İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24. TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımız, İstanbul Valiliğimiz ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz iş birliğiyle 24. Türk Dünyası Çocuk Şöleni düzenlendi.
24. TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Şölene, Azerbaycan, Kazakistan,  Kırgızistan,  Türkiye, Balkarya, Başkurdistan, Gagauz Yeri,  Kırım, Saha Eli/Yakutistan, Tataristan, Tuva, Buryatya, Gürcistan, Bulgaristan, Irak, Ahıska ve Doğu Türkistan Türkleri olmak üzere 21 grup, 40 öğretmen, 250'si sahada olmak üzere binlerce öğrenci katıldı.

Çocuk şölenine grup sorumlusu olarak katılan öğretmenlerimiz TDAV'ın tahsis ettiği yerlerde, öğrencilerimiz ise İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün uygun gördüğü ailelerin yanında konuk edildiler.

Öğrenciler ve öğretmenler Topkapı ve Dolmabahçe Sarayları, Arkeoloji ve Türk İslam Eserleri Müzeleri, İBB Miniatürk, ve camiler başta olmak üzere İstanbul'un tarihî, kültürel ve doğal güzelliklerini gezerek ülkemizi ve İstanbul'u tanıma imkanı buldular.

Geleneksel şölen yürüyüşü gerçekleşti

Program 3 Haziran Pazartesi günü düzenlenen geleneksel "Şölen Yürüyüşü"yle başladı. Kadıköy İhsan Sungu İlkokulu'nda toplanan gruplar, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün görevlendirdiği beden eğitimi öğretmenlerinden oluşan tören komitesinin sevk ve yönetiminde, Söğütlüçeşme-Altıyol-İskele Meydanı yol çizgisinde, geleneksel giyimleri ve milli bayraklarıyla kortej oluşturarak milli marş ve türküler eşliğinde yürüdüler. Yürüyüş halkın büyük ilgisiyle karşılandı.

Program, TDAV Genel Başkanı Közhan Yazgan'ın Türk Dünyası çocukları adına Kadıköy Meydanı Atatürk Anıtı'na çelenk koyması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okumasının ardından yapılan protokol konuşmalarıyla devam etti.

Konuşmaların ardından Başkurdistan Özerk Cumhuriyeti'nden "Toratau" grubu, Kırgızistan'dan "Aruke" grubu, Azerbaycan'dan "Harı Bülbül" grubu, Gagavuz Yeri'nden "Altın Çeşme" grubu, Buryatya'dan "Ayalga" grubu ve Kırım'dan "Fidan" grubu, birbirinden güzel ezgiler eşliğinde geleneksel oyunlar sergilediler.

Türk Dünyası'ndan gelen kardeşlerine katılan Sarıyer Anafartalar Ortaokulu'nun Marmara Bölgesi birincisi halk oyunları grubu Trabzon Kız Halayları ve Kadıköy Bahariye Ortaokulu Bandosu da izleyenlere coşkulu anlar yaşattı.

Türk Dünyası'nın çocukları 24. kez İstanbul'da buluştu

Türk Dünyası'nın çocuklarını 24. kez İstanbul'da buluşturan "Türk Dünyası Çocuk Şöleni Genel Program"ı, tüm grupların coşkulu katılımıyla 5 Haziran Çarşamba günü İstanbul Bahçelievler Şehit Mustafa Özel Spor Kompleksi'nde gerçekleşti.

Şölen, İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından yapılan protokol konuşmalarıyla başladı. Program, dünyanın dört bir yanından gelen öğrenci gruplarının hazırladığı gösterilerin icrası ile devam etti.

Gurup gösterilerinin aralarında sahne alan öğrencilerimiz, seslendirdikleri eserlerle kulakların pasını sildiler. Program,  Türk Dünyası çocuklarının hilal biçiminde toplanarak okuduğu 100. Yılı Marşı ile son buldu.

Şölen kapsamında "Türk Dünyası Çocukları Ses Yarışması" düzenlendi

Türk Dünyası çocuklarını İstanbul'da buluşturan 24. Türk Dünyası Çocuk Şöleni, 6 Haziran Perşembe günü yapılan  "15.Türk Dünyası Çocukları Ses Yarışması"yla devam etti.

Fatih Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen yarışma, İstiklal Marşı, saygı duruşu ve protokol konuşmalarıyla başladı. Öğrencilerin tüm yıl boyunca hazırlandıkları şarkı/türkülerinin icrasıyla devam eden program, izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Çocuklarımızın icra ettiği şarkı/türkülerin ardından konuk sanatçılar; Turan Manafzade, Aslanbek Sultanbekov ve Elif Avcı birbirinden güzel eserlerle sahne aldı.

"15.Türk Dünyası Çocukları Ses Yarışması"nda üçüncülüğü Irak Türkmeneli'nden Eyüp Cüneyt, ikinciliği Kazakistan'dan Semser Ercaşulı kazanırken, birinciliği Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nden İnzilia Faizrahmanova aldı.  

Program, ödüllerin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

11-06-202411-06-202411-06-2024

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.