İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fuat Sezgin Deneme-Makale Yarışması Ödül Töreni

Fuat Sezgin konulu deneme-makale yarışmasının ödül töreni yarın Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonu'nda yapılacak.
Fuat Sezgin Deneme-Makale Yarışması Ödül Töreni

Geçen yıl vefat eden İslâm bilim tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle ilan edilen "2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" çerçevesinde, bir yıla yayılan etkinliklerle çeşitli yönleriyle anlatılmaya devam ediyor. 

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz elli yılı aşkın bir süre araştırmalar yaparak hayatını İslâm bilim ve teknoloji tarihini tanıtmaya adayan Fuat Sezgin'i tanımak ve tanıtmak amacıyla Fuat Sezgin'in İzinde Projesini hayata geçirdi.  Proje, Fuat Sezgin'i, çalışma prensiplerini, hayata bakış açısını, çalışmalardaki motivasyonunu ve bilimler tarihine katkılarını dikkate alarak öğrencilerimizde bilim ve araştırma becerilerinin gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Yarışma ve Sonuçları

Çoklu ve kurumsal iş birlikleriyle faaliyetlerini artırarak sürdüren İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz, Üsküdar Üniversitesi ile 2019 Fuat Sezgin Yılı faaliyetleri kapsamında bir yarışma düzenledi. Yarışmada Bağcılar Anadolu Lisesi'nden Sena Nur Dilek "Fuat Sezgin'in İslam Bilim ve Teknolojileri Tarihi Alanındaki Hizmetleri ve Önemi" adlı makalesi ile birinci oldu. Kadıköy Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi'nden Yılmaz Baha Güven "Bilime Adanmış Hayat" adlı makalesi ile ikinci olurken, Şişli Mehmet Pisak Anadolu Lisesi'nden İhsan Burak Ergin "Münevverlerin Piri Fuat Sezgin" makalesi ile üçüncülüğe layık görüldü.

Ödül Töreni

 İstanbul'daki lise öğrencilerinin katıldığı "Batı Merkezli Bilim Anlayışına Karşı Fuat Sezgin" konulu deneme-makale yarışmasının ödül töreni 13 Aralık 2019 Cuma günü 10.30-12.30 saatleri arasında Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonu'nda yapılacak.

Program, açılış ve protokol konuşmalarının ardından ödül töreniyle devam edecek. Sonra Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Dr. Ursula Sezgin Bilimler Tarihi Kütüphanesi Müdürü Mehdi Yenidoğan "İslam Medeniyetinin Bilimin Gelişmesine Katkılarının Ortaya Çıkarılmasında Prof. Dr. Fuat Sezgin'in Rolü" konulu konferansını verecek.

Fuat Sezgin'in İzinde Paneli

Ardından yarışmada dereceye giren öğrencilerimiz "Fuat Sezgin'in İzinde" başlıklı panelde birer sunum yapacaklar.Proje koordinatörümüzün yöneteceği paneldeki konuşmalar şu minvalde olacaktır:

Sena Nur Dilek (Bağcılar Anadolu Lisesi), "Fuat Sezgin ve Bilimler Tarihi"

Yılmaz Baha Güven (Kadıköy Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi), "Fuat Sezgin'i Nasıl Tanıdım?"

İhsan Burak Ergin  (Şişli Mehmet Pisak Anadolu Lisesi), "Fuat Sezgin'nin Bilim Tarihi Anlayışı ve Matematik Coğrafya Araştırmaları"

12-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.