İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde Paylaşım ve Karşılıklı Öğrenme İmkânları

Eğitimde İyi Örneklerden Özgün Uygulamalara Projesine 5.119 başvuru yapıldı.
Eğitimde Paylaşım ve Karşılıklı Öğrenme İmkânları

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün düzenlediği Eğitimde İyi Örneklerden Özgün Uygulamalara Projesine etkin öğretim, kültür, sanat ve spor, bilim ve teknoloji, özel eğitim, çevre ve okul estetiği kategorilerinde toplam 5.119 başvuru yapıldı.

2023 Eğitim Vizyonu hedeflerini gerçekleştirmeyi amaçlayan proje, sergi aşamasına geldi. Eğitimde karşılıklı öğrenme imkânlarını çeşitlendiren uygulamalarıyla çocukların dünyasını değiştiren öğretmenlerin 111 projesi sergilenecek.

Eğitimde iyi örnek sunumlarının sergilenmesinden önce Çemberlitaş Anadolu Lisesi’nde bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya İstanbul İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, Proje Koordinatörü Derviş Çelik ve 111 öğretmen katıldı.

111 Proje Sergilenecek

Toplantının açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Levent Özil, eğitim ortamlarında iyi örneklerin yaygınlık kazanmasının öğrencilere yeni öğrenme yolları açacağını kaydetti.

İyi örnekler sayesinde mutlu ve güçlü yarınlara ulaşılacağını söyleyen Özil, “Eğitimde İyi Örneklerden Özgün Uygulamalara Projesine 5.119 başvuru yapıldı. Geçen yıla göre epeyce artan başvuru sayısı,  aynı zamanda öğretmenlerimizin öğrenmeye ve eğitim ortamlarını doğrudan ilgilendiren yenilikçi uygulamalar geliştirmeye olan ilgisinin arttığının bir göstergesi. Bizler bu değerli projelerimizin her birini akademisyenlerimiz, maarif müfettişlerimiz, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle, proje deneyimi olan öğretmenlerimizle değerlendirdik. Eğitim için düşünmek, çalışmak ve iyi örnek ama aynı zamanda özgün uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla 111 projemizi sergileyeceğiz. Her zaman şunun farkındaydık: Öğretmenlerimizin yarattığı iyi örnekler ve özgün uygulamalar ülkemizde eğitimin geleceğine ilişkin iyimserliğimizin başlıca nedenleri arasında oldu ve olmaya da devam ediyor. Yarışmamıza ilgi gösteren tüm öğretmenlerimize canı gönülden teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Paylaşmak ve Yaygınlaştırmak

İyi örneklerin özellikle özgünlük boyutuna ulaşanların eğitim sürecinde daha da önemli rol oynayacağının altını çizen Özil, iyi örnekleri olabildiğince paylaşmaya ve yaygınlaştırmaya çalıştıklarını belirtti. Sergilenecek uygulamaların aynı zamanda öğretmenlerin içselleştirdiği çalışmalar olduğunu ifade eden Özil şunları söyledi: “Bilindiği gibi okul ortamı, çocuklarımıza, en temel sosyal kodların yanı sıra bireyin sosyal ilişkiler kurmasına imkân veren pratikleri ve değerleri aktarır. Okuldaki iyi örneklerin öğrencilerimiz üzerindeki etkisi bu nedenle büyüktür. Bununla birlikte her şey sadece bir yerde uygulamayla bitmez. Başka ortamlara taşınmalı ki diğer kurumların gelişimine katkıda bulunsun. Okullarımız, sınıflarımız, kütüphaneler, spor salonları ve müzeler sosyal bakımdan düzenlenen, aktarımda bulunan ve öğrencilerimizi şekillendiren bir dizi ortamdır. Çocuklarımız yaşamları boyunca çok sayıda etki kaynağıyla karşılaşır. Bir diğer deyişle aktarım, homojen ve tek bir ortamla sınırlı bir olgu değildir. Ayrıca zaman içinde kendi olma bilincine varılması, öğrencilerimizin kendisi ile ilgili bilgiler edinme ve planlarını ilgileri doğrultusunda geliştirme imkânı sunar.”

Özil’den sonra konuşan proje koordinatörü Derviş Çelik ise süreç hakkında bilgi verdi. Öğretmenlerin görüşleriyle zenginlik kazanan toplantı proje çerçevesindeki soruların cevaplanmasıyla sona erdi.

Eğitimde İyi Örneklerden Özgün Uygulamalara Hakkında

Projenin amacı, eğitim ve öğretim etkinlikleri kapsamında, resmî tüm okul/kurumlarda yürütülen çalışmalar sonucunda ortaya çıkan iyi örnekleri paylaşmak, bu örneklerden haberdar olmak ve özgün çalışmaları belirleyerek ön plana çıkarıp resmî tüm okul/kurumlar tarafından model alınmasını sağlamaktır. Proje konuları Etkin Öğretim, Kültür, Sanat ve Spor, Bilim ve Teknoloji, Özel Eğitim, Çevre ve Okul Estetiği kategorilerini kapsıyor.

22-04-201922-04-201922-04-201922-04-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.