İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAKANIMIZ TEKİN, HÜSNÜ ÖZDEMİR İMAM HATİP ORTAOKULUNUN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Eyüpsultan Hüsnü Özdemir İmam Hatip Ortaokulu açılış töreni, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, İstanbul Milletvekili Sayın Süleyman Soylu, Valimiz Sayın Davut Gül'ün teşrifleriyle gerçekleşti.
BAKANIMIZ TEKİN, HÜSNÜ ÖZDEMİR İMAM HATİP ORTAOKULUNUN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Hüsnü Özdemir İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen törende konuşan Bakanımız Tekin, göreve başladığı günden beri sadece hayırseverler tarafından yaptırılan okulların açılışına katıldığını, amacının hayır sahiplerine teşekkür edip destekte bulunmak olduğunu söyledi.

Türkiye'de eğitim öğretim imkânları açısından önemli mesafeler kat edildiğini dile getiren Tekin, "2002 verileriyle 2024 yılının verilerini karşılaştırdığımızda, bunu dünyanın herhangi bir ülkesindeki veriler diye karşımıza getirsek 'Adamlar eğitimde devrim yapmışlar.' deriz. Şu an Türkiye'de derslik başına düşen öğrenci sayısı ile öğretmen başına düşen öğrenci sayısı itibarıyla dünyanın en iyi ülkeleri kategorisindeyiz. Bizim çocukluğumuzda 60 kişilik sınıflarda okurduk. Ders kitabımız için şehirdeki tek kitap kırtasiye dükkânına giderdik, parasını verirdik ama kitapların ne zaman geleceğini bilmezdik. Genellikle kitaplarımızın tamamına birinci yarıyılın sonunda ulaşırdık." ifadelerini kullandı.

Bakanlık tarafından yılda 200 milyon kitap dağıtılıyor

Tekin, öğrencilerin kitapların devlet tarafından temin edildiğini hatırlatarak eğitim ve öğretim döneminde okullarda yılda yaklaşık 200 milyon kitap dağıtıldığını anlattı.

 Yeni okulların yapımında yerel yönetimlerle işbirliğinin kendileri için hayati önem taşıdığını vurgulayan Tekin, "Ben daha önce Bakanlıkta müsteşar olarak görev yaptım. Yatırım bütçesi yapıyoruz, paramız var, okul yapacağız. Belediye başkanı bize okul yapacak arazi üretemiyor. Belediye başkanı arazinin mülkiyetiyle ilgili, Bakanlığa dava açıp inşaatı durduruyor, yürütmeyi durdurma kararı aldırıyor. Okul yarım kalıyor." şeklinde konuştu.

 Öte yandan Bakanımız Yusuf Tekin, açılış programından önce Şehit Kubilay İlkokulunu ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenler ile bir araya geldi.

23-02-202423-02-202423-02-2024

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.