İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇEKMEKÖY'DE MESLEĞİM OKULUM PROJESİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

Çekmeköy'de 'Mesleğim Okulum Projesi' ile çeşitli sebeplerle eğitimlerini yarıda bırakan veya eğitimlerine ara vermek zorunda kalan öğrenciler eğitim hayatına kazandırılıyor.
ÇEKMEKÖY'DE MESLEĞİM OKULUM PROJESİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

Çekmeköy Kaymakamlığı, Çekmeköy Belediyesi ve Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçirilen Mesleğim Okulum projesi için imzalar atıldı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'nın katılımıyla gerçekleşen imza törenine, Çekmeköy Belediye Başkan Sayın Ahmet Poyraz'ın ev sahipliğinde, Çekmeköy Kaymakamı Sayın Resul Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Burhan Bayrak meclis üyeleri, öğretmenler ve iş adamları yer aldı.

İşsiz, belgesiz, okuldan uzak kimse kalmaması için oluşturulan Mesleğim Okulum Projesi ile bireyleri çalışma ve eğitim hayatına kazandırmak amaçlanıyor. 

Proje; ortaokulu bitirdiği veya zorunlu öğrenim çağında olduğu halde herhangi bir ortaöğretim kurumuna devam etmeyen ve açık liseye kayıtlı olup pasif durumda bulunan öğrencileri, zorunlu öğrenim çağını doldurduğu halde (18 yaşını geçmiş) lise mezunu olmayan işsiz kişileri, İş yerlerinde çalıştığı halde kalfalık, ustalık belgesi olmayan kişileri, yerlerinde çırak veya kalfa olarak çalıştığı halde usta öğreticilik belgesi olmayan ustalar veya işyeri sahipleri, herhangi bir nedenle okuldan ayrılan ya da kayıtlı olduğu halde okula devam etmeyen öğrenciler veya kayıt dışı çalışan gençleri kapsıyor.

Asgari ücretin 1/3 oranında ücret verilecek

Mesleğim Okulum projesi ile; Ortaokulu bitirdiği veya zorunlu öğrenim çağında olduğu halde herhangi bir ortaöğretim kurumuna devam etmeyen ve açık liseye kayıtlı olup pasif durumda bulunan öğrenciler kalfalık, ustalık belgesi ile Meslek Lisesi diploması almaya hak kazanacak. Haftanın bir günü okula gidecek olan gençler diğer günlerde iş yerlerinde çalışmaya devam edecek. Gençlerin sigortaları okul tarafından karşılanacak ve asgari ücretin 1/3 oranında ücret verilecek.

Başvurular eğitimlerin verileceği okullardan alınacak

Son başvuru tarihinin 4 Şubat olduğu projeye, TOKİ Çok Programlı Anadolu Lisesi, Ömerli Hikmet Tevfik Ataman Anadolu Lisesi, Hüseyin Avni Sipahi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi, Nesrin Uçmaklıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Taşdelen İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, TEV Ezel Gülen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çekmeköy Mesleki Eğitim Merkezi'nden başvuru yapılabilecek.

Gençlerimize yetişme ve gelir imkânı işletmelerimize de destek sağlanıyor

İmza töreninde değerlendirmelerde bulunan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı: "8. Sınıfı bitiren bütün öğrencilerimiz dilemeleri halinde mesleki eğitim merkezlerine başvurduklarında bir işletmeyle sözleşme imzalayıp bu sözleşmenin akabinde bizzat devletimizin hem iş yeri sağlığı güvencesi sigortasını yapması hem güvencesi sigortasını yapması ve beraberinde de asgari ücretin yüzde 30'unu bizzat devletimiz tarafından karşılanmasıyla bir süreç başlatılmış oldu. Başkanımız ifade etti. 11. sınıfı bitirip kalfalık belgesi aldığında da öğrencimiz artık 12. sınıfta asgari ücretin yarısını almaya başlıyor. Bu aslında hem gencimize iş içerisinde yetişme imkânı hem de bir gelir elde etme sağladıktan sonra bir yandan da aslında işletmelerimize de çok önemli bir destek sağlıyor. Ben Çekmeköy'ün bu projeye liderlik edeceğine yürekten inanıyorum." dedi.

Gençlerimize bir diploma, bir sertifika, hem de bir iş imkânı sunmuş olacağız

Programda selamlama konuşması yapan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, "En çok heyecanlandığım anlar her zaman eğitim projeleri olmuştur. Bu proje bizimle paylaşıldığında yine büyük bir heyecan yaşadık. Biz projemize bu şehirde ortaokulu bitirmiş, bir vesileyle liseye gidememiş, çalışmaya ihtiyacı olan veya çalışamayan gençlerimize muhakkak ulaşmak için başladık. Gerçekten bu çok büyük bir imkân. İnşallah bunları başarabilirsek hem o gençlerimize bir diploma, bir sertifika, hem de bir iş imkânı sunmuş olacağız, " dedi.

"Amacımız Çekmeköy'ümüzü kültür, sanat ve eğitim anlamında model şehir haline getirmek"

Çekmeköy Kaymakamı Resul Çelik " Amacımız Çekmeköy'ümüzü kültür, sanat ve eğitim anlamında model şehir haline getirmek ve bu işin merkezi haline getirmek. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Bayrak yarışında bayrağı elimizden alacak olan gençlerimize en iyi imkanları sunmak için gece gündüz çalışıyoruz. Bu kardeşlerimizin niteliklerini arttırmak, kalifiye hale getirmek, siz iş dünyasının ihtiyaçlarına uygun hale, uygun eğitime kavuşturmak için yoğun bir mücadele içerisindeyiz. Çünkü sizler için, sizlerin arzuları, ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda hazırladığımız bu projeyi bugün imzalayacağımız bir protokolle faaliyete geçireceğiz," diye konuştu.

 

27-01-202227-01-202227-01-202227-01-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.