İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AHİLİK KÜLTÜRÜ İLE MİLLÎ ÜRETİM HAREKETİ MESLEKİ EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Ahilik Kültürü ile Millî Üretim Hareketi Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) ve Eğitime Destek Platformu arasında imzalandı.
AHİLİK KÜLTÜRÜ İLE MİLLÎ ÜRETİM HAREKETİ MESLEKİ EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) ev sahipliğinde gerçekleşen Ahilik Kültürü ile Milli Üretim Hareketi Protokolü'ne İstanbul Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Levent Yazıcı, İl Müdür Yardımcımız Sayın Zekine Dayıoğlu, MÜSİAD Genel Başkanı Sayın Mahmut Asmalı, Eğitime Destek Platformu İstanbul Şube Başkanı Sayın Turan Seçkin katıldı. Düzenlenen programda Ahilik kültürünün iş dünyasındaki yansımalarına yönelik değerlendirmeler ele alındı.

İş piyasasının ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanan protokol, gereksinim duyulan nitelikli insan gücü oluşturulmasına ilişkin teknoloji, donanım, insan kaynağı, Ar-Ge, üretim ve benzeri odaklı konular ve ahilik kültürü ile ilgili çalışmaların çok boyutlu gündeme alınarak değerlendirilmesini sağlayacak.

Programda açıklamalarda bulunan İstanbul İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, mesleki eğitimde ahilik kültürünün çok önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesine yönelik çalışmalar, güçlü yarınlarımız açısından çok önemli"

"Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda, sektörle bütünleştireceğimiz yeni bir bakış açısı ile mesleki eğitimde yeni bir vizyon ortaya koyan bütünleşik bir yapıyla, birlikte çalıştığımız okullarımızla topyekûn bir değişim hedefleniyoruz. Mevcut protokol kapsamında mesleki eğitimde hedeflediğimiz yeni hamleleri gerçekleştirebilmek ve gençliğimizin ahilik kültüründe değerleri benimseyerek çok yönlü iş ahlakı ve aile yaşamıyla yeni bir modele katkı sağlayabileceğimizi var saydık. 'MÜSİAD'la imzalanan iş birliği protokolü; nitelikli mesleki eğitimin, atölye ve laboratuvar kurulumu ve donatımının gönüllülük esaslı olarak gelişmesine katkıda bulunacaktır. Mesleki eğitimde üreten okullar anlayışıyla eğitim-öğretim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesine yönelik çalışmalar güçlü yarınlarımız açısından çok önemli. Ahilik kültürünü içine alan çerçeve öğretim programlarının güncellenmesi ve eğitim materyallerinin hazırlanması sürecinin çıktıları hakikaten başlı başına büyük bir kazanım olacak. Bugün kökleri Anadolu'nun ahilik kültürü ve bilinci ile derinleşen, eğitime ve insan gücüne daha fazla yatırım yapılması için çalışan MÜSİAD ve Eğitime Destek Platformu ile imzaladığımız iş birliği protokolünün, iki kurumun yürüttüğü faaliyetlere olumlu katkı sağlayacağını ümit ediyor ve bu açıdan son derece önemsiyoruz.'

Programda konuşan Başkan Asmalı ise İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü, Eğitime Destek Platformu ve MÜSİAD arasında imzalanan protokole atıfta bulunarak, "Gençlerimizin ahilik kültürü içerisinde, millî bir anlayış ile yetişmesine katkı sağlamayı ve iş dünyasının aradığı meslek erbabı ahlaklı gençler yetiştirilmesine destek olmayı arzu ediyoruz" dedi.

"Ticaretin ve esnaflığın adaletli ve sürdürülebilir biçimde ilerlemesine yön veriyor."

Ahiliğin, hem esnaf hem de esnaf ile vatandaşlar arasında önemli bir uzlaşma sağladığını aktaran Asmalı, şunları kaydetti: "Ticaretin ve esnaflığın adaletli ve sürdürülebilir biçimde ilerlemesine yön veriyor. Ahiliğin tarihi gelişimine baktığımızda, Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden Türkmenler arasında yer alan çok sayıdaki sanatkara kolayca iş bulmak, bu kişilerin Anadolu'daki yerli Bizans sanatkarları ile rekabet edebilmesini sağlamak, piyasada tutunabilmek için yapılan malların kalitesini korumak, üretimi ihtiyaca göre ayarlamak gibi bir misyona sahip olduğu dikkat çekiyor. Sanatkarlarda sanat ahlakını yerleştirmek, halkı ekonomik olarak bağımsız hale getirmek ve ihtiyaç sahibi olanlara her alanda yardımcı olmak, ahilik kültürünün en önemli bileşenleri arasında yer alıyor. Ahilik müessesesi; iş dünyasının yatay ve dikey boyutlardaki tüm kesimlerini kuşatan, kişisel, kurumsal, toplumsal, evrensel düzeydeki kazançları ve kayıpları aynı eksen üzerinde ele alan bir ekosistem inşa ediyor. Toplumumuzun geçmişten bugüne getirdiği kültürel ve manevi değerlerle beslenerek ortak bir iş ahlakı ve işletme modeli oluşturulmasının önünü açıyor."

Gelecek yıllarda usta-çırak ilişkisini güçlendiren yatırımlarla Türkiye ekonomisinde çok daha büyük bir katma değer inşa edileceğini aktaran Asmalı, şu değerlendirmelerde bulundu: "Mayıs 2022'de mesleki eğitim merkezlerinde okuyan öğrenci sayısının ise 500 bine ulaşması öngörülüyor. Bu düzenlemelerin ardından farklı sektörlerde istihdam edilen çırak sayısının da hızla katlandığını göreceğiz. MÜSİAD'ın İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitime Destek Platformu ile Ahilik Kültürü ile Milli Üretim Hareketi İş Birliği Protokolü imzalamış olması da bu bakış açısının farklı bir yansıması. İş piyasasının ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanan protokol, gereksinim duyulan nitelikli insan gücü oluşturulmasına ilişkin teknoloji, donanım, insan kaynağı, AR-GE, üretim ve benzeri odaklı konular ve ahilik kültürü ile ilgili çalışmaların çok boyutlu gündeme alınarak değerlendirilmesini sağlayacak. Protokolün kapsamı ise okullarda verilen eğitim-öğretim programlarının ahilik kültürünü kapsayacak şekilde yenilenmesi, ahilik kültürünün ders içeriği olarak sunulması için müfredat hazırlanması ve bu eğitim için gerekli materyallerin hazırlanarak Bakanlığa sunulması olarak belirlendi. İmzalanan protokol kapsamında, okullarda öğretmen ve öğrencilere ahilik kültürünün tanıtılmasına yönelik eğitimler düzenlenecek. Gençlerimizin ahilik kültürü içerisinde milli bir anlayış ile yetişmesine katkı sağlamayı ve iş dünyasının aradığı meslek erbabı ahlaklı gençler yetiştirilmesine destek olmayı arzu ediyoruz."

Protokol kapsamında, okullarda öğretmen ve öğrencilere ahilik kültürünün tanıtılmasına yönelik eğitimler düzenlenecek. Ayrıca, tarafların birbirlerinin faaliyetlerini mümkün olduğu ölçüde desteklemesi, kurumların mesleki eğitim çerçevesinde ortaklaşa her türlü bilimsel, akademik, sosyal ve kültürel çalışmalara imza atması, projeler geliştirilmesi amacıyla birlikte faaliyetler gerçekleştirilmesi gibi konulara ilişkin karar alındı.

 

 

23-03-202223-03-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.