İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Zorluklar Bizi Olgunlaştırır

İstanbul Müftüsü Sayın Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Öğrenci Liderlerimiz Şehrimizin Öncüleriyle Buluşuyor Projemizin misafiri oldu. 
Zorluklar Bizi Olgunlaştırır

Günümüzde eğitimin niteliği yalnızca akademik başarıyla ölçülmüyor; nitelikli bir eğitimin, çocuğun/öğrencinin sosyal, duygusal ve bilişsel tüm yönlerini desteklemesi gerekiyor. Bu anlayış, uluslararası alanda da giderek önem kazanıyor. Öğrencilerin akademik olarak desteklenmesi yanında şehrin yöneticilerinin oluşturduğu ekosistemin farkına varabilmeleri için gerekli ortam ve desteğin sağlanması gerekmektedir. Bu da ancak öğrencilerle yüz yüze kurulacak ilişkilerle, aynı mekânı paylaşmayı gerektiren pedagoji ötesi etkinliklerle mümkün olabilir. 

Eğitim Hayatı ve Başarı Hikâyeleri 

Bu bağlamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Öğrenci Liderlerimiz Şehrimizin Öncüleriyle Buluşuyor Projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında İl Müftümüz Sayın Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda öğrenci liderlerimize hitap etti. Programa İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, Fatih İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mucip Kına, Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürümüz Sayın Mustafa Akhan, yöneticilerimiz, öğrenci ve öğretmenlerimiz katıldı.

 İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, programın açılışındaki konuşmasında Öğrenci Liderlerimiz Şehrimizin Öncüleriyle Buluşuyor Projesi hakkında bilgi verdi. Proje kapsamındaki faaliyetlere dikkat çeken Özil,“Projemizle öğrenci liderlerimizi bir araya getirerek, onların kurum yöneticilerinin başarı hikâyeleri ve eğitim hayatlarıyla ilgili tecrübe ve kültürel birikimlerinden istifade etmesini önemsiyoruz.”  ifadelerini kullandı.

İl Müftümüz Sayın Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’a programa katılmalarından dolayı teşekkür eden Özil, “Öğrencilerimizin sadece eğitim hayatını değil üniversite hayatlarına ve mesleki kariyerlerine yön vermenin yanında sosyal, kültürel ve manevi yönden gelişmelerine katkıda bulunacak olan programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Hayatın İniş Çıkışları

Öğrenci liderlerimize hitap edenİl Müftümüz Sayın Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz,“Dünya hayatında zorluklarla kolaylıklar sürekli birbirini takip eder. Zorluklarla sürekli bir mücadeleden sonra esas güzelliklere ulaşması söz konusudur. Zorlukların her biri sizin gücünüzü, metanetinizi, artıracak, bir kamçı gibi sizi harekete geçirecektir. İnsanın steril ortamda doğup büyümesi asla mümkün değildir. Aşı niye yapılır? Vücut mikroplara karşı direnç kazansın ve o mikropla doğrudan karşılaştığı zaman yenilmesin diye. Hayatımızda da iniş ve çıkışları asla büyütmemek lazım… Zorlukların bizi olgunlaştırdığını unutmamak lazım… Zorluklar insanı geliştirir ve büyütür.” dedi.  

Başarının Yolu

Öğrencilerimize “Mutlaka hedefleriniz olsun!” tavsiyesinde bulunan Yılmaz,“İnsanın davranışları niyetleriyle orantılıdır. Hz. Mevlana ‘Amacınız somunsa, değeriniz somun kadardır.’ Neye ulaşmak istiyorsan sen osun. Somuna ulaşmak istiyorsan, sen somunsun. Daha büyük bir hedefe ulaşmak istiyorsan o hedef kadarsın. Hedefler ortaya koyup, onları hem fiziki hem kavli dua ile destekleyerek başarıya ulaşmak çok daha kolaydır. Hedefiniz lider olmaksa, lider olmanın yolu insanlara gönlünü açmak ve onlarla çok iyi bir iletişim kuracak pozisyonda olmaktır. İnsanları önemsemek, değer vermek, istişare etmektir. Yöneticinin çevresindeki insanlarla istişareye yönelik yaptığı faaliyetler bir bakıma iletişim kalitesini yükseltmek adına çok önemli bir şeydir. En doğrusunu ben bilirim dediğiniz zaman etrafınızdaki insanları kaçırırsınız. Yöneticinin en önemli vasıflarından biri dinlemesini bilmektir. Liderlik yeri geldiğinde risk almayı, gözü kara davranmayı bilmektir. O iradeyi gösterecek bir şahsiyette olmak önemlidir.” diye konuştu.

Yılmaz, konuşmasının ardından öğrencilerimizin sorularını cevaplandırdı.  Program hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi. 

08-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-2019

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.