İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"DÜNYANIN MEKTUBU 15 TEMMUZ KAHRAMANLARI İÇİN YAZILIYOR" YARIŞMASININ TANITIM PROGRAMI YAPILDI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Sultanbeyli Belediyesi ve 15 Temmuz Derneği iş birliğiyle düzenlenen "Dünyanın Mektubu 15 Temmuz Kahramanları İçin Yazılıyor" yarışmasının tanıtım programı gerçekleşti.


15 Temmuz Destanı'nın yeni nesillere aktarılması amacıyla örnek bir çalışma İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Sultanbeyli Belediyesi ve 15 Temmuz Derneği iş birliğiyle hayata geçiriliyor. "Dünyanın Mektubu 15 Temmuz Kahramanları İçin Yazılıyor" yarışmasıyla 15 Temmuz Kahramanlık Destanı'nın unutulmaması, 15 Temmuz ruhunun yaşatılması hedefleniyor.

Yarışmanın tanıtım programı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Sultanbeyli Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Keskin ve 15 Temmuz Derneği Başkanı Sayın İsmail Hakkı Turunç'un katılımlarıyla Hafıza 15 Temmuz Müzesi'nde yapıldı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı yaptığı konuşmada, "15 Temmuz Derneği ve Sultanbeyli Belediyemizle gençlerimize ve geleceğimize şehitlerimizi, kahramanlarımızı aslında tüm halkımızın o geceli ferasetini, anlayışını, duygularını gelecek nesillere aktarmak için "Dünyanın Mektubu 15 Temmuz Kahramanları İçin Yazılıyor" yarışmamızı düzenledik. Çok yönlü etkinlikler yapılıyor. Bunlar içinde öğrencilerimiz duygu ve düşüncelerini yansıtabilecekleri güzel bir yarışma planladık. Geçen yıl ilkini gerçekleştirmiştik. Bu yıl kapsamını genişleterek uluslararası nitelikte ortaokul ve lise öğrencilerinin başvurabileceği bir yarışma düzenledik. Öğrencilerimiz yarışmaya 25 Ekim'e kadar başvurabilecekler." dedi. 

 "15 Temmuz Ruhunu Diri Tutacağız"

Yazıcı, 15 Temmuz ruhunu yaşatmak ve gelecek nesillere taşımak noktasında gerekli çalışmaları her zaman yapacaklarını ifade ederek. "Okullarımızda 15 Temmuz'a dair yapacağımız programlarla bu ruhu daima diri tutacağız." dedi ve konuşmasına şöyle devam etti: "15 Temmuz'da Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletçe çok büyük bir sınav verdik. Bu sınav aslında Çanakkale ruhundan başlayıp 15 Temmuz'daki ferasetle millet olma bütünlüğü oluşturan çok önemli bir sınav. Bu bağlamda Üstat Cemil Meriç'in dediği gibi "Unutmak, unutmaya çalışmak, kurumaktır." Bu gecenin unutulmaması, unutturulmaması ve bu gecenin yansımalarının bundan sonraki kuşaklara çok doğru bir şekilde yansıtılması çok değerli. Bu nedenle hep birlikte el ele verdik."

 "15 Temmuz Mektubunu Dünyayla Birlikte Yazıyoruz"

"2016 yılında okula yeni başlayan öğrencilerimiz bugün ortaokuldalar. İlkokulda olan öğrencilerimiz bugün lisedeler. Öğrencilerimizin o yaş grubundaki değerlendirmeleriyle bugünkü bakış açıları mutlaka fark edecek. Olgunlaştıkça, eğitim düzeyleri geliştikçe gelişmeleri izledikçe büyük ülkemizin geleceğiyle ilgili düşündükçe mutlaka bu geceyi çok daha farklı değerlendirecekler. O nedenle biz de ortaokul ve lise öğrencilerimizi kapsayacak şekilde daha boyutlu bir şekilde 15 Temmuz mektubunu dünyayla birlikte yazmak istedik. Bu süreçte öğrencilerimiz Millî Eğitim Bakanlığımızın, Kültür Bakanlığımızın ve diğer Bakanlıklarımızın ve 15 Temmuz Derneğimizin yaptığı çalışmalardan, yayınlardan, literatürden çok yönlü yararlanacaklar."

 "Kütüphanelerimiz Her Boyutuyla Yeni Bir Anlam ve İçerik Kazandı"

Millî Eğitim Bakanlığımızın kütüphanelerle ilgili devrim niteliğindeki çalışmalara değinen Yazıcı, şunları söyledi: "Biliyorsunuz Bakanlığımızın çok yönlü çalışmaları var. Okullarımızda kütüphanelerimizi yeniden ele aldık. Türkiye genelinde hiçbir okulumuz kütüphanesiz kalmadı ve kütüphanelerimiz her boyutuyla yeni bir anlam ve içerik kazandı. Aynı şekilde ülkemizin bütün kütüphaneler gerek belediyeler gerekse müdürlüklerimizin kütüphaneleri çocuklarımızın araştırmalarına açılacak. Burada şehitler makamındaki müzemiz yine bu alanda çocuklarımızın yararlanabilecekleri yararlanabilecek temel kaynaklar olacak. Okulda öğretmenlerimiz, okul yöneticilerimiz 15 Temmuz'la ilgili çocuklarımıza çok yönlü bilgiler aktarmaya devam edecekler. Okullarda düzenlenecek olan çalışmalar, paneller, konuşmalarla 15 Temmuz'la ilgili bu sürece çok yönlü destek verecek."

Öğrencilerimizin o gece yaşananları kendi duygu ve düşünceleriyle süzüp çok güzel bir şekilde bir mektuba dökeceğini ifade eden Yazıcı, "Biz de inşallah o mektupları kitaba dönüştüreceğiz. Bundan sonra gelecek çocuklarımız, gençlerimizle paylaşacağız ve onlar ülkemizin, yiğitlerinin, kahramanlarının o gece neler yaptıklarını çok daha iyi anlayacaklar. Tarihin hiçbir noktasında özgürlüğünden ödün vermeyen milletimizin yakın tarihimizde ortaya koyduğu kahramanlık destanını mektuplarıyla ifade edecek öğrencilerimiz 15 Temmuz Darbe girişimini geçmişten geleceğe taşıyacaklar. Bu süreçte tüm birimlerimiz ve projenin paydaşlarıyla yeni eğitim öğretim dönemi hazırlıklarımız hızla devam ediyor." dedi.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin, 15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ayşenur Menekşe Çalıkçı, 15 Temmuz Derneği Aile ve Kadın Komisyonu Başkanı ve Demokrasi Şehidimiz İlhan Varank'ın ablası Ayşe Varank Aslantürk tanıtım programında söz aldılar.

Uluslararası düzenlenen yarışmaya ortaokul ve lise düzeyindeki gençler katılım sağlayabiliyor. Gençler, o gecenin kahramanlarına yazdığı mektuplarla www.dunyaninmektubu.com adresinden başvuru yapabilecek. yarışmaya son başvuru tarihi 25 Ekim 2022.

 Ortaokul ve lise olmak üzere iki kategoride yapılacak yarışmada; birincilik kazanan öğrenci 25.000 TL+plaket, ikincilik kazanan öğrenci 20.000 TL+plaket, üçüncülük kazanan öğrenci 15.000 TL+plaket ödülünün sahibi olacak. Ayrıca Jüri Özel Ödülü kazanan öğrenciye 7500 TL+plaket, Jüri Özendirme Ödülü kazanan öğrenciye 5000 TL+plaket takdim edilecek. Ayrıca birincilik ödülü kazanan öğrencinin okuluna 15 Temmuz Kütüphanesi yapılmak üzere 25.000 TL verilecek. Yarışmanın ödül töreni 18 Kasım 2022 tarihinde gerçekleşecek.

16-07-202216-07-202216-07-202216-07-202216-07-2022 16-07-2022

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.