İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ KAHRAMANLARI EDİRNEKAPI ŞEHİTLİĞİNDE ANILDI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümü vesilesiyle Edirnekapı Şehitliği'nde anma töreni düzenlendi.
 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ KAHRAMANLARI EDİRNEKAPI ŞEHİTLİĞİNDE ANILDI

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nde Edirnekapı Şehitliği'nde düzenlenen anma töreni İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Sayın Levent Ergün, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, askeri personel, şehit yakınları, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleşti.

 Tören, İstanbul Valiliği, 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği başta olmak üzere pek çok derneğin çelenklerinin sunumuyla başladı.

 Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam eden törende, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği İstanbul Şube Başkanı Sayın Gazi Önder Çelik bir konuşma gerçekleştirdi.

  "Çanakkale Ruhu'nu Sonsuza Dek Yaşatacak, İstiklâl ve İstikbâlimizden Asla Taviz Vermeyeceğiz"

 Törende Şehitlik Defteri'ni imzalayan Vali Yerlikaya şu ifadeleri kullandı: "Millî Mücadele'nin meşalesini yakan Çanakkale Zaferi'nin 107. yılının büyük bir gururla idrak ediyoruz. Çanakkale, istiklâl mücadelemizin en yüksek abidesidir. Bizler, Çanakkale'de küllerimizden yeniden doğduk. 'Size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum' sözüyle dirildik. Bu sözle tarihin akışını değiştirdik. 'Çanakkale Geçilmez' sözünü, yüz binlerce şehidimizin sarsılmaz imanı ve cesaretiyle tarihe nakşettik. Eşi benzeri görülmemiş büyük bir destan yazdık."

 Vali Yerlikaya, "Çanakkale'de atalarımızın yaktığı bağımsızlık ve özgürlük meşalesi, dün olduğu gibi bugün de yolumuzu aydınlatmaktadır. Bugün; Kıbrıs'ta, Suriye'de, Mavi Vatan'da ve daha nice coğrafyalarda bizi güçlü ve heybetli kılan da aynı ruhtur.

 Temeli Çanakkale'de atılan Türkiye Cumhuriyeti; bütün zorlukların üstesinden aynı inanç ve kararlılıkla gelecek, her türlü badireyi birlik ve kardeşlik içinde aşacaktır.

 Kahraman ecdadımızın emanetlerine ve aziz vatana layık olmak için, Çanakkale ruhunu sonsuza dek yaşatacak, istiklâl ve istikbâlimizden asla taviz vermeyeceğiz." ifadelerinde bulundu.

 Vali Yerlikaya, "Çanakkale Zaferimizin 107. yılında, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, istiklalimizin tüm kahramanlarını rahmet, dua ve şükranla yâd ediyorum. Çanakkale'yi geçilmez kılan aziz şehitlerimiz! Gazanız mübarek, ruhunuz şâd, makamınız âli olsun. Vatan size minnettar!" dedi.

İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş'un Çanakkale şehitlerinin ruhuna dua etmesi ile devam eden tören, Vali Yerlikaya ve beraberindeki heyetin şehitlikleri ziyaret etmesiyle sona erdi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.