İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Harf Bin İstanbul

Bir Harf Bin İstanbul Projemiz, okuma yazma becerilerinin birlikte, akıl ve hayal gücüyle kazandırılabileceği anlayışıyla çalışmalarını sürdürüyor.
Bir Harf Bin İstanbul

Bir Harf Bin İstanbul Projemizin amacı, ilk okuma yazma bilmeyen öğrencilere ilk okuma yazma becerisi kazandırabilmek, okuma ve okuduğunu anlama becerileri zayıf olan öğrencilerin okuma ve okuduğunu anlama becerilerini artırabilmek; ilk okuma yazma, okuma ve okuduğunu anlama yöntem ve teknikleri bakımından yeterli bilgiye sahip öğretmenler yetiştirmektir.

Bu kapsamdaki çalışmalar uzaktan eğitim sürecinde de devam etti. Yeni eğitim öğretim yılında önce ilçe koordinatörleri ile tanışma toplantısı düzenlendi. Daha sonra Özel Eğitim Akademisi ve Bir Harf Bin İstanbul Projesi iş birliğiyle, Sayın Dr. Öğretim Üyesi Şaziye Seçkin Yılmaz tarafından "okula uyum sürecinde okuma yazma güçlükleri" konulu eğitim verildi. 

Umut Verici Adımlar

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Bir Harf Bin İstanbul Projesi'ne ilişkin "Okuma yazma bilmeyen yahut bu konuda yeterli olmayan öğrencilerimizin temel okuryazarlık becerilerini kazanmasının önemi, bizleri,  salgın günlerinde projemizin etkisinin nasıl arttırılabileceği konusunda düşünmeye teşvik ediyor." değerlendirmesini yaptı. Yazıcı, yaptığı açıklamada bu projeyi okuma yazma becerisi kazanamayan öğrencilere destek sunulması yolunda uzun zamandır beklenen, umut verici bir adım olarak gördüklerini kaydetti.

Projenin, ülke ölçeğinde yürütülen temel okuryazarlık seferberliğinin bir parçası olarak kabul edilebileceğini aktaran Yazıcı, "Okuma yazma bilmeyen yahut bu konuda yeterli olmayan öğrencilerimizin temel okuryazarlık becerilerini kazanmasının önemi, bizleri, projemizin etkisinin nasıl arttırılabileceği konusunda düşünmeye teşvik ediyor. Bu bakımdan temelde bir özveri projesi olan Bir Harf Bin İstanbul'da emeği olan bütün öğretmenlerimizi kutluyorum. Onlara her türlü desteği vermenin de boynumuzun borcu olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim." ifadelerini kullandı.

Kültürel ve Sosyal Etkinlikler

Okuma yazma süreçlerini destekleyen eğitimler kapsamında Sayın Dr. Öğr. Üyesi Ersin Ufuk Timuçin Hocamız "uygulamalı davranış analizi" ve  "kaynaştırmada eğitsel düzenlemeler"  konularında sunum yaptı. Projemiz kapsamında eğitim alan 300 öğrencimiz, yazar Yusuf Dursun'la çevrim içi olarak bir araya geldi. Ayrıca projemiz kapsamında eğitim alan öğrencilerimize, İstanbul Masal Okulumuz keyifli bir masal saati yaşattı.

Okuma yazma becerilerinin birlikte, akıl ve hayal gücüyle kazandırılabileceği anlayışını temel alan projemiz kapsamında Pera Müzesi sergi turu ve atölye etkinliği gerçekleştirildi.

08-01-202108-01-202108-01-202108-01-202108-01-202108-01-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.