İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başakşehir Demiröz Eğitim ve Yaşam Vadisi

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Başakşehir Demiröz Eğitim ve Yaşam Vadisi'nin açılış törenine katıldı.
Başakşehir Demiröz Eğitim ve Yaşam Vadisi

Hayırsever Demiröz ailesi tarafından Başakşehir'e kazandırılan Demiröz Eğitim ve Yaşam Vadisi törenle açıldı.  Açılışı yapılan Bahçeşehir Demiröz Eğitim ve Yaşam Vadisi içerisinde, İpek Demiröz Aile Sağlık Merkezi, İsmail Kemal Demiröz İlkokulu, İsmail Kemal Demiröz Ortaokulu, Enver Demiröz Mescidi ve Demiröz Grup Kız Yurdu yer alıyor. Hizmete sunulan tesis, 23 bin 600 metre karesi yeşil alan olmak üzere, 47 bin metrekare arsa üzerine inşa edildi. Her biri 5 bin 400 metrekarelik on ikişer derslikli İsmail Kemal Demiröz İlkokulu ve Ortaokulu; 6 bin metrekarelik 20 derslikli Hacı Şöhret Demiröz Fen Lisesi; 3 bin 200 metrekarelik 100 kişilik Demiröz Grup Kız Öğrenci Yurdu; metrekarelik 330 İpek Demiröz Aile Sağlığı Merkezi ve 250 metrekarelik Enver Demiröz Mescidi 9 ayda tamamlanarak hizmete açıldı.

Başakşehir Demiröz Yaşam Vadisi'nde düzenlenen açılış törenine, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ve İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya'nın yanı sıra Başakşehir Belediye Başkanı Sayın Yasin Kartoğlu, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Başakşehir İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın  Ahmet Coşkun, Başakşehir İlçe Emniyet Müdürü Sayın Necati Aktuğ Şahin ile İsmail Kemal Demiröz, Pamir Mustafa Demiröz ve Demiröz ailesinin üyeleri katıldı.

Gurur Duyulacak Güzel Eserler

Açılış töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, projenin anlam ve önemine vurgu yaptı. Bakanımız Selçuk "Herkesin parası olabilir, maddi imkânı olabilir ama herkes hayır yapamaz. Allah nasip etmez. Demiröz ailesinin böyle bir yüce gönüllülükle, muhteşem bir aile birliği içerisinde çok güzel bir istikamette yürüyüşleri bizleri çok memnun ediyor. Bu çocukların geleceği için, bir ülkenin geleceği için, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün, öğretmenlerinin hizmet edeceği, onların çocuklarının eğitim alacağı kurumları hayata geçirmek gerçekten çok büyük bir hizmet. Burada öylesine güzel bir tablo var ki; İstanbul gibi bir şehrin böyle güzel bir Valisi olursa eğitimin peşinde koşan koşturan, Başakşehir'de öncülük eden bir başkanı olursa, böyle Millî Eğitim Müdürü, İlçe Müdürü olursa, böyle okul müdürleri olursa, böyle bir aile olursa, çok güzel olur her şey. Nesiller boyunca gurur duyulacak böyle güzel eserler olursa gerçekten bu mutluluğu hep birlikte paylaşmak lazım." ifadelerini kullandı.

Çocuklar için el birliği ile çalışmak gerektiğini vurgulayan Bakanımız Selçuk "Diyorum ki biz bir çocuğun gülümsemesine hayranız. Bizim işimiz öğretmenlerin ve çocukların yüzünü güldürmek, bunları mutlu etmek ve bunun mekânlarını oluşturmak çok kutsi bir iş. Hele bu el birliğiyle, iş birliğiyle hayırseverler vasıtasıyla olursa o zaman bu meselenin tadı tuzu tümüyle yerine geliyor. Ve buradan bu ülke için, bu dünya için, insanımız için, insanlık için hangi değerler yetişecek. Bir çocuğun hayaliyle beraber dünya nasıl güzelleşecek. Bütün bunların bir film şeridi gibi gözlerimizin önünde akıyor olması bizim heyecanımızın da temel sebebini oluşturuyor. Bu tür çalışmaların toplumumuz için bir yol haritası olması, bir ahlak telakkisi içerisinde nice eğitim tesislerinin vücuda getirilmesi çok çok önemli. Emin olun İstanbul'da karış karış, adım adım nerede eğitim için ne yapılabilir sorusuyla geçiyor geceler gündüzler. Sayın Valim bunun baş neferi öncüsü. Bugün burada açılışımızı yapalım. Birbirimize gülümseyelim. Birbirimize teşekkür edelim. Demiröz Ailesi'nin yeni hayır faaliyetlerinde buluşmak üzere diyelim." şeklinde konuştu.

Eğitime Yatırımlar Sürüyor

İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya ise temel amaçlarının bilime sevdalı, kültüre meraklı, duyarlı ve ahlaklı çocuklar yetiştirmek olduğunu belirterek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın hayata geçirdiği 2023 Eğitim Vizyonu'nda en büyük gayenin sahibi olunan görkemli tarihî, parlak bir geleceğe taşımak olduğunu dile getirerek en önemli vazifelerinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhuriyeti emanet ettiği çocukları ve gençleri bugünden geleceğe hazırlamak olduğunu ifade etti.

Yarınların mimarlarını fikrî, vicdanı ve irfanı hür bireyler olarak yetiştirmek için gayret göstereceklerini vurgulayan Yerlikaya, eğitimin en büyük yatırım olduğunu, çetin bir imtihandan geçilen bugünlerde değerleri ve kültürü yeni kuşaklara aktarmada, refah düzeyini artırmada ve kalkınmayı sağlamada okullardaki yüz yüze eğitimin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha anlaşıldığını vurguladı.

Valimiz eğitime ayrılan kaynakları anlatarak şunları ifade etti: "Medeniyetimizin başşehri İstanbul'umuz, 3 milyonu aşan öğrencisi, 7 bin 564 okulu, 168 bin öğretmeni ve 126 bin 500 dersliği ile eğitimin de merkezi, 2003-2021 yılları arasında İstanbul'da eğitime ayrılan kaynak, 8 milyar lirayı aştı. Son 18 yılda, İstanbul'umuzda 971 eğitim yuvası ve 19 bin derslik devletimizin imkânlarıyla inşa edildi. Yine 789 eğitim yuvası ve 15 bin 500 derslik de hayırseverlerimizce ilimize kazandırıldı. Bin dersliğe sahip 45 okulumuzun yapımı ise devam ediyor. Valiliğimiz Proje Koordinasyon Birimi tarafından, 1999 öncesinde yapılmış olan 1.322 okulumuzun deprem dayanım etütlerini tamamladık. Bu çalışmada, 45 okulumuzun depreme dayanıklı olduğu tespit edildi. 781 okulumuz güçlendirildi, 344 okulumuz yıkıldı, yeniden yapıldı. 152 okullumuzda, 66'sının güçlendirme ve yeniden yapım çalışmaları devam ediyor. 2023'e kadar inşallah kalan 86 okulumuzu da depreme dayanıklı hâle getireceğiz."

Valimiz Yerlikaya, Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk'un öncülüğünde Yaşayan Okullar Projesi'ne uygun olarak 4 bin 92 derslikten oluşan 127 okul olmak üzere toplam 135 binanın inşa edileceği 100 arsanın proje çalışmalarını da Haziran'ın sonunda tamamlayacaklarını bildirdi.

2020 yılında 17 hayırseverle 246 milyon liralık protokol imzaladıklarını ve bu sayede kente 17 okulda 338 derslik kazandırılacağını aktaran Yerlikaya, 2021 yılının ilk beş ayında 11 hayırseverle imzaladıkları 296 milyon liralık protokolle de kente 15 okul, 353 derslik kazandıracaklarını kaydetti.

Kısa sürede projeyi tamamlayan Demiröz ailesine teşekkür eden Vali Yerlikaya, "Bu güzide projenin hayata geçirilmesinde; başta, Demiröz Grup Onursal Başkanı İsmail Kemal Demiröz büyüğümüz olmak üzere, Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Pamir Mustafa Demiröz beyefendi ve ailenin bütün fertlerine teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Programda konuşan Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, bu eğitim külliyesinin Başakşehir ve ülkemize hayırlı olmasını dileyerek Demiröz ailesine teşekkür etti.

Pamir Mustafa Demiröz ise, Demiröz Eğitim ve Yaşam Vadisi ile ilgili bilgi vererek aile üyelerine teşekkür etti. 

Açılış konuşmalarının ardından kurdele kesildi. Hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile açılış programı sona erdi.

 

 

24-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.