İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Umutlu Buluşma

Öğrencilerimiz, Umudum Öğretmenim Projesi kapsamında masalların umutlu dünyasında unutulmaz bir yolculuğa çıktı. 
Umutlu Buluşma

Masal anlatma sanatı, son yıllarda giderek yaygınlaşıyor ve daha çok kişi tarafından sevilip benimseniyor. Artık çocuklar kadar yetişkinler de bu söz zanaatının çekimine kapılıyor ve masalların sembolik dünyasında vakit geçirmek istiyorlar. Sadece aile arasında ya da arkadaş çevresinde değil, profesyonel alanda da hikâye anlatıcılığından geniş ölçüde yararlanılıyor.

Başka Dünyalar Kurabilmek

Okulda dersi eğlenceli kılmak isteyen öğretmenler, iş arkadaşlarını ya da çalışanlarını etkilemek isteyen yöneticiler, danışanlarına masallar aracılığıyla yardımda bulunmak isteyen terapistler ya da sadece arkadaş toplantılarında sevdiklerini eğlendirmek isteyen dost canlısı kişiler hayatlarında masallara daha çok yer açıyor masal anlatıcılığı sanatının inceliklerine ilgi duyuyorlar.

Umudum Öğretmenim Projesi kapsamında Bayrampaşa, Ümraniye, Üsküdar ve Zeytinburnu ilçelerimizden öğrencilerimiz İstanbul Masal Okulu'nda bir araya geldi. Ana sınıfı ilkokul, ortaokul ve lise kademelerindeki öğrencilerimiz hem masal hem de masal anlatıcılığı dünyasına unutulmaz bir yolculuk yaptı.

Anlatıcı, Dinleyen ve Masal

Öğrencilerimize masal anlatan öğretmenlerimiz aynı zamanda kendilerinin masal anlatıcılığı serüvenini de öğrencilerimizle paylaştı.Yolculuk teması olan masalın ardından bir anlamda gerçek bir yolculuk hikâyesi de dinleyen öğrencilerimiz kendi yolculuklarına dair de düşünme imkânı buldular. Anlaşıldı ki, masallar zor zamanlarda bize yol gösterir, yoldaş olurlar. Masallar dünyayı anlamamız ve başka dünyalar kurabilmemiz için bizlere eşlik ederler.Sınavların başlamasından hemen önceki bu unutulmaz deneyim sayesinde öğrencilerimizin kaygıları da belli ölçüde giderildi.  Zaten Anadolu masal geleneğinde, masalın sonunda gökten üç elma düşer. Elmalardan biri anlatıcıya, biri dinleyene, diğeri de masala gitmez mi?

Anlatımın sonunda öğrenci ve öğretmenlerin sorularıyla keyifli bir söyleşi gerçekleşti.
Masalların sembolik dilinden hareketle iletilerinin altı çizildi. Masalların yaşla sınırlanmadığının farkına varan pek çok öğrencimiz masal anlatıcılığı üzerine yapılan çalışmalardan da haberdar oldu.  Bu çerçevede bilgelik dolu masalların sonlarının insanlara umut verdiği vurgulandı.

Masaları seven ve onlara daha yakından bakmak isteyen herkes için bulunmaz bir imkân olan söyleşide, masal anlatıcılığının bir meslek olup olmadığı sorusu üzerinde de duruldu. Masalcılarımız, masal anlatıcılığımın profesyonel boyutuna da dikkat çekerken aslında yapılanın sesi ve sözü bir araya getirebilme hüneri olduğunu kaydettiler. 

09-11-201909-11-201909-11-201909-11-201909-11-201909-11-201909-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.