İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

FUAT SEZGİN´İN İZİNDE PROJESİ

PROJENİN AMACI

Proje ile öncelikle bilim, teknoloji ve kültür tarihimizin küllenen mirasını müdafaa eden Fuat Sezgin'in ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademesinde eğitim öğretim faaliyetlerinden yararlanan öğrencilerimize tanıtılması, onların bilim, tarih, teknoloji ve kültürle ilgilenmesine teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Ardından onların sorumluluk,  kendini tanıma, kendine güven, tasarım ve estetik değer gibi duyguların kazanılması, kritik düşünme, problem çözme ve bu amaçlara yönelik olarak kurumsal ve kolektif çalışılması gerektiğini öğrenme gibi akademik ve kişisel becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Bunun yanında bireylerin araştırma becerilerinim geliştirilmesine imkân sağlanması, müze faaliyetleri ile kültürel miras ilişkisini kavramaları bekleniyor.

PROJENİN GEREKÇESİ

Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle 2019 "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edildi. Elli yılı aşkın bir süredir, araştırmalar yaparak hayatını İslâm bilim ve teknoloji tarihini tanıtmaya adayan Fuat Sezgin'i tanıma ve tanıtma kapsamında gerçekleştirilecek organizasyonlar Prof. Dr. Fuat Sezgin  İslâm Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ile birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanlığı genelgesinde, İslâm kültür ve medeniyetinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve onu yeni nesillere en doğru şekilde aktarmak amacıyla çalışmaların yapılması gerektiği vurgulandı.

Bu bağlamda; İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından, İslâm bilim ve kültür tarihinin ortaya çıkarılması sürecinde en önemli isimlerden biri olan Prof. Dr. Fuat Sezgin'in çalışmalarının değerinin farkına varılarak yeni nesillere ulaştırılması ve böylece kültür mirasımızın yeni nesillere doğru bir şekilde aktarılması gerekliliği kapsamında ve öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve akademik yönlerden bütünlüklü gelişmesine katkı sağlamak için eğitim öğretimin paydaşları olan; öğrenci, öğretmen ve ilgili kurumları bu amaç doğrultusunda etkin olarak bir araya getirmek gayesiyle Fuat Sezgin'in İzinde Projesi geliştirilmiştir.

 PROJEYİ YÜRÜTECEK KİŞİ/KURUM/ KURULUŞLAR

ü    İstanbul Valiliği

ü    İl Millî Eğitim Müdürlüğü

ü    Prof. Dr. Fuat Sezgin İslâm Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı

ü    İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ü    İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri

ü    İslâm Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

ü    Sivil Toplum Kuruluşları

ü    Üniversiteler

PROJENİN KAPSAMI

Proje, İstanbul'da bulunan ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademelerindeki tüm okullarda uygulanacaktır.

UYGULAMA SÜRESİ

Proje, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında uygulanacaktır.

PROJE İLETİŞİM

ozasim76@yahoo.com.tr

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.