İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

55. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ İSTANBUL AVRUPA BÖLGE YARIŞMALARI SERGİSİ VE ÖDÜL TÖRENİ

"55. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Avrupa Bölge Yarışmaları Sergisi ve Ödül Töreni", İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür'ün teşrifleriyle İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.
55. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ İSTANBUL AVRUPA BÖLGE YARIŞMALARI SERGİSİ VE ÖDÜL TÖRENİ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, "Çok değerli öğretmen arkadaşlarım bizler, geleceği inşa eden, yarınları ihya eden, toplumsal rol model olarak öncü bir mesleği temsil ediyoruz. Öğretmenlik mesleği, öğrenirken öğreten, gelişirken geliştiren, mesai kavramıyla, sınıf ve okul duvarlarıyla sınırlandırılamayacak kadar geniş bir alandır." ifadelerinde bulundu.

Öğretmenliğin, toplumsal ve sosyal alanlarda üstelendiği rollere değinen Yentür, konuşmasının devamında şunları aktardı:

"Büyük İskender diyor ki, 'Babam beni gökten yere indirdi ancak hocam beni yerden göğe çıkarttı.' Nitekim Hazreti Ali de diyor ki, 'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.' Bu kadar büyük ve önemli bir sorumluluğu üstelen bizler, yirmi birinci yüzyılın eğitim dünyasında artık salt anlamda bilginin nakledilmesinin yanında bilgiden yeni bir bilgi üretecek, inovatif düşünecek, analiz ve sentez yapacak nesiller yetiştirmek için var gücümüzle çalışacağız. Bir öğretmen olarak her şeyi öğretmemiz tabii ki mümkün değildir. Ancak bizlere düşen çocuklarımızın içlerindeki ilgi, istidat, yeteneğin ortaya çıkmasını sağlayacak bir ekosistem oluşturmaktır."

"Eğer imkânsızı düşünürseniz ihtimaller ortaya çıkarırsınız"

Durmadan, yorulmadan, vazgeçmeden çalışmanın önemine değinen Yentür, "Sevgili gençler, eğer imkânsızı düşünürseniz ihtimaller ortaya çıkarırsınız. O yüzden vazgeçmeden, bıkmadan, usanmadan, sıkılmadan bir hedef doğrultusunda çalışırsanız, mutlaka başarıya ulaşacaksınız. Eğer inanırsanız, üstün gelecek ve başaracak olanlar sizler olacaksınız. Bulanlar hep arayanlardır. Arayanlar her zaman bulamayabilir ama bulanlar hep arayanlar olmuşlardır. O yüzden ilim yolunda azminiz ve gayretiniz daim olsun. Biz okul yöneticileri ve öğretmenleriniz olarak sizlerin her daim yanınızda olacağız. Çünkü ülkemizin aydınlık geleceği, sizlerin ellerinde yükseleceğine şüphesiz inanıyoruz." şeklinde konuştu.

İstanbul Avrupa Bölgesi'nde gerçekleştirilen 55. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Bölge Yarışması'nda gösterdikleri üstün başarılar için tüm öğrencilerimizi tebrik ederiz.

İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen bu yarışmanın, ülkemizin geleceğin bilim ve teknoloji dünyasına hazırlanmasında önemli katkılar sunacağı öngörülmektedir.

07-03-202407-03-202407-03-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.