İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ÖZEL PROGRAMI İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından özel bir etkinlik gerçekleştirildi.
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ÖZEL PROGRAMI İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Ataşehir'de bulunan Zübeyde Hanım Hizmet içi Eğitim Enstitüsü'nde gerçekleşen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programı özel öğrencilerin birbirinden renkli etkinliklerine sahne oldu.

Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in davetiyle İstanbul'a gelen Diyarbakır Özel Sesler Korosu da programda sahne aldı. Salondakilerin beğenisini toplayan konserde katılımcılar da şarkılara eşlik etti.

Programa Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Cemal Özdemir, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, il ve ilçe yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Programda konuşan Bakan Yardımcımız Osman Sezgin, "Bizimde bugün ecdadımızdan örnek alarak söyleyeceğimiz sözler var. Bizim kendi kültürümüze baktığımız zaman önce insana bakışı görmek lazım. Bizim kültürümüz insana bakarken engelli ya da engelsiz diye ayırmaz. Hiçbir ayrım yapıp ötekileştirmeden bütün insanları eşref-i mahlûkat olarak kabul eder. Eşref-i mahlûkat yaratılmışların en şereflisi demektir. Bizler de, down sendromlu olanlar da, görme engelli olanlarda hepimiz eşit varlıklarız." dedi.

Kültürümüzde engelli bireylere hassasiyetle yaklaşıldığını söyleyen Sezgin, "Onlar Allah'ın emanetidir denilir ve dışlanmaz. Nereye giderlerse başköşeye oturturlar. Anadolu insanın böyle bir şefkati ve merhameti vardır. Anadolu insanın bu şefkati sayesinde bugün dünyanın hayal edemediği imarhaneler kurmuşuz." şeklinde konuştu.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Cemal Özdemir de konuşmasında engelli bireylerin, eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal yaşam alanlarında yürütülen çalışmalarla hayatın her alanında eşit, erişilebilir bir şekilde var olmasının amaçlandığını belirtti. Özdemir, Birleşmiş Milletler'in bu amaç doğrultusunda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve toplumun engellilere ilişkin farkındalığını arttırmak için 3 Aralığı, ' Dünya Engelliler Günü' olarak ilan ettiğini ifade ederek "Milli Eğitim Bakanlığı olarak özel eğitim ihtiyacı olan bireylere sunulan eğitim hizmetlerinin niteliğini arttırmak, eğitimde fırsat eşitliği ilkesi çerçevesinde, bu bireylerin sosyal gelişimlerini destekleyip toplumsal yaşama uyumların, üst öğrenime veya meslek alanlarına hazırlayıp üretken bireyler olabilmelerini sağlamak gayesiyle  çalışmalarımızı sürdürmekteyiz." dedi.

Özdemir, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamanın Bakanlığımızın temel ilkelerinden biri olduğunu, bu ilke doğrultusunda, Bakanlığımızın farklı engele sahip tüm öğrencilerin bilgiye ve eğitim ortamlarına erişimini arttırmaya yönelik çalışmalarını yoğun olarak sürdürdüklerini ifade etti.

Programda açış konuşması yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ise engellilerin geleceğe umutla bakan bireyler olmalarının yolunun, onların hayatlarını daha da kolaylaştırmak ve toplumla bütünleşmelerini sağlamaktan geçtiğini vurgulayarak bunun geçekleşmesinin ilk şartının farkındalık olduğuna dikkat çekti. Yazıcı, "Hepimizin yakından bildiği üzere engelleri aşmak öncelikle bir farkındalık meselesidir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün toplumsal farkındalığın artmasına vesile olmasını diliyorum." açıklamasında bulundu.

Program hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

03-12-202203-12-202203-12-202203-12-202203-12-202203-12-202203-12-202203-12-202203-12-2022

 

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.