İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Hem Oynuyorum Hem Öğreniyorum” Proje Lansmanı Yapıldı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, "Hem Oynuyorum Hem Öğreniyorum" adıyla yeni bir projeye imza attı.İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Bölümü himayesinde, Eyüp Belediyesi ortaklığı, Üsküdar Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi paydaşlığı ile “HEM OYNUYORUM HEM ÖĞRENİYORUM” proje lansmanı yapılarak protokol imzalandı.
“Hem Oynuyorum Hem Öğreniyorum” Proje Lansmanı Yapıldı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eyüp Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Hem Oynuyorum, Hem Öğreniyorum’ projesinin tanıtım lansmanı Eyüp Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde yoğun bir katılımla gerçekleşti. Yenilikçi bir anlayış getiren projenin İstanbul’un 39 ilçesinde belirlenen pilot okullarda hayata geçmesi için protokol anlaşması imzalandı.

Projenin tanıtım lansmanına İl Milli Eğitim Strateji Geliştirme Şube Müdürü Murat Adalı, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr. Tamer Atabarut ve çok sayıda akademisyen, eğitimci katıldı. Lansman kapsamında eğitimcilere “oyunlaştırma yöntemi” ile derslerin nasıl işlenebileceği, bilimsel dayanakları ve kuramları anlatıldı.‘Hem Oynuyorum, Hem Öğreniyorum’ projesinin nasıl bir işleve sahip olacağı hakkında bilgilerin verildiği lansmanda, eğitimciler sahneye çıkarak Oyun oynadı. Eğitimcilerin hem ders aldığı, hem de projenin tanıtımının yapıldığı lansman renkli görüntülere sahne oldu.Proje İstanbul İl sınırları içindeki 39 İlçenin ilkokul ve Ortaokul Öğrencilerini kapsıyor. Proje süreç olarak pilot bir çalışma. Her okul örnek bir çalışma ile projeye katılıyor. Proje bir yarışma değildir.Tüm öğretmenlerimizin çalışması “oyunlaştırma” yönteminin gelişimi için önemli ve değerli görülecektir.

Projenin amacını, "bilginin ve becerinin oyunlarla kazandırılması" olarak açıklayan İl MEM şube Müdürü Murat ADALI, “ İstanbul´daki tüm ilk ve ortaokullarda  pilot bir çalışma uygulamaya başlanıyor. Her tür bilgi ve beceri kazanımları oyunla harmanlayarak ele alınacak.Süreçlerin değerlendirilmesinden sonra tüm okullarımızda yaygın olarak devam etmeyi hedefliyoruz" dedi.Murat Adalı, Ar-Ge çalışmalarında 80 öğretmen ile 450 kuruluşla farklı projelerle işbirliği yaptıklarını dile getirdi. Adalı, mutlu ve öğrenmeyi seven bireyleri hedeflediklerini;öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini oyun içinde keşfetmeleri, öğretmenin mesleğini icra ederken; öğretme tarzı, öğretme üslubu  ve sanat anlayışı olması gerektiğini söyledi. Ayrıca tüm öğretmenlerimizin çalışmaları, bilgi ve deneyimlerin paylaşılması için EBA’ ya ekleneceğini belirtti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, projenin bilimsel verilere uyan bir proje olduğunu söyledi. Tarhan, bu projeyle çocukların hem düşünüp hem duygularını kullanıp hem de inanıp veriyi hızlı bir şekilde hayatlarına adapte edebileceklerini kaydetti.Proje, “yapılandırmacı yaklaşımı” ve “Çoklu zeka kuramını” temele alıyor. Bu kuramlara dayanılarak “öğrencinin öğrenmesi” etkinlik zenginliğine kavuşturulmak istenmiştir. Bu etkinlik içinde etkili ve kalıcı öğrenmenin gerçekleşmesi en önemli amaçtır.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ise “Oyunlaştırma” uygulamasını bilgi ve kültür merkezlerinde uyguladıklarını belirterek, şunları söyledi:"Kurumsal kimlik sahibi renkleri, özel materyalleri, Ar-Ge birimleri olan ve öğretmenleri sürekli öğrencilerle sistematik olarak ilgilenen bir sistem. Hatta çocuklar okula gitmek istemediklerini ve sürekli buraya gelmek istediklerini söylüyor. Bu da sistemin farklılığı. Müfredatımızın bir parçası olan dersleri oyun şeklinde öğretme noktasındayız. Milli eğitim de bunun farkına vardı ve bu projeyi geliştirmek istedi. Biz de bunu kabul ettik.”

Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eyüp Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi arasında protokol imzalandı.

11-03-2016

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.