İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, çeşitli sebeplerle ortaya çıkmış dezavantajların engele dönüşmediğini bizlere gösteren özel bireylerin, yaşadıkları zorlu süreçlere karşı dimdik ayakta durma azimlerini takdir etmek için önemli bir fırsat.

Hayatın süregelen düzeni içerisinde çoğu insanın zorlandığı birçok sorumluluğu yerine getirmeye çalışan özel bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak, onlara destek olmak ve fırsat eşitliği sağlamak için çaba göstermek hepimizin ortak sorumluluğudur.

Engelin sadece fiziksel değil, aynı zamanda sosyal ve duygusal alanlarda da kendini gösteren bir olgu olduğu bilinciyle, toplum olarak daha anlayışlı ve kucaklayıcı adımlar atmamız gerekmektedir. 

Immanuel Kant'ın ifade ettiği gibi "Sözlerimiz, düşüncelerimizden daha derin bir etki bırakır". Düşüncelerimiz, sözlerimiz, tüm hal ve hareketlerimizle özel gereksinimli çocuklarımızın yanlarında olduğumuzu onlara hissettirmeliyiz. Nitekim sözün tesirinin bazen davranışın tesirinden bile daha büyük sonuçlar doğurduğunu biliyoruz. İşte tam da bu yüzden, "Düşüncelerini değiştirmeden önce kelimelerini değiştir." der Konfüçyüs.

Bu anlamda Millî Eğitim camiası olarak, bizler için müstesna bir yere sahip olan özel çocuklarımızın hayatlarına dokunabilmek adına var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Eğitim öğretimin bütün kademelerinde yer alan özel çocuklarımızın öğrenim hayatlarını kolaylaştırmak ve işlevsel hale getirmek, en önemli önceliklerimizdendir.  

Özel çocuklarımızı sosyal ve iş hayatlarına hazırlarken, kendi yaşamlarını şekillendirme konusunda büyük bir kararlılık ve özgüvenle hareket etmelerine yönelik çalışmaların sayısını her geçen gün arttırıyoruz. Onların potansiyellerini en üst düzeyde kullanmalarını desteklemek, daha kapsayıcı bir dünya inşa etmek için önemli birer adım olduğunun bilincindeyiz.

Albert Einstein'ın, gerçek eğitim, sadece başarılı olmak için değil değerli insan olmak için verilendir sözünden hareketle, özel çocuklarımızın kendilerini değerli hissetmeleri hususunda verdiğimiz psikolojik, sosyal ve kişisel desteklerin çerçevesini de her geçen gün genişletiyoruz.

Unutmayalım ki asıl engel zihinlere ve kalplere vurulan engellerdir. Anlayış, merhamet ve dayanışmanın ön planda olduğu bir düzende,  özel bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak için daha fazla adım atıyor ve toplumun her alanında onları daha fazla görmek için gayret gösteriyoruz.

Bu özel gün vesilesiyle, eğitimden iş yaşamına, altyapıdan toplumsal farkındalığa kadar pek çok alanda özel çocuklarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak adımları atmayı sürdüreceğiz.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla tüm özel öğrencilerimize aileleri ve sevdikleriyle beraber sağlıklı bir yaşam temenni ediyorum.

 

         Murat Mücahit Yentür

           İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.