İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANADOLU - SAK ZEKÂ ÖLÇEĞİ VE LEİTER ZEKÂ TESTİ KURSLARI

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesi tarafından Anadolu - Sak Zekâ Ölçeği ve Leiter Zekâ Testi Kursları düzenleniyor.
ANADOLU - SAK ZEKÂ ÖLÇEĞİ VE LEİTER ZEKÂ TESTİ KURSLARI

Her yıl ülkemizde yüzbinlerce çocuğa zekâ testi uygulanıyor. Çocuklara test sonuçlarına göre özel eğitim desteği verilmekte bu eğitim onların hayatını değiştirmekte, geleceğini şekillendirmektedir.  İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesi tarafından rehber öğretmenlere yönelik geçerliliği ve güvenirliği yüksek, ulusal ve uluslararası alanda kabul edilebilir ölçekleri esas alan kurslar düzenleniyor. Kurslar kapsamındaki eğitimler Güngören, Fatih ve Ümraniye rehberlik ve araştırma merkezlerinde veriliyor.

 

 Kurslardan ilki ağırlıklı olarak sözel bir yapıya sahip Binet Ölçeği'ne, sözel olmayan bir alternatif olarak tasarlanan Leiter Uluslararası Performans Ölçeği odaklı. Yaygın gelişimsel bozukluğu olan çocukların entelektüel fonksiyonlarını ölçmeyi amaçlayan performans testi uygulayıcı yetiştirme kurslarının ilki dün başladı ve 22 Ekim 2021 tarihine kadar devam edecek. Talimatlar dâhil olmak üzere katılımcılardan sözlü bir cevap beklenmeyen Leiter Ölçeği eksenli kurslardan ikincisi ise 18 Ekim- 1 Kasım 2021 tarihleri arasındaaçılacak.

 

 Anadolu Üniversitesi ile Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde geliştirilen ve Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Sak'ın proje yürütücülüğünde hazırlanan Türkiye'nin ilk yerli zekâ ölçeği Anadolu-Sak Zekâ Ölçeği dünyadaki bireysel zekâ testleri arasında yaş grubuna düşen örneklem büyüklüğü bakımından temsil gücü en yüksek zekâ testidir. Geçerlik ve güvenirlik değerleri çok iyi ve mükemmel düzeylerde tespit edilen Anadolu-Sak Zekâ Ölçeği uygulayıcı eğitimi kurslarının ilki dün başladı. 15 Ekim 2021'de sona erecek bu kursu takiben 18-22 Ekim 2021 tarihleri arasında ikinci bir kurs daha düzenlenecek.  

 

 

12-10-202112-10-202112-10-202112-10-202112-10-202112-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.