İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EBA Destek Noktaları

EBA Destek Noktaları her geçen gün daha da güçleniyor.
EBA Destek Noktaları

Millî Eğitim Bakanlığımız, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) dijital platformu ve TRT EBA kanalları ile yürütülen uzaktan eğitim sürecinde internet ve cihaz ihtiyacı olan öğrencilere tablet bilgisayarlar, EBA Destek Noktaları ve EBA Mobil Destek araçları ile katkı sunmayı sürdürüyor.

EBA Destek Noktaları

Uzaktan eğitim sürecinde cihaz ve internet erişimi olmayan öğrencilerin canlı derslere katılabilmeleri, ödev yapabilmeleri ve Eğitim Bilişim Ağı'ndaki içeriklerden faydalanabilmeleri için oluşturulan EBA Destek Noktaları'na UNICEF finansmanıyla eklenen 164 yeni merkezin ve 6 Mobil Destek Aracının tanıtımı yapıldı.  Bu bağlamda ilimizde mülteci öğrencilerin yoğunlukta olduğu Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Beylikdüzü, Beyoğlu, Esenler, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Zeytinburnu ilçelerimizde toplam 31 EBA Destek Noktası ve 1 Mobil Destek Aracı daha hizmete sunuldu. 

Kontrollü normalleşme döneminde bir yandan şartlar el verdikçe daha çok öğrencinin yüz yüze eğitimle buluşması hedeflenirken bir yandan da  EBA Destek Noktaları da çok daha aktif hizmet verecek. EBA Destek Noktaları, sınıf ölçülerine bağlı olarak 15 öğrenci ve 1 öğretmen veya 20 öğrenci ve 1 öğretmen masaüstü bilgisayar seti olmak üzere toplam 3.169 adet bilgisayar setiyle donatıldı.   EBA Destek Noktalarının öğretmen kürsüleri, koltukları ve bilgisayar masaları da Ders Aletleri Yapım Merkezi Müdürlüğünün desteğiyle meslek liseleri tarafından imal edildi. Aynı anda 8 öğrencinin yaralanabileceği araçların her birinde projeksiyon cihazı, 4.5G Wifi modem ve toplamda 48 adet bilgisayar seti bulunacak.

EBA'nın Gücü

EBA Destek Noktaları için tüm illerde düzenlenen tanıtıma Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk çevrim içi olarak katıldı. İlimizde Bağcılar Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulundan gerçekleştirilen törene Bağcılar Kaymakamı Sayın Mustafa Eldivan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Levent Özil,   İl Millî Eğitim Müdürlüğü Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, Bağcılar İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa Yılmaz, Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulu yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk açılıştaki konuşmasında EBA Destek Noktaları'nın sayılarının tüm Türkiye'de gün geçtikçe arttığını, bu artışın uluslararası bir mahiyet taşıdığını belirterek şunları söyledi: "Bu merkezler, kalıcı merkezler. Küresel salgın döneminin ihtiyacını karşılamak için geçici olarak oluşturduğumuz merkezler değil. Dünya çapında bir standarda kavuşmuş olan, 20 milyara yakın tıklanma sayısıyla dünya birinciliğini elinde tutan Eğitim Bilişim Ağı'mızın içerikleri küresel salgın sona erdiğinde de tüm çocuklarımızın hizmetinde olacak. Müfredatın içindeki konuların tekrarı, pekiştirilmesi ve bazı derslerin yeniden izlenmesi niteliğinde çalışmalara hizmet edecek."

 

 

22-03-202122-03-202122-03-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.