İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayallerine Uç

24-01-2018









PROJE GEÇMİŞİ

İGA - İstanbul Yeni Havalimanı’nın ana sponsorluğunda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’nün desteği ile İstanbul’da her yaştan lise öğrencisinin katılabileceği İGA – İstanbul Liselararası Model Uçak Yarışması’nın genel olarak amacı; öğrenciler nezdinde İstanbul Yeni Havalimanı Projesi ve havacılık sektörüne ilişkin farkındalığın arttırılmasıdır. Yarışmanın özel amacı ise İstanbul’da yaşayan lise öğrencilerinin İstanbul Yeni Havalimanı ile önemi artacak havacılık sektörüne ilgilerini artırarak bu sektörde yetişmiş ve kaliteli işgücüne katkı sağlamaktır. Yarışmaya İstanbul genelindeki tüm resmi ve özel okul öğrencileri katılabilecektir.

Lise öğrencilerinin gerek öğrenim hayatları boyunca, gerekse bu tür programlarda öğrendikleri bilgileri gerçek hayatta uygulayarak sonuçlarını görebilmeleri ve farklılıkları değerlendirebilmeleri ilerleyen yaşamlarında başarılı olabilmeleri için oldukça önemlidir. "İGA - İstanbul Liselerarası Model Uçak Eğitimi ve Yarışması"nda lise öğrencileri, elektrik motorlu insansız hava aracı eğitimi ile birlikte, belirlenen kuralları yerine getirerek uçağın tasarımını ve üretimini yaptıktan sonra uçuracaklardır. Böylece öğrencilere eğitim ile edindikleri kazanımları pratiğe dönüştürme fırsatı verilecektir. İGA – İstanbul Yeni Havalimanı’nın ana sponsorluğu ve İstanbul İl Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile Nisan – Mayıs – Haziran aylarında İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilecek olan etkinlik, eğitim ve uygulamanın iç içe geçtiği bir program olarak tasarlanmıştır.

Eğitimler temel olarak bir insansız hava aracının görev gereksinimlerinin belirlenmesi aşamasından itibaren izlenilen tüm sürecin bir benzetimi olarak verilecektir. İnsansız hava araçları konusunda uzman olan İTÜ’lü öğretim üyeleri ve mühendisler tarafından verilecek teorik eğitimler, devamında grup çalışmaları ile desteklenecektir. Adım adım bir insansız hava aracının tasarlanacağı ve üretileceği bu program sonunda düzenlenecek olan yarışmada öğrenciler geliştirdikleri sistemleri gerçek hayatta görme şansı elde edecektir.

 

Proje, 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında başlatılmıştır.  2016-2017 Eğitim Öğretim yılında da devam etmiştir.

PROJE PAYDAŞLARIMIZ

İGA (İstanbul Yeni Havalimanı)

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi

PROJENİN HEDEF KİTLESİ

Müdürlüğümüze bağlı resmî/özel tüm ortaöğretim öğrencileri

PROJENİN AMACI

Model Uçak yapımı ve eğitimi yarışması ile her türden ortaöğretim kurumundaki öğrencilerde bir farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. Öğrencilerimize ilgili oldukları sektörlerde başarı olabilmeleri için merak, yenilikçi düşünme, ekip çalışması, sorumluluk, koordinasyon, uygulama becerisi ve proje kültürü yetkinlikleri kazandırılması amaçlanmıştır.

Bu sene ikincisi gerçekleştirilen Hayallerine Uç yarışmasına 40 farklı okuldan 172 öğrenci başvurmuş olup İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi´nin akademik kadrosu tarafından değerlendirilmiştir.  Elemeyi geçmeye hak kazanan öğrenciler ilk etapta teorik eğitim, bu eğitimde başaralı olan 20 öğrenci beş hafta boyunca model uçak yapmanın inceliklerini öğrenmiş ve kendi uçaklarını tasarlamışlardır.

 

7 Mayıs 2017 tarihinde ise, İstanbul Yeni Havalimanı Pist-L´ de model uçaklarını İl Müdürümüz Ömer Faruk Yelkenci’nin katıldığı gösterimde sergilemişlerdir. Yarışma bu yıl da düzenlenecektir.

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.