İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hem Sağlıklı Hem Güvenli

Beyoğlu Öğretmenevi, İstanbul’da TS-OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasını  alan ilk kurum oldu.
Hem Sağlıklı Hem Güvenli

Günümüzde ürün ve hizmet satın alınan kuruluşlardan olan beklentiler giderek artış gösteriyor. Artık sadece kaliteli ürün veya hizmet sunmak yetmemekte, bunun yanı sıra kuruluşlardan sosyal sorumluluklarını da yerine getirmeleri beklenmektedir. Bu beklentiler, klasik kalite tanımlarının da geçerliliğini yitirmesine sebep olmuştur. Yeni  tanımlarda, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ifadeler geçmeye başlamış ve tanım, sosyal sorumlulukların eklenmesi ile birlikte genişletilmiştir. Artık kalite denilince, kuruluşların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata ne derece uygun olduğu, ilgili taraflar için güvenli ve sağlıklı çalışma ortamını oluşturup oluşturmadığı öne çıkmıştır. Dahası bu ortamı sürekli iyileştirip iyileştirmediği de sorgulanmaktadır.

Eğitim Ortamlarımızın Sağlığı ve Güvenliği

Bu anlayış doğrultusunda Millî Eğitim Bakanlığımızla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında  “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Eğitime Entegrasyonu Protokolü" imzalandı.  Protokol programı sırasında Bakanlığımız Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İş Yeri ve Sağlık Daire Başkanlığının yürüttüğü kalite standardizasyon çalışmaları sonucunda başarılı olan kurumlar ödüllendirildi. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz İş Yeri ve Sağlık Birimi İl Koordinatörlerinin rehberlik ve danışmanlık katkılarıyla TS-OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi  standardına ulaşan Beyoğlu Öğretmenevinin sertifikası Ankara’da düzenlenen törenle verildi.

 İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Ankara’da düzenlenen törenle sertifikalarını alan Beyoğlu Öğretmenevi Müdürümüz Ahmet Berber’i TS-OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi kapsamında aldıkları sertifika için tebrik etti.Eğitim ortamlarımızın, okullarımızın, sınıflarımızın çok daha sağlıklı ve güvenli olmasının önemini vurgulayan Yazıcı, genel bir standart olan her boyuttaki ve sektördeki kuruluşun ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde yapılandırılan TS-OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi’nin iş yerinde çalışanlar ve hizmet satın alanlara sunduklarına değindi.

Ulusal ve Uluslararası Standartlar

İl Müdürümüz Yazıcı, “Hem şimdi hem de gelecekte sağlık ve güvenlik risklerinin daha iyi yönetilmesine imkân sağlamak önemli. Beyoğlu Öğretmenevimizin TS-OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası almaya hak kazanması bizim için çok büyük bir gurur. Bunun için kendilerine teşekkür ediyorum. Aslında iş sağlığı ve güvenliği açısından belki de en önemli mesleklerden birini icra ediyoruz. Bakanlığımızın eğitim ve öğretim ortamlarımızın sağlık ve güvenlik şartlarını ulusal ve uluslararası standartlara uygun hâle getirmek konusundaki çabaları devam ediyor. İş sağlığı ve güvenliği alanında geçmişe nazaran çok daha iyi bir noktadayız. Daha da iyi bir noktaya ulaşacağımıza canı gönülden inanıyorum. Bu vesileyle Beyoğlu Öğretmenevi Müdürümüzün şahsında sağlık ve güvenlik standartlarını yükseltme sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi

Beyoğlu Öğretmenevi Müdürümüz Ahmet Berber ise, kurumun teknik ve idari tüm birimlerinde, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının tesis edilmesi ve geliştirilmesinin sağlanmasını amaçladıklarını söyledi.

Berber, “Risklerin bertaraf edilmesi ve iyileştirilmesi, alınacak önlemlerle birlikte; tehlikeleri bilme, öğrenme yeterliliğimizi geliştirme ve yeni teknolojileri kullanma zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Çalışanlarımızı iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitmek, hizmet sürecinde yeni teknolojik gelişmeleri takip etmek, yasa ve kuralları özenli bir şekilde uygulamak çalışmalarımızdaki verimliliği ve niteliği artırıyor. Bu bağlamda iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarımızın ödüllendirilmesi bizleri mutlu etti. Dahası ödülü alan 37 kurum içerisinde yer alan tek öğretmenevi olmamamız sevincimizi çoğalttı. Belirlenen standartlara ulaşmamızı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

23-01-201923-01-201923-01-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.