İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAKANIMIZ YUSUF TEKİN, AVRUPA KONUTLARI ÇAMLI VADİ İLKOKULU İLE ÇAMLI VADİ ÖZEL EĞİTİM UYGULAMA OKULUNUN AÇILIŞINI YAPTI

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Avrupa Konutları Çamlı Vadi İlkokulu ile Çamlı Vadi Özel Eğitim Uygulama Okulu açılış törenine katıldı.   
BAKANIMIZ YUSUF TEKİN, AVRUPA KONUTLARI ÇAMLI VADİ İLKOKULU İLE ÇAMLI VADİ ÖZEL EĞİTİM UYGULAMA OKULUNUN AÇILIŞINI YAPTI

Kâğıthane'de Avrupa Konutları Çamlıvadi İlkokulu ile Çamlıvadi Özel Eğitim Uygulama Okulunun açılış töreni, İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başladı, ardından öğrencilerin yer aldığı tanıtım videosu izletildi.

 

Bakanımız Tekin, törende yaptığı konuşmada Cumhuriyet Bayramı'nın tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutlandığını ve okullarda yüz binlerce etkinlik yapıldığını anımsattı.

 

Özel eğitimde sadece hayırseverlerin yaptırdığı okulların açılış törenine katıldığını belirten Tekin, eğitime destek veren hayırseverler ile yerel yönetimlere teşekkür etti.

 

Okulların yapılacağı yerler konusunda belediyelerle iş birliği içinde olunması gerektiğini belirten Tekin, şunları kaydetti:

 

"Bizim yaklaşık 60 bine yakın okulumuz var ama toplamda 150 binin üzerinde de Millî Eğitim Bakanlığının tırnak içinde gayrimenkulü var. Yani üzerinde bina olan, olmayan...Dolayısıyla bizim belediyelerle çok yakın iş birliği içinde olmamız lazım. Türkiye genelinde belediyelerle yaşadığımız problemler oluyor. Eğitim öğretim sürecini bizimle birlikte omuzlamak istemeyen belediyelerle sorunlar yaşıyoruz. Arsa üretmekte problem yaşıyoruz.

 

Mevcut okul binalarımız, arsalarımız bir bakıyorsunuz imar değişikliği yapılmış. Bir bakıyorsunuz okul arazimizin bir kısmı belediyenin bir şekilde mülkiyetinde olduğu için belediyeler dava açmışlar. Bir bakıyorsunuz belediye hizmetleri, belediyenin yürütmesi gereken hizmetlerle ilgili olarak okullarımıza gönderilen faturalar, anlamsız şekilde şişirilmiş. Bir tarafta böyle belediyelerimiz var. Bir tarafta da okul yaptıran, okullarımızın temizliğini yapan, okullarımızdaki öğrencilerimize destek olan, öğretmen arkadaşlarımızın problemlerini çözen belediyeler var. Dolayısıyla bu iki uçta belediye başkanlarıyla karşı karşıya olduğumuz için eğitim öğretim sürecine destek olan belediyelere ayrıca teşekkür etmek istiyorum."

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan ve cumhurbaşkanı olduğu son 20 yılı aşkın sürede Türkiye'deki eğitim öğretim altyapısının her açıdan en az iki kat artırıldığını anlatan Tekin, 21 sene önce Türkiye genelinde 360 bin derslik varken, şu an özel dersliklerle beraber toplam 742 bin derslik olduğunu ve öğretmen sayısının da arttığını söyledi.

 

Bakanımız Tekin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti sosyal bir devlet. Sayın Cumhurbaşkanımız da özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızı çok ciddi şekilde önemsiyor ve bize bu konuda sürekli özel çocuklarımızla, özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızla ilgilenmemiz konusunda talimatları var. Bizim de bu konuda şu türden farklı uygulamalarımız var. Bir, okul kaynaştırma eğitimi dediğimiz normal sınıflarda tanısı konulmuş çocuklarımızı kaynaştırma sınıflarına alıyoruz. İki, bazı okullarda özel eğitim sınıfları oluşturuyoruz. Üç, özel eğitim okulları açıyoruz, bugün burada açılışını yapacağımız gibi. Dört, evde eğitim veriyoruz ihtiyacı olan bazı çocuklara. Beşincisi, hastanede eğitim veriyoruz. Bu özel eğitim anlamında bence dünyaya örnek gösterilecek bir skala. Her kademedeki çocuğa bu tür hizmetlerimizi veriyoruz."

 

Özel eğitimde uygulama okul sayısının 1.076 olduğunu, bu okullarda 35 bin öğrencinin bulunduğunu belirten Tekin, şunları kaydetti:

 

"Özel eğitim konusunda çok ciddi şekilde dünyada örnek gösterilebilecek uygulamalar yapıyoruz. Her engel sınıfına farklı okullar açma eğilimindeyiz. Bu da ayrı bir politika. Bugün hayırseverimize bir kez de bunun için teşekkür etmemiz lazım. Bu özel çocuklarımız için özel eğitime ihtiyacı olan bu çocuklarımız için bir eğitim öğretim yuvası yapmayı düşündüğü ve yaptığı için kendisine teşekkür ediyoruz. Biraz önce otururken videoları seyrettik. En çok dikkatimi çeken şey, ilk konuşan öğrencimiz. 'Çok eğlenceli bir okul' dedi. Ondan sonra iki arkadaşımız da 'eğlenceli' ifadesini kullandı. Merak ediyorum yani gerçekten merak ediyorum okulun içini. Üç öğrencinin birbirinden bağımsız olarak konuşurken 'eğlenceli okul' ifadesini kullanması çok dikkat çekiciydi. Demek ki hayırseverimiz içinde de bu anlamda çok hassas davranmış. Bu açıdan da kendisine teşekkür ediyorum."

 

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek okulun açılışı gerçekleştirildi.

 

Törene, İl Millî Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, okulu yaptıran hayırsever iş insanı Süleyman Çetinsaya ve vatandaşlar katıldı.

 

Bakanımız Tekin, açılış sonrası okuldaki sınıfları gezerek öğretmenler odasında meslektaşları ile bir araya geldi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.