, irfan, ahlak ve merhamet temelli bir gelecek tasavvuru sunacağına olan inancım tamdır.  Sizler ülkemizi 'Yeni Türkiye Yüzyılı' hedeflerine kararlılıkla taşıyacak öncü neferlersiniz.

Sizin bilgeliğiniz, özveriniz, sevginiz ve merhametiniz bu toplumun en büyük yol göstericisi olacaktır. Sizler var oldukça, umut da var olacaktır. Sizler var oldukça, yarınlar hep aydınlık olacaktır.

Varlığınıza minnettarız. Şehit öğretmenlerimize saygı ve rahmetle...

 

Öğretmenler günümüz kutlu olsun!

 

Doç. Dr. Murat Mücahit YENTÜR

  İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.