İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Güvenli Yaşam Eğitimleri Projesi

Güvenli Yaşam Eğitimleri Projesi

İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (İstanbul AFAD), İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliği ile afetlere yönelik Türkiye’nin ilk etkileşimli e-eğitimi hazırlanmıştır.
Lise ve Üniversiteler İçin Güvenli Yaşam Eğitimleri Projesi kapsamında geliştirilen e-eğitim ile öncelikli deprem olarak afetlere hazırlık

e-egitim.guvenliyasam.org adresi üzerinden kayıt yapılan e-eğitimde, kullanıcılar Emre ve Aylin karakterleri eşliğinde öncelikle deprem özelinde afetlere hazırlık konusunda bilgilendiriliyor.Katılımcılar, öğrendikleri bilgiler ile İstanbul’da gerçekleşmesi olası bir depreme karşı 18 dakika içerisinde bir aileyi afetlere hazırlıyor.
e-eğitim içerisinde afet öncesinde yaşam alanlarındaki riskleri azaltma, aile afet planının hazırlanması, afet ve acil durum çantasının hazırlanması, evlerin yapısal risklerinin belirlenmesi, can ve mal güvenliğinin güvenceye alınması, afet sırasında doğru davranış biçimleri, afet sonrasında ise yaralanmaların ve hasarın kontrol edilmesi ve aile afet planının uygulanması gibi konular yer almaktadır.


Afetlere hazırlık sürecinde güvenli yaşam kültürüne toplum katılımının tüm kesimlerinde yaygınlaşması ve bu konuda özellikle gençlerin farkındalığının artırılması amacıyla hazırlanan e-eğitim, afet öncesi, sırası ve sonrasını içeren sekiz temel adım kurgusuyla oluşturulmuştur. Bu eğitim, afetlere karşı temel davranış kalıplarını etkileşimli ve daha kolay ulaşılabilir bir şekilde aktarmayı hedeflemektedir.

 

Türkiye’nin İlk Etkileşimli Deprem Eğitimi için tıklayınız

Güvenli Yaşam broşür için tıklayınız

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.