İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJI

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün beşinci yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJI

15 Temmuz 2016'da devletimize, milletimize ve demokrasimize karşı Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin üzerinden beş yıl geçti. Hâlâ hafızalarımızdaki tazeliğini koruyan bu hain saldırıyı milletimizle birlikte çok şükür bertaraf ettik. O gece ve sabahında aziz milletimiz, hür ve bağımsız yaşama iradesini bir kez daha bütün dünyaya gösterdi.  

Milletimizin ortak kararlılığı ve azmi ile gösterilen karşı koyuş hainlerin emellerini boşa çıkardı, bugünü hafızalara millî direniş destanı olarak kazımayı başardı. Türkiye Cumhuriyeti,  kahraman ordumuzun içine sinsice sızan FETÖ cuntasının meşum kalkışmasına karşı sergilediği direnişle, asırlar içinde kökleşmiş büyük bir devlet geleneğine sahip olduğunu gösterdi. Milletimiz ise emperyalistlerin yüzyıllardır süren uğraşlarına rağmen istiklalinden ödün vermediğini bir defa daha ispatladı. Millet olarak vatanımıza, bayrağımıza ve ezanımıza sarıldık. Şu hâlde bize düşen, bu emanete sahip çıkacak aklı ve iradesi hür, geniş ufuklu, şuurlu nesiller yetiştirmektir.

İnsanın kimi olayları, yaşadıktan yıllar ve yıllar sonra ancak anlamlandırabildiği söylenir. Ama güç zamanlar yaşadığımız 15 Temmuz böyle olmadı. Zira milletimiz gecenin içinde âdeta bir sis çanı gibi, bıkmadan usanmadan "Ben buradayım!" diye haykırdı. Meydanlara çıkıp cuntacılara direnerek şehadete ulaşan ya da gazi olan kahramanlarımız, İstiklal Harbi kahramanlarımızın mücadelesini aratmayan cesaretleriyle tarihimize isimlerini altın harflerle yazdırdı. Bu yönüyle beşinci yıl dönümünü idrak ettiğimiz 15 Temmuz, kahraman milletimizin istiklal mücadelesinde elde ettiği en büyük zaferlerden biridir. 

Unutulmaması gereken şahitliği ile belirginlik kazanan 15 Temmuz'da, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde meydanlara koşan her vatan evladı, uğrunda ölümü göze aldığı, bizi biz kılan değerlerimizi, demokrasimizi, birliğimizi, beraberliğimizi ve bağımsızlığımızı ölümsüzleştirdi. Umut ve fedakârlığa dair unutulmaz bir destan yazan milletimiz, kötülük odaklarının temsil ettiği tehlikelere karşı şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarını kıyamete kadar yaşatacaktır.

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine karşı milletimizin kahramanca bir mücadeleyle elde ettiği zaferin beşinci yılı kapsamında, 15 Temmuz ruhuna uygun bir şekilde, milletimizin direnişi, şehitlerimizin ve gazilerimizin anılması, millî birlik duygusunun ve toplumsal hafızanın canlı tutulması amacıyla "Türkiye geçilmez" anlayışını yansıtan bir dizi etkinlik hazırladık.  Etkinliklerimiz milletimizin sarsılmaz bir adanmışlıkla ortaya koyduğu destansı mücadeleyi anlatan resim sergisinden söyleşilere, yarışmalardan şiir şölenine, video yayınlarından duygusal yoğunluğuyla öne çıkan çeşitli edebî metinlerin yazılmasına, gazilerimizin tanıklıklarından konserlere kadar uzanan bir çeşitliliğe sahip. Derinlikli ve bütünsel bir yaklaşımla hazırlanan anma programlarımız bizi biz kılan değerlerimizi ve 15 Temmuz ruhunu çocuklarımıza hatırlatıyor.

Bu vesileyle 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nün birlik ve beraberliğimize, demokrasimize güç katmasını diliyor, asil direnişin kahramanları şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

                                                                                          Levent YAZICI

                                                                              İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.