İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yurdumun Değerleri; Fuat Sezgin’in İzinde

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün projeleri, birlikte iş yapma kültürü ile de model alınabilir örnek etkinlikleri hayata geçiriyor.
Yurdumun Değerleri; Fuat Sezgin’in İzinde

Zamanın ruhunu iyi okuyarak var olan değerlerimize yenilerini ekleyip, o değerleri kurum kültürümüze ve uygulamalarımıza dâhil etmemiz projelerimiz ve etkinliklerimiz bakımından oldukça önemli. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Eğitim Vizyon Belgesi doğrultusundaki projeleri, birlikte iş yapma kültürü ile de model alınabilir örnek etkinlikleri hayata geçiriyor. Bu yönüyle projelerimiz, birlikte üreten, birbirinden öğrenen, birbirine ilham veren sürdürülebilir bir yaklaşımı benimsemektedir.

Gelişim Yolculuğumuz

 Bu anlayışla,  proje odaklı etkinliklerimizin temelini; vizyoner ve sürdürülebilir bir yaklaşımla, kültürel dünyamızı nitelikli ve çoklu iş birlikleri ile yansıtan, böylece eğitim ortamlarımızın iklimini daha da iyileştirme hedefi oluşturmaktadır. 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusundaki uygulamaların şekillendiği bu günlerde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Yurdumun Değerleri ve Fuat Sezgin’in İzinde projeleri birlikte organize ettikleri bir faaliyetle gelişim yolculuğunu sürdürdü.

Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 15 Temmuz Konferans Salonu’nda,  okulun yurdunda kalan yaklaşık 250 öğrencimize Fuat Sezgin’in hayatı ve bilim tarihçiliğindeki yeri anlatıldı. Medipol Üniversitesi’nden Sayın Uğur Polat’ın verdiği konferansı Kadıköy İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Sadık Aslan, Şube Müdürlerimiz, Okul Müdürümüz Sayın Burhan Öztürk, AR-GE Kültür Birimi üyelerimiz, müdür yardımcılarımız, öğretmenlerimiz ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri dinledi.

İslâm Medeniyetinin Mirası ve Fuat Sezgin

Merhum Fuat Sezgin’in entelektüel dünyasının teşekkül edişini fotoğraflar ve belgeler ışığında anlatan Uğur Polat,  onun İslâm medeniyeti tarihinin başlangıcından itibaren gelişen bilimlere ait literatürü konu edinen Geschichte des arabischen Schrifttums (GAS) adlı eseri başta olmak üzere ortaya koyduğu paha biçilmez çalışmalara temas etti.

İslâm bilim tarihi yazıcılığına Fuat Sezgin’in katkılarına dikkat çeken Polat, İslâm medeniyetinde geliştirilen bilimsel âletler ve teknoloji ürünleriyle İslâm bilimlerinin farklı medeniyetlerin bilimsel birikimlerine katkısını anlattı. Ayrıca İslâm bilim tarihinde öne çıkan isimleri bir araya getirdiği dört metrelik duvar resmi üzerinden İslâm kültür ve medeniyetinin bilimsel ve teknolojik mirasının daha iyi anlaşılması için yapılması gerekenlere işaret etti.

Fuat Sezgin’in hem hatırasını hem de ortaya koyduğu göz kamaştırıcı ilmi mirasın gelecek nesiller için güçlü bir ilham kaynağı olmasını sağlamak amacıyla verilen konferans, öğrencilerimizin sorularının cevaplanmasıyla sona erdi. Ufuk açıcı sorularıyla konferansı anlamlandıran öğrencilerimize Fuat Sezgin’in Bilim Sohbetleri kitabı hediye edildi.

Konferansın ardından Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Türk şiirinin müstesna örneklerini okudular. Musiki korosunun şiirle sesi birleştiren muhteşem icrası izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı. 

 Programın sonunda Kadıköy İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sadık Aslan, konferansı veren Uğur Polat’a hediyelerini takdim etti. Program hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

20-02-201920-02-201920-02-201920-02-201920-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.