İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Zemin İstanbul Projesi” İşbirliği Protokolü İmzalandı

“Zemin İstanbul Projesi” İşbirliği Protokolü İmzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 günlük eylem programında yer alan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi´nin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İstanbul Kalkınma Ajansı´nın desteğiyle hayata geçirdiği "Zemin İstanbul Projesi" kapsamında, İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile protokol imzalandı.

İBB’nin Saraçhane’de bulunan belediye binasında gerçekleşen törene; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner ve çok sayıda yetkili katıldı.

İmza töreni öncesi Zemin İstanbul projesinin tanıtım filmi izlendi.

İmza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Türkiye´de inovasyon ve girişimciliğin yeni adresi olmaya aday "Zemin İstanbul Projesi" kapsamında hayata geçirilen çalışmaların Türkiye´ye ve dünyaya dağılacağını ümit ettiklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, yeniliği yakalayabilenin her zaman bir adım önde olduğunu, bölgeye, dünyaya, ticarete ve sanayiye hükmettiğini ifade etti.

Teknolojik yeniliğin vazgeçilemeyen bir uğraş olduğunu dile getiren Uysal, Başakşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde hayata geçirilen projelere ve çalışmalara ilişkin de bilgi verdi.

Mevlüt Uysal, bu tür projelerin başta çocukları teknolojiyle tanıştırdığını, onlara teknolojiyle uğraşma konusunda bir öz güven ve aşinalık kazandırdığını vurgulayarak, "Zemin, bu işle uğraşan, vaktini buna vakfeden kişiler varsa, ortaya çıkarabildiği o çalışmaları, teknolojiyi ticari pazara dönüştürecek, pazara ulaştıracak yatırımcılarla buluşturmayı sağlıyor. Yine en önemlisi de belediye olarak düşünürsek, şehri yapılandırırken, o yapılanma içerisinde insanların rahat edebilmesi adına teknolojiden maksimum istifade etme konusunda adım atma imkânı veriyor." ifadelerini kullandı.

Zemin İstanbul Projesi ile çocukların teknolojiyle tanışma imkânı bulacağını, gençlerin bu noktadaki çalışmalarını ortaya koyabileceğini aktaran Uysal, projeyle üreticiyle yatırımcının da bir araya getirilebileceğini söyledi.

Uysal, "Şu anda Zemin İstanbul, İstanbul Şişhane Metrosu´nda 1100 metrekarelik bir alan. Buraya ilgi yoğun olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ne kadar talep gelirse o kadar ilave yer açmaya hazırız. ´Zemin İstanbul´u, İstanbul´un her tarafına götüreceğiz. Zemin İstanbul´da zemin bulan çalışmalar bu zeminden ülkemize, dünyaya dağılacak diye ümit ediyoruz." şeklinde konuştu.

"Proje, çalışmalarımıza büyük destek sağlayacak"

İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci de sürekli vurgulamaya çalıştığımız gibi eğitimin Türkiye´de herkesin destek vermesi gereken bir iş olduğunu belirterek, "Bu noktada bizi öteden beri destekleyen, özellikle de Mevlüt Uysal başkanımızın döneminde bu destek daha da arttı,  İstanbul Büyükşehir Belediyemize Başkanımız şahsında teşekkür ediyorum." dedi.

Yelkenci, İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü olarak teknoloji eğitiminin çokça tartışıldığı bugünlerde Robotik kodlama, STEM gibi eğitimleri içeren Zihinden Makineye Bilgisayar Bilimleri, Harezmî Eğitim Modeli, Siber Güvenlik gibi projelerle teknoloji eğitimi alanında güzel işler yapmaya çalıştıklarını ancak bunun tek başlarına üstesinden gelebilecekleri bir iş olmadığını dile getirdi.

 Bu güzel zemini hazırlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin robotik kodlamadan yapay zekaya, nesnelerin internetinden siber güvenliğe, nanoteknolojiden tasarıma kadar bir çok konuda proje süresince, 1 yıl boyunca 7 bin öğrenciye 120 öğretmenle hizmet vereceğini belirten Yelkenci; sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu hizmetler bizim eğitim çalışmalarımıza büyük bir destek olacaktır. Bu işin içinde İstanbul’umuzun hatta ülkemizin çok değerli ve köklü üniversitelerimizin olması ve İSTKA tarafından desteklenmesi de ayrıca sevindirici ve öğrencilerimiz adına bizi daha güçlü hissettiren bir durumdur. Bu vesileyle başta Mevlüt Uysal Başkanımızın şahsında İstanbul Büyükşehir Belediyemize ve destekleyen bütün paydaşlara teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

Konuşmaların ardından projeye ilişkin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile sırasıyla İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı.

İmza töreni, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Zemin İstanbul Projesi nedir?

Türkiye’de inovasyon ve girişimciliğin yeni adresi olmayı planlayan Zemin İstanbul, vatandaşla etkileşimin, yönetişimin zemini haline gelecek. Yaratıcı fikir sahibi bireylere veya küçük işletmelere iş geliştirme imkânı sağlayacak gerekli her türlü donanım, yazılım, ekipmanın yer aldığı ofis ve atölye ortamı bulunacak olan Zemin İstanbul projesi, İstanbulluların yeni ürün ve hizmetlerin gerçek katma değerlerini görmesini sağlayan bir deneyim, araştırma ve inovasyon ortamı da sunacak.

Özellikle fikri olan gençlere yönelik altyapı hizmeti sunacak olan Zemin İstanbul, kuluçka, deneyim, etkinlik ve animasyon birimlerinden oluşuyor. Kuluçka Merkezi’nde girişimciler, çeşitli eğitimler almanın yanı sıra, sektörel ve akademik tecrübeye sahip kişilerin oluşturduğu mentor havuzundan kendi ihtiyaçları doğrultusunda faydalanabilecekler. Deneyim Merkezi‘nde ise gelişen yasam şartlarında karmaşık halde sunulan çok katmanlı çözümleri algılamak için bir metodoloji sunacak. Çocuklara hizmet verecek olan Eğitim ve Etkinlik Merkezi ise geleceği inşa edecek çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik 7-10 Yas Maker ile 10-16 Yaş İleri Maker programlarını içeriyor. Çocukların yeni fikirlerini ve hayal dünyalarını gerçeğe dönüştürme şansı bulacakları tasarım ve programlamanın temel öğelerini barındıracak olan Animasyon Stüdyosu, yeni neslin senarist, animasyoncu, tasarımcı, programcı ve yönetmenlerini yetiştirmeyi, potansiyeli olan her çocuğu cesaretlendirmeyi hedefliyor.

08-08-201808-08-201808-08-201808-08-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.