İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Yenikapı Avrasya Sanat ve Gösteri Merkezi´nde düzenlenen programla kutlandı.

Programa; İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sırrı Topluyıldız, Avusturalya Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Chris Hayes, 52. Motorlu Piyade Tümen Komutanı Tuğgenral Özgür Tör, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin yanı sıra çok sayıda öğretmen, öğrenci ve vatandaş katıldı.

Yenikapı´daki Avrasya Sanat ve Gösteri Merkezi´ndeki program, Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı.

Programda konuşan İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, sözlerine şöyle başladı:

“ Yine bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na kavuşmanın sevinci ile Cumhuriyetimizin  100. Kuruluş yıldönümüne hızla yaklaştığımız bu günlerde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 98. yıl dönümünü idrak ediyor olmanın mutluluğunu milletçe hep beraber yaşıyoruz. Aynı zamanda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dayanağı da olan TBMM’nin açılışı bu yönüyle her yıl 23 Nisan gününde ve haftasında milletimize büyük bir sevinç, çocuklarımıza da ancak küçük yüreklerin sahip olabileceği büyük bir coşkuyu yaşatmaktadır.”

Milletimizin 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak kendini yönetme iradesini ortaya koyduğunu vurgulayan Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, “Bu yönüyle bu millî irade, 1808’de Sened-i İttifak ile başlayıp 1876’da Kanun-i Esasî’nin kabulü ve 1923’te Cumhuriyetin ilânı ile günümüze kadar devam eden iki yüz yıllık bir tarihi gelişim sürecinde yani demokrasi tarihimizde çok önemli bir eşiktir.” dedi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, üç farklı bayramın doğal bir şekilde birleşmesiyle bugün ki şeklini aldığını belirten Yelkenci, sözlerine şöyle devam etti:

“ 23 Nisan Bayramı, Hakimiyet-i Milliye Bayramı ve Çocuk Bayramı. En nihayetinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak çocuklarımıza hediye etmiştir. O günlerde Çocuk Bayramının amacı, çocukların birkaç gün eğlendirilmesinden ziyade, toplumun farklı çocuk sorunları ile ilgilenmesinin sağlanmasıydı. Büyük savaşlardan çıkmış genç ve tahsilli nüfusunu kaybetmiş yeni Türkiye’de çocuk ölümlerinin azaltılarak nüfus artışının desteklenmesi de önemli bir amaçtı.”

Bugün o sorunlardan kurtulmuş ve güçlü bir Türkiye olarak dünya üzerindeki yerini almış bir şekilde ve büyük bir kararlıkla farklılaşan sorunlarla uğraşıldığına değinen Yelkenci, şöyle konuştu:

 “Bu noktada bu bayramların çocuklarımızın daha nitelikli eğitim almasının sağlanması, sağlık sorunlarının en aza indirilmesi, onların hayal güçlerinin desteklenmesi ile ülkemizin etrafında yaşanan büyük olaylardan olumsuz bir şekilde etkilenen çocukların da yaralarının sarılmasına vesile olmasını sağlamak başta ortaya konan misyonun bir devamı olarak ele alınmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen "23 Nisan", kendisinin de arzu ettiği gibi Türk çocuklarının bayramı olmaktan öteye geçerek farklı bir derinlik ve anlam kazanmış, dünyaya uzatılan eller sayesinde dünya çocuklarının da önemli bir günü̈ haline gelmiştir. Bu durumu, uzun zamandır çocuklarımızın bu bayramı dünyadan gelen yaşıtlarıyla yani dünya çocuklarıyla beraber kutlamalarında gözleyebiliyoruz. Böylece bir araya gelen çocuk yürekler, dünyanın daha güzel bir gezegen haline gelmesi için büyük bir umut olarak karşımızda durmaktadırlar.”

Geleceğimizin teminatının sevgili çocuklarımız olduğunu dile getiren Yelkenci, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş günü, bağımsızlığımızın sembolü, istiklâlimize giden yolun başlangıcı; milletimizin mukaddesi ve çocuklarımızın sevinci, millî egemenliğin en öz ifadesi, 98. yıldönümünü idrak ettiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun. Bu kutlu günde bu toprakları bize vatan kılan Sultan Alparslan’dan Sultan Fatih’e, Sultan Süleyman’dan II. Abdülhamit Han’a her ne kadar büyüğümüz varsa hepsini ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ve Türkiye Cumhuriyetini kurarak yine bu topraklarda güçlü bir şekilde kalmamızın yolunu açan Gazi Mustafa Kemâl Atatürk ve arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Bu duygu ve düzencelerle siz Yüce Türk Milletimizi saygıyla selamlarken, sevgili çocuklarımızın da muhabbetle gözlerinden öpüyorum, saygılarımla.”

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nce 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kent genelinde düzenlenen "Çocukların Rüyası" başlıklı yarışmada şiir dalında birinci olan Kadıköy Nurettin Teksan Ortaokulu öğrencisi Çağan Fidan, şiirini okudu.

Üsküdar 3. Selim İlkokulu Zeybek ve Ümraniye TEV Zahide Zehra Garring Ortaokulu Kafkas halk oyunları ekipleri ayrı ayrı gösteri sundu.

Kompozisyonda birinci olan Buse Parlar´ın sunumundan sonra il genelinde gerçekleşen yarışmada dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, resim yarışması birincisi Beyoğlu Namık Kemal İlkokulu öğrencisi Kübra Yeltek´e, şiir yarışması birincisi Kadıköy Teksan Ortaokulu öğrencisi Çağan Fidan´a ve kompozisyon birincisi Bakırköy Ahmet Hamdi Tanpınar Ortaokulu öğrencisi Buse Parlar´a ödüllerini takdim etti.

Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever ise aynı yarışmalarda ikinci olan Bayrampaşa Nacı İlbey İlkokulu öğrencisi Sabber Su Aydoğan´a, Fatih Cibali Ortaokulu öğrencisi Ayşegül Nur Acar´a ve Sultançiftliği Ortaokulu öğrencisi Gülşah Belen´e hediyelerini verdi.

Yarışmada resim dalında üçüncü olan Şile Üvezli Yıldız Aytaman Ortaokul öğrencisi Hatice Terzi, şiirde yarışması üçüncüsü Tuğsa Orhan Ortaokulu öğrencisi Elif Demir ve kompozisyon üçüncüsü Sezai Karakoç İmam Hatip Ortaokul öğrencisi Hayat Nur Aydemir ise hediyelerini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Mevlüt Uysal´ın elinden aldı.

Hediye dağıtım töreninden sonra Ümraniye Yavuz Selim Ortaokulu´nun "Tarihe Yön Veren Kahramanlar" isimli drama gösterisini sahnelendi. Anadolu´nun farklı bölgelerinin kıyafetlerini giyen çocuklar, o yörelere özgün halk oyunları örneklerini sunarak renkli görüntüler oluşturdu.

Program sahnede toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

25-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.