İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARININ VERİMLİLİĞİNE YÖNELİK İZLEME VE DEĞERLENDİRME SINAVI

Millî Eğitim Bakanlığımız, ilk kez 81 ilde destekleme ve yetiştirme kurslarının verimliliğine yönelik izleme ve değerlendirme sınavı uyguluyor.
 DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARININ VERİMLİLİĞİNE YÖNELİK İZLEME VE DEĞERLENDİRME SINAVI

Dört buçuk aydır yüz yüze eğitim devam ederken Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından, uzaktan eğitim dönemindeki kayıplarını da telafi etmek için kapsamlı çalışmalar yürüttü. Bu çalışmalar kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik ücretsiz destekleme ve yetiştirme kurs hizmeti sunan Millî Eğitim Bakanlığımız, ilk kez 81 ilde bu kursların verimliliğini ölçmek amacıyla izleme ve değerlendirme sınavı uyguluyor. Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan 7, 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan ortak değerlendirme sınavı saat 10.00'da ülke genelinde 81 ilde yapılmaya başladı.

Amaç öğrencilerin elde ettiği kazanımlardaki verimliliği arttırmak

Öğrencilerin elde ettikleri kazanımların verimliliğini ve etkinliğini ölçmek amacıyla uygulanan ve bu konuda onlara geri bildirimde bulunmak, veriye dayalı bir alt yapı oluşturulmak istendiğini belirten Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, destekleme yetiştirme kurslarına ilişkin mevcut durumu daha net görüp değerlendirmek ve yapılabilecek iyileştirmeleri şekillendirmek adına uygulamanın önemli olduğunu ifade etti.

Her branştan sorular içeren 33 farklı kitapçık oluşturuldu

"06 Eylül 2021 tarihinden itibaren tüm kademelerde tam zamanlı ve yüz yüze olarak eğitim öğretime başlandığını aktaran Özer, konuşmasına şöyle devam etti: "Okullarımızın açılmasıyla beraber öğrencilerimizi özellikle önceki öğrenme kayıplarını telafi etmelerinde desteklemek amacıyla kademeli olarak ilk önce 8 ve 12. sınıf öğrencilerinin, daha sonra sırasıyla 7, 11. sınıf ve 6, 10. sınıf öğrencilerinin faydalanması için okullarımızda destekleme yetiştirme kurslarımızı hafta içi ve hafta sonu yüz yüze olacak şekilde ücretsiz olarak açtık. Bu kurslarımızın mevcut durumuna ve verimliliğine ilişkin geri bildirim bizim için önemli. Bu bağlamda yürüttüğümüz izleme ve değerlendirme ortak sınavı kapsamında Türkçe, Türk dili ve edebiyatı, matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, sosyal bilgiler, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya derslerinin her birinden sorular içeren otuz üç farklı kitapçık oluşturuldu.

Salgın koşullarından dolayı öğrencilerimizin kurs aldıkları tek bir dersin sınav uygulamasına katılmaları ve sınav süresinin kırk dakika olması planlandı. Sonuçlar yalnızca destekleme yetiştirme kurslarında yürütülecek iyileştirme çalışmalarına yön vermekte kullanılacak ve kesinlikle herhangi bir yerde not veya puan olarak kullanılmayacak." 

Ülke genelinde kapsamlı bir uygulama hayata geçiyor

Ülke genelinde kapsamlı bir uygulamanın hayata geçirildiğini ve uygulamanın bir örneklem üzerinde gerçekleştiğini belirten Özer 7, 8, 11 ve 12. sınıf düzeyinde kurslara katılan 201 bin öğrencinin örneklemde yer aldığını belirtti. Bununla birlikte ortaokul, imam hatip ortaokulu, yatılı bölge ortaokulu, Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, çok programlı Anadolu lisesi, fen lisesi, güzel sanatlar lisesi, mesleki teknik Anadolu lisesi, sosyal bilimler lisesi, spor lisesi gibi farklı okul türlerinin uygulama kapsamında bulunduğunu böylece sunulacak destekleri geliştirmek için detaylı veriler elde edileceğini söyledi. Bakan Özer, uygulamanın ikinci dönemde de kurs açılan tüm sınıf düzeylerinde belirlenen derslerde gerçekleşeceğini ifade etti.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.