İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Birlikte Okuyoruz

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul´u Okuyorum Projesi kapsamında Beşiktaş Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde veliler, öğretmenler ve öğrenciler birlikte okudular.
Birlikte Okuyoruz

Günümüzde temel okuryazarlığa dayalı çoklu okuryazarlığın geliştirilmesi ve okuma kültürünün yaygınlaştırılması için neler yapılabileceği üzerinde sıklıkla tartışılıyor.En yalın biçimde, bireylerin okuma eylemiyle ilgili olarak edindikleri becerilerin, toplumda bir yaşama biçimine dönüşmesi olarak tanımlanan okuma kültürüne dair kamuoyunda esaslı bir farkındalık oluşturmak için yapılan etkinliklerin katkısı hayli fazla. Öğretmenlerimizin ve okul yöneticilerimizin okuma kültürünün geliştirilmesine yönelik çalışmalar planlaması da bunu bir parçası.

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul´u Okuyorum Projesi kapsamında Beşiktaş Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde veliler, öğretmenler ve öğrenciler okuma kültürüne dair bir farkındalık oluşturmak için birlikte okudular.

İstanbul ve Okuma Kültürü

Program Cengizhan Orakçı´nın, İl Müdürlüğümüzün 2023 Vizyonu çerçevesinde hayata geçirdiği İstanbul´u Okuyorum Projesi ile ilgili bilgilendirme konuşmasıyla başladı. İstanbul’un aynı zamanda Türkiye’nin de gözbebeği durumunda olduğunu vurgulayan Orakçı,  “Hakkında en fazla kitap yazılan şehirlerden biri de İstanbul’dur. İstanbul kitapları içinden seçilen 5 eserin okunmasıyla, İstanbul okumaları hakiki bir okumaya dönüşecek ve diğer faaliyetlerle de pekiştirilecektir.” dedi.

Programda Hüseyin Akın, okuma kültürüne ilişkin yaptığı konuşmada okuma kültürünün oluşumunda sosyal ve kültürel boyutlara dikkat çekti. Beşiktaş İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Erhan Sancar´ın yaptığı konuşmayla devam eden etkinlikte veliler, öğrenciler ve öğretmenler hep birlikte kitap okudu. Etkinlikten sonra Beşiktaş Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Arife Gökkuş etkinliğin her ay tekrarlanacağını belirtti.

İstanbul’u Okuyorum Projesi, yazılı kültür, kültürel miras ve müşterek kültür doğrultusunda okuma kültürü kazanımını nitelikli hâle getirmeyi hedefleyen etkinliklerle devam edecek.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.