İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yöneticilik Formasyon Kazandırma Kursları.

Milli Eğitim Bakanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Bölümü tarafından yürütülen Okul Müdürleri Eğitim Programları devam ediyor.
Yöneticilik Formasyon Kazandırma Kursları.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı eğitim kurumlarına görevlendirilen yöneticilerin görevlerinde başarılı olmaları, görevlerinde vizyoner bir bakış geliştirebilmeleri, eğitim, yönetim alanlarındaki değişim ve gelişmeleri takip edebilmeleri, kişisel ve mesleki alanda gelişimlerini sürdürebilmeleri amacıyla Okul Müdürleri Eğitim Programı hazırlandı.

Eğitim programı kapsamında göreve yeni başlayan eğitim kurumu yöneticilerine ‘’yöneticilik formasyonu’’ kazandırmak amacıyla hazırlanan üç aşamalı hizmet içi eğitim kurslarının birinci aşaması İstanbul ilimizde Kadıköy, Kartal, Üsküdar, Sancaktepe, Şişli, Fatih, Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece ilçelerimizde oluşturulan 10 eğitim merkezinde devam ediyor.

Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kurslarının ilk aşamasında Öğretim Liderliği, Vizyon ve Strateji Geliştirme, Okul Yöneticiliği, Yönetsel ve Mesleki Etik, Okul Kültürü ve Örgütsel Davranış, Proje Yönetimi, Eğitimde Kalite Yönetimi ana başlıklı konularda eğitimlerin verilmesi hedeflenmektedir.

  Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursları kapsamında İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ Şişli Zincirlikuyu İsov Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti. Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mücahit YENTÜR, Şişli İlçe MEM Şube Müdürü Ertan DEMİRTAŞ, Beyoglu İlçe MEM Şube Müdürü Mustafa BAŞBEKLEYEN kurs kapsamında görevli İl Denetmenleri, Şube Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi Üyeleri ve yeni görevlendirilen okul müdürleri programda hazır bulundu.

Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursları kapsamında Şişli Zincirlikuyu İsov Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine gerçekleştirilen ziyaret esnasında okul müdürlerine hitap eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ şunları söyledi;

‘’Değerli İlçe Milli Eğitim Müdürüm, İl Denetmenlerim, Saygıdeğer Okul Müdürlerim, meslektaşlarım öncelikle eğitim kapsamında vereceğiniz emek, göstereceğiniz gayret için hepinize teşekkür ediyorum. "Sizleri bu göreve layık görenleri mahçup etmeyin. Sizler seçilmiş kimselersiniz ve sizden yüksek beklentiler var. Nitekim bu göreve gelirken geçtiğiniz aşamalar sizlerin liyakatını gösteriyor. Ben size güveniyorum. Ben ekibime, insana güveniyorum. Yöneticilik güvene dayalıdır, kuşkuyla bu iş olmaz.

Görevlerinize başlarken birtakım sıkıntılarla karşılaşabilir hatta "Ne okullar vardı, seçe seçe burayı mı seçtik; ben bırakıyorum." da diyebilirsiniz. Ama asla pes etmeyin. Sabırsızlık tahammülsüzlük göstermeyin. Biz geçiciyiz arkadaşlar kurumlar kalıcıdır.

Ölçme biliminden, istatistikten yararlanmayı ihmal etmeyin. Yüzünüzü bize değil; öğretmene, öğrenciye, veliye dönün. Sırtınızı da bize yaslayın.

Buyurgan, soğuk idareci yapısı çok geride kaldı. Siz ekibinizle ve tüm paydaşlarınızla beraber yöneteceksiniz okulunuzu. İlmin kapısı Hz. Ali´nin "Çocuklarınızı bugüne göre değil geleceğe göre yetiştirin." sözünü şiar edinelim. "İcat çıkarma!" sözünü geride bıraktık ama öğrencinin kafasına vurarak da icat yaptırılmaz. Dijital çağda olduğumuzu ve bu neslin gereksinimlerinin bizim çocukluk ve gençlik dönemimizden çok çok farklı olduğunu unutmayın.

 

Değerli meslektaşlarım sizlerin yeni görevlerinde göstereceği başarı sadece okulunuzun değil aynı zamanda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hatta ülkemizin başarısı olacaktır. Okul koridorunda gülümseyerek selam verdiğiniz bir öğretmenimiz gülümseyerek girdiği sınıfında 30 çocuğumuzu kucaklayacak, el uzatacak, 30 ailenin umuduna samimiyetle sahip çıkacak. Bir okulun başarıya ulaşması için veli, öğrenci, öğretmen işbirliğini sağlamalıyız. Bunu başarmak bizim elimizde diye düşünüyorum. Bizler eğitim zincirinin birer halkasıyız. Bir zincirde halkanın biri eksik olduğu zaman nasıl iki parça olursa bizlerde okullarımızda veli, öğretmen, öğrenci zincirinden bir halkayı eksik bırakırsak, ihmal edersek bütünlük bozulur. Vizyon konusunda değerli İl Denetmenlerimiz sizlerle ayrıntılı bilgi paylaşımında bulunacaklar. Fakat ben vizyon konusuna kısaca değinmek istiyorum. Vizyon gelecekte kendimizi, okulumuzu görmek istediğimiz yer, kurum olarak koyduğumuz hedeftir. Hedefe bir bütünün tüm parçalarıyla, bir kurumun tüm paydaşlarıyla ulaşılabilir. İşte onun için okulunuzda kürüm kültürünü oluşturmanız önemli ve gerekli diye düşünüyorum.

Değerli müdürlerim okullarınızı yönetirken her görüşe değer verin, herkesin düşüncesini önemseyin, çünkü öğretmenlerimizde, öğrencilerimizde, velilerimizde sizleri gözlemleyecek ve buna göre hareket edeceklerdir. Sizin paylaşıma değer verdiğinizi görürlerse, fikirlerini paylaşabileceklerine inanırlarsa başarı yakındır. Okulunuzla, sizinle ilgili en iyi, en güzel neyse onu yapabilmek için belki sizlerden daha fazla çaba harcayacaklar emin olun.

Değerli müdürlerim sizlerden ricam övgüyü nasıl karşılıyorsanız eleştiriyi de öyle karşılayın. Eğer eleştiriden korkuyorsanız, dünyadan hiçbir şey yapmadan geçip gideceksiniz sözü tam olarak ne demek istediğimi özetliyor sanırım. Eleştirilmekten korkmayın, eleştiri bazen kötü niyetli olabilir ama bazen bizim göremediğimizi gören bir dostun ağzından gerçeği duymamızı, fark etmemizi sağlayabilir.

Sevgili müdürlerim Mevlana’yı asırlar geçmesine rağmen hepimiz tanırız, biliriz. Yaşadığı dönemin en bilgili âlimidir. Fakat yaşayışıyla, davranışlarıyla da toplumuna örnek olmuş, mütevaziliğin ve hoşgörünün merkezine çevirmiştir yaşadığı mekânları.

 Mevlana´ya sormuşlar;
‘’- O kadar okursun, o kadar yazarsın, ne bilirsin?
Mevlana şu cevabı vermiş;
- Haddimi bilirim.’’ demiş.

Evet değerli müdürlerim bizlerde bildiklerimiz, imkânlarımız ve yetkilerimiz konusunda Mevlana gibi mütevazı olmalıyız. Okulumuzun, ilimizin ve ülkemizin yararına yapılacak işlerde ise bizler için İstanbul surları önünde, Çanakkale’de şehit düşen atalarımız kadar fedakâr ve cesur olmalıyız.

Sevgili arkadaşlar daha çok söylenecek söz var. Özetle şunu ifade etmeye çalışıyorum. Bugün dünden çok farklı ve yarın da bugünden farklı olacak. Anne babalarının bizlere emanet ettikleri çocukları dönemimimizin şartlarını ve gerçeklerini göz önüne alarak yetiştirelim idare edelim.

Sözlerime son verirken burada bizlere ev sahipliği yapan Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürüm Murat Mücahit YENTÜR’e, okul müdürümüz Atilla ALTUNTAŞ’a,  eğitimler kapsamında programı düzenleyen Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Şube Müdürüm Mustafa GÖLLER ve ekibine, eğitimlerin etkili ve faydalı olabilmesi için çabalayan İl Denetmenlerime, Şube Müdürlerime, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Ar-Ge Birimi Üyelerine, ülkemizin geleceği sevgili çocuklarımızın yetiştirildiği eğitim kurumlarımızın başarı öncüsü, vizyon lideri olacağına inandığım siz değerli okul müdürlerime teşekkür ediyorum. İstanbul ilimizde 10 merkezde verilen Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kurslarının İstanbul ilimize ve ülkemize yararlı ve hayırlı olmasını diliyorum.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.