İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AHİ EVRAN VE AHİLİK RESİM YARIŞMASI

Ahi Evran ve ahilik temalı yardımlaşma ve adil paylaşım konulu resim yarışmasının sonuçları açıklandı.
AHİ EVRAN VE AHİLİK RESİM YARIŞMASI

UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınan Ahi Evran'ı ve yüzlerce yıldır bu topraklarda ahilik geleneğini yaşatmış tüm esnaf ve sanatkârlarımızı rahmetle yâd etmek, ahilik teşkilatını ve ahilik ilkelerini dünyaya tanıtmak son derece önemli.  Ahilik teşkilatının "Halka hizmet, Hakk'a hizmet anlayışı" ile Anadolu ticaretinin ve sanat dallarına sağladığı katkıları gelecek nesillere aktarmak ise çok daha değerli.

 Bu bağlamda 20 Şubat 2021 tarihli ve 31401 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan ilgi (a) 2021/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle; 2021 yılı boyunca yurt genelinde ve yurt dışında çeşitli faaliyetler tertiplenmesine karar verildi. Eğitim çağındaki çocuklara kalıcı eserler bırakmaya özendirmek, ahilik konusunda bilgilendirmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla bir yarışma düzenlendi. Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri bünyesinde mesleki eğitim alan öğrenciler ile Mesleki Eğitim Merkezlerinde öğrenim gören öğrencilerimiz Ahi Evran ve ahilik temalı, yardımlaşma ve adil paylaşım konulu resimler yaptılar.

10 Mayıs - 18 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen yarışma çerçevesinde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze ulaşan 28 eser il değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucuna göre ilk üçe giren öğrencilerimize ait bilgiler aşağıdaki gibi sıralandı:

DERECE

İLÇE

OKUL

ÖĞRENCİ ADI SOYADI

1

BEYLİKDÜZÜ

BEYLİKDÜZÜ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

EBRAR DEMİR

2

BÜYÜKÇEKMECE

BÜYÜKÇEKMECE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

AHMET BURAK KARAKAYA

3

GAZİOSMANPAŞA

KÜÇÜKKÖY MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

HAVVANUR KURTULUŞ

06-07-202106-07-202106-07-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.