İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇENGELKÖY ŞEHİT OKAN ALTIPARMAK ANADOLU LİSESİ'NDE BÜTÜNLEŞİK FİZİK KİMYA BİYOLOJİ LABORATUVARI AÇILDI

Millî Eğitim Bakanlığımız ve UNICEF Türkiye Temsilciliği arasındaki iş birliği çerçevesinde, Çengelköy Şehit Okan Altıparmak Anadolu Lisesi'nde Bütünleşik Fizik Kimya Biyoloji Laboratuvarı açıldı.
ÇENGELKÖY ŞEHİT OKAN ALTIPARMAK ANADOLU LİSESİ'NDE BÜTÜNLEŞİK FİZİK KİMYA BİYOLOJİ LABORATUVARI AÇILDI

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin, UNICEF Türkiye Temsilcisi Sayın Regina de Dominicis, SAP Global Küresel Kurumsal Sosyal Sorumluluk Başkanı Sayın Alexandra van der Ploeg ve Ortaöğretim Genel Müdürü Sayın Halil İbrahim Topçu'nun katılığı açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

 

"İnsanlığın lehine olacak her şeyi insanlık için üretmeye çalışacağız"

Törende konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sezgin, ülkedeki eğitime sağladıkları katkı için UNICEF ve SAP temsilcilerine teşekkür etti.

Her yapılan işte fikri bir plan ve felsefe bulunduğunu kaydeden Sezgin, "Doğru olan hem kendimiz hem kainatta olan her şey bize emanet. Ona çok dikkat etmek, insanlığın lehine kullanabilmek için sürdürülebilirliğini temin etmek lazım." diye konuştu.

Ötekileştirmeyen, sınıfsallaştırmayan, otokratik ve despot olmayan, sevgisini, bilgisini ve imkanlarını paylaşabilen insan olmanın önemine işaret eden Sezgin, şunları kaydetti:

"Bütün kainatı, bütün evreni bize emanet verilmiş olarak kabul ediyoruz. Bütün insanlığın lehine olacak olan her şeyi insanlık için üretmeye çalışacağız. Laboratuvarları kullanırken temel ölçümüz, kendimiz için istediğimizi başkası için de isteyecek, kendimiz için istemediğimizi başkası için de istemeyeceğiz. Elimizle, dilimizle kimseye zarar vermeyeceğiz. Temel ölçümüz bu. Dolayısıyla Mevlana'nın sözü 'Gel ne olursan ol yine gel' sözüyle sözüme son ermek istiyorum."

 

"Kısa sürede 1 milyonun üzerinde öğrenciye ulaştık"

UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina de Dominicis, Milli Eğitim Bakanlığına teşekkür ederek, iş birliği ve proje sayesinde olumlu bir takım değişiklikleri ölçeklendirecek biçimde ortaya koyabilme fırsatına sahip olduklarını anlattı.

Bakanlıkla ortaklaşa yapılan çalışmalarla kısa sürede 1 milyonun üzerinde öğrenciye ulaştıklarını belirten Dominics, "Bunun yüzde 50'si kız öğrenciler. Bu da bizi ayrıca gururlandıran bir durum." ifadelerini kullandı.

SAP Global Küresel Kurumsal Sosyal Sorumluluk Başkanı Alexandra van der Ploeg ise salgın öncesinde de eğitimin bütün dünyada krizle karşı karşıya olduğuna değindi. 

Ploeg, "SAP olarak, daha eşitlikçi, kapsayıcı bir ekonomi ve toplum için gençlerin eğitimine yatırım yapmanın temel bir ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. MEB ve UNICEF Türkiye ile birlikte her gencin beceri edinme, eğitim ve fırsatlara erişebildiği daha adil bir dünya yaratılmasına destek oluyoruz. Bu projeyle Türkiye'deki gençler için kritik öneme sahip inovasyon, iş yaratma ve girişimcilik konularında fırsatlar oluşturmayı hedefliyoruz. Geleceğimizi şekillendirecek gençlerin potansiyellerini keşfetmesine destek olan bu iş birliğiyle gurur duyuyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından Sezgin ve beraberindekiler yeni açılan laboratuvarı gezerek öğrencilerle sohbet etti.

08-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.