İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fotoğraf, Yetenek ve Hobi

Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projesi kapsamında ilham verici ve kişisel gelişimi teşvik edici nitelikte bir etkinlik düzenleniyor.
Fotoğraf, Yetenek ve Hobi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Vizyonu doğrultusunda hazırlanan Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projesi kapsamında öğretmenlerimizin yeteneklerinin, hobilerinin ve çektikleri fotoğrafların sosyal medya hesaplarından paylaşılmasını içeren bir etkinlik düzenleniyor. 

Projenin hedefleri arasında öğretmenlerin eğitim-öğretim odaklı süreçlerde gönüllü görevler üstlenmesi, bağımsız projeler oluşturması bulunuyor.  Bu çerçevede üç bileşenden oluşan çalışma ilham verici ve kişisel gelişimi teşvik edici nitelik taşıması sebebiyle oldukça anlamlıdır. Ayrıca öğretmenlerimizi daha iyi tanımamıza, yürütülen proje ve etkinliklerimizde başarılı öğretmenlerimizden destek alınmasına imkân verecektir. Bu ay başlayacak ve Temmuz ayında sona erecek etkinlikler bağlamındaki paylaşımlar öncelikle ilçe, sonrasında il sosyal medya hesaplarından yapılacaktır. 

Etkinlik, 39 ilçemizde İlçe Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü Birimi ve proje koordinatörleri tarafından yürütülecek.  İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce oluşturulacak seçici kurul, ilçe sosyal medya hesaplarının fotoğraf, yetenek ve hobi paylaşımlarını değerlendirecek. 

Seçici kurulun belirlediği fotoğraf, yetenek ve hobi paylaşımları, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün sosyal medya hesaplarından paylaşılacak. Başarılı öğretmenlerimize sürpriz hediyeler ve teşekkür belgesi verilecek. 

Genel Hazırlıklar

İlçe sosyal medya hesapları ve okul iletişim grupları üzerinden öğretmenlerimize gerekli duyurular ve açıklamalar yapılacak. İlçe millî eğitim müdürlüklerimiz proje logosu içeren afiş ve posterlerini hazırlayacak. Başvurular için elektronik posta hesabı oluşturulacak.  Başvuruları takip edip inceleyecek yetkin seçici kurulları teşekkül ettirilecek.

Sosyal medya paylaşımları, takip eden ayın ilk haftası içinde ve farklı günlerde yapılacak. Örneğin şubat ayının ilk haftası içinde "Ayın Fotoğrafı 3 / Ocak " başlığı ile pazartesi günü, "Ayın Yeteneği / Ocak " başlığı ile salı günü ,  "Ayın Fotoğrafı 2 / Ocak " başlığı ile çarşamba günü, "Ayın Hobisi / Ocak " başlığı ile perşembe günü,  "Ayın Fotoğrafı 1 / Ocak " başlığı ile cuma günü.

Son başvuru tarihi her ayın son günüdür.  İlçe bünyesinde görev yapan tüm öğretmenlerimiz etkinliklere katılabilecek.

Fotoğraf, Yetenek ve Hobi

Görsel sanatlar içerisinde anabileceğimiz fotoğrafçılık aslında çok derin anlamlar çıkarabileceğimiz bir sanat türüdür. Çok kısaca tanımlamak gerekirse fotoğrafçılık, kişinin gördüğü bileşenleri kendi altyapısal desteği sayesinde belirli tekniklerle görsel sanata dönüştürmesidir. Ayın fotoğrafları elektronik posta hesabına ulaşan fotoğraflardan, seçici kurulun belirlediği üç (3) fotoğraf; ilçe sosyal medya hesabından paylaşılacak. Paylaşımda öğretmenimizin adı soyadı ve okulu belirtilecek. 

Ayın yeteneği elektronik posta hesabına ulaşan şarkı, şiir, enstrüman, resim, güzel sanatlar,  sahne sanatları, sportif ve koordinatif beceri videoları (3 dakikayı geçmeyecek şekilde) içinden seçici kurulun belirlediği bir (1) video; ilçe sosyal medya hesabından paylaşılacak. Paylaşımda öğretmenimizin adı soyadı yanında okulu belirtilecek. Videoların yatay ve uygun açıdan çekilmesi gerekiyor.

Ayın hobisi elektronik posta hesabına ulaşan fotoğraf ya da video ile desteklenmiş açıklama metinleri (en fazla 1 sayfalık word belgesi) içinden seçici kurulun belirlediği bir (1) hobi; ilçe sosyal medya hesabından paylaşılacaktır. Paylaşımda öğretmenimizin adı soyadı ve okulu belirtilecek. Fotoğrafın ya da videonun yatay ve uygun açıdan çekilmesi gerekiyor.

 Hiç şüphesiz, proje kapsamındaki çalışmalar öğretmenlerimiz için de ayrı bir itici güç olacak ve daha özgün eserler sunma adına yeni çalışmalarında teşvik edici bir rol üstlenecektir.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.