İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN, KABİNE TOPLANTISI SONRASINDA YÜRÜTÜLEN EĞİTİM PROJELERİNİ ANLATTI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yürütülen eğitim projelerini anlattı.
CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN, KABİNE TOPLANTISI SONRASINDA YÜRÜTÜLEN EĞİTİM PROJELERİNİ ANLATTI

Erdoğan şunları kaydetti: "Üç hafta sonra, 12 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıklarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Son 19 yılda kesintisiz bir şekilde sürdürdüğümüz ücretsiz ders kitaplarımızın basımı ve dağıtımı tamamlandı. 

 

Bu yıl bir iyileştirme daha yaparak ders kitaplarının yanı sıra yardımcı kaynakları da ücretsiz olarak okullar açıldığında öğrencilerimizin masalarında hazır edeceğiz.

 

Dağıttığımız yardımcı kaynak tutarı, bu yılkilerle birlikte 130 milyonu buluyor. Millî Eğitim Bakanlığımız; tüm okullarımızın temizlik, kırtasiye, küçük onarım ve atölye gibi ihtiyaçlarına yönelik bütçeleri bu yıl doğrudan okullara gönderdi.

 

Temizlik işlerinde çalışacak 60 bin kişi de okulların açılmasıyla görevine başlayacak. 

 

Temel eğitimde 10 Bin Okul Projesi kapsamında 3 milyarlık bir bütçe kullanarak okullarımızda çok önemli iyileştirmeler gerçekleştirdik. 

 

Okul öncesi eğitimi de yapımını tamamladığımız yaklaşık 1.200 yeni anaokuluyla güçlendiriyoruz. 

Yıl sonuna kadar bu sayıyı 3 bine tamamlayacağız. 

 

Bu nedenle 1 Eylül'de atamalarını yapacağımız 20 bin öğretmenin 7 bin 500'den fazlasını okul öncesi öğretmenliğe tahsis ettik.

 

Kitap sayısını 28 milyondan 75 milyona çıkarttığımız kütüphanelerimiz, yeni eğitim yılında öğrencilerimizle buluşacak. 

 

Yazın açtığımız bilim, sanat, matematik ve yabancı dil yaz okullarından yaklaşık 1 milyon çocuğumuz yararlandı.

 

Bu yaz yeni bir projeyle, kapalı köy okullarını imar ederek ilkokul, anaokulu ve halk eğitim merkezini de içeren "köy yaşam merkezleri" hâline getirdik. 

 

Okulların açıldığı tarihe kadar, inşallah, 1.500 köy yaşam merkezini faaliyete geçirmiş olacağız. 

 

Eş durumu ve benzeri taleplerle özür tayinine müracaat eden öğretmenlerimize, başvuruların istisnasız tamamının karşılandığı müjdesini de vermek istiyorum.

 

Öğretmenlerimizin 60 yıllık büyük özlemi olan meslek kanununun çıkmasıyla birlikte, uzman ve başöğretmenlik kadrolarına 614 bin 446 başvuru oldu. Bu öğretmenlerimizin büyük bölümü gerekli eğitimleri tamamladılar. Yüksek lisans ve doktora yapmış olan 90 bine yakın öğretmenimiz yapılacak sınavdan zaten muaflar. 

 

Diğer öğretmenlerimize sınavı boykot çağrısı yapılmasını, en başta millî iradenin tecelligahı olan Meclisimize saygısızlık olarak görüyoruz. 

 

Daha önce de öğretmenler arasında ayrımcılık yaparak onlara hakaret edenlerin bu konudaki gayretlerinin ciddiye alınacak bir tarafı yoktur. Uzman ve başöğretmenlik sınavına girecek tüm öğretmenlerimize şimdiden başarılar diliyorum."

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.