İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YEMEKTE DENGE PROJESİ EĞİTİCİ EĞİTİMİ YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı(SÜGAV) işbirliğiyle ilimizde 50 okulumuzda yürütülen Yemekte Denge Projesi Eğitici Eğitimi programı 17.11.2015 Salı günü Kozyatağı Hilton otelde gerçekleştirildi. 
YEMEKTE DENGE PROJESİ EĞİTİCİ EĞİTİMİ YAPILDI

Yemekte Denge projesi eğitici eğitimi programına İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı(SÜGAV) Genel Sekreteri Begüm MUTUŞ, İl Milli Eğitim Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hünkar KORKMAZ, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı(SÜGAV) Direktörü Ebru TİMUR, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı(SÜGAV) Proje Yönetim Ekibi üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi Üyeleri, Yemekte Denge Projesinin İstanbul’da uygulandığı 50 okulun idarecileri, okul koordinatörler öğretmenleri ve basın mensupları katıldı.

Yemekte denge projesi İlkokullarımızda öğrenim gören çocuklarımızda dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmeyi esas alan bir eğitim projesidir. Ayrıca proje temel eğitim çağındaki çocuklarımızın fizyolojik ve psikolojik açıdan kaliteli ve uzun bir yaşam sürdürmeleri için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı’nın 2011 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürüttüğü Yemekte Denge Projesi 5’inci yılında Eğitimcinin Eğitimi programına başladı. Yemekte Denge Eğitim Projesi Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Tanju BESLER’in koordinatörlüğünde, uluslararası standartlardaki eğitim programlarından uyarlanarak geliştirilmiştir.

Proje dahilinde geliştirilen eğitim programının Türkiye’de ilkokul 2, 3 ve 4 sınıf düzeyinde mevcut derslerin öğretim programlarına uyarlanması ve öğretim materyallerinin sınıf düzeylerine göre geliştirilmesi Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hünkar KORKMAZ’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilmiştir.

Türkiye genelinde 10 ilde uygulanan proje İstanbul ilimizde 50 okulda uygulanmaktadır. Proje kapsamında okul idarecileriyle, velilerle, öğretmenlerle, okul çalışanları ile yapılan işbirliği sayesinde bilinçli, sağlıklı ve dengeli beslenen bilinçlenen ve çevresini bilinçlendiren bir nesil yetiştirmek hedeflenmektedir. Proje kapsamında öğrencilerimize ‘’Dengeli bir şekilde her şeyi yiyebilirsin. Tek yapman gereken dengeyi nasıl kuracağını öğrenmek.’’ ana mesajından hareketle 5 temel mesaj iletilmektedir.

Yemekte Denge Projesi Eğitici Eğitiminde 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin algı, öğrenme düzeyleri ve müfredata göre ayrıştırılan eğitim materyalleri ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Yemekte Denge Projesi Eğitici Eğitimi Programına katılan İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ;

‘’Öğrencilerimize, velilerimize, eğitim camiamıza ve topluma ayrı ayrı yararlar ve kazanımlar sağlamayı amaçlayan, toplumsal bir bilinç oluşturmaya öncülük eden bu müstesna projenin paydaşı olmaktan son derece mutluyuz. Dünya üzerinde görünen sorunlar dışında görünmeyen fakat ülkemizin ve dünyamızın geleceğini yakından ilgilendiren sorunlar var. Sağlıksız ve dengesiz beslenme kültürü de bu sorunlardan bir tanesi.

Gelecek nesillerin sağlıklı ve uzun bir ömür sürerek ülkemize yararlı olmasını istiyorsak ön yargısız samimi bir şekilde bu projeye sahip çıkmamız gerekir diye düşünüyorum. Bu noktada İstanbul olarak gerek nitelik gerek nicelik olarak sorumluluğumuz çok daha fazla. Fakat toplantı salonuna girdiğim zamandan bu yana okul idarecilerimde, öğretmenlerimde, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı(SÜGAV) çalışanlarında gördüğüm samimi ve pozitif görüntü Yemekte Denge projesini İstanbul olarak layıkıyla uygulayacağımızı düşünmemi sağladı.

Değerli öğretmenlerim bazen hiç hak etmediğiniz eleştirilere maruz kaldığınızı biliyorum. Fakat sınıfa girince bir çocuğumuzun yüzündeki gülümsemeyle beraber her şeyi bir kenara bırakıp öğretmenliğe başladığınız ilk günkü gayretle dersinize devam ettiğinizi de biliyorum. Burada İl Milli Eğitim Müdürünüz olarak belirtmek isterim ki sürdürülebilir bir kalkınma ancak eğitimle gerçekleştirilebilir ve siz değerli öğretmenlerim bu kalkınmanın, bu ilerlemenin mimarları olacaksınız. Tüm projelerimizde olduğu gibi Yemekte Denge projemizin sizler sayesinde başarılı olacağını biliyor ve sizlere inanıyorum. Velilerimiz geleceğini sizlere emanet ediyor, çocuklarımızda görmek istediği idealleri sizler sayesinde gerçekleştirmeyi umuyorlar. Ben İl Milli Eğitim Müdürünüz olarak bu kutsi görevi layıkıyla yerine getirdiğinizi düşünüyor ve Yemekte Denge projesinde, eğitim sürecinde gösterdiğiniz gayret ve emek için şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.

Eğitim süreci okul idaresi, öğretmen, öğrenci, veli işbirliğiyle başarıya ulaşıyor. Yemekte Denge projesi bu anlamda eğitimin bu önemli ve değerli paydaşlarını bir araya getirdiği içinde bizim için önemli ve değerli. Zihin olarak sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyorsak, beden olarak, yaşantı olarak dengeli ve sağlıklı beslenen bireyler yetiştirmeli bu bilinci çocuklarımıza kazandırmalıyız. Bu projenin dengeli ve sağlıklı yaşama kültürüne sahip bireyler yetiştirmede öncü rol oynayacağını düşünüyor ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Yemekte Denge projesini destekliyoruz.

Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüz ile proje paydaşımız tarafından yapılan bilgilendirme ve danışma toplantısında projenin uygulandığı okullarda görev yapan öğretmenlerimizden gelen talepler Temel Eğitim Şube Müdürümüz Timur TUĞRAL ve Ar-Ge birimi üyelerimiz tarafından proje paydaşımıza iletilmişti. Her sınıf düzeyinde kitaplar oluşturulması, kazanımların Milli Eğitim Bakanlığımızın müfredatına uygun olarak okutulan derslerdeki konu kazanımlarıyla uyumlu hale getirilmesi proje paydaşımız Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitü Vakfının projedeki hassasiyetini ve öğretmenlerimizin düşüncesine verdiği önemi görmemizi sağlamıştır. Bu sebeple kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum.

Sevgili öğretmenler proje kapsamında Öğretmenler En İyi Uygulama Yarışması ile Dengeli Beslenme Resim Yarışmasında okullarımızı ve ilimizi en iyi şekilde temsil edeceğinize inanıyorum. Sözlerime son verirken proje paydaşımız Sabri Ülker Vakfı Gıda Araştırmaları Enstitü Vakfı Genel Sekreteri Begüm MUTUŞ’a, bu eğitimi gerçekleştirmek üzere İstanbul’umuza gelen Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hünkar KORKMAZ’a, Temel Eğitim Şube Müdürüm Timur TUĞRAL’a, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı(SÜGAV) Direktörü Ebru TİMUR’a, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı(SÜGAV) Proje Yönetim Ekibi üyelerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi üyesi arkadaşlara, İstanbul’un dört bir yanından gelen okul idarecisi arkadaşlara ve öğretmenlerimize, proje kapsamında emeği geçecek herkese teşekkür ediyorum. Projenin öğrencilerimize, velilerimize, okullarımıza, öğretmenlerimize, İstanbul’umuza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi. 

Yemekte Denge Projesi Eğitici Eğitimi programında konuşan Sabri Ülker Vakfı Gıda Araştırmaları Enstitü Vakfı Genel Sekreteri Begüm MUTUŞ;

‘’Türkiye’nin en kapsamlı ve sürdürülebilir temel beslenme eğitim projelerinden biri olan Yemekte Denge Eğitim Projesi kapsamında toplam 10 pilot ilde görevli 8.600 öğretmenimize 500 okulumuzda binlerce öğrencimize dengeli ve sağlıklı beslenme eğitimi vermenin gayreti içindeyiz. Yemekte Denge Projemizin 5. Yılında sizin gibi değerli eğitimcilerle ülkemizin geleceğini inşa eden fedakar mimarlarla beraber olmaktan son derece mutluyum. Yemekte Denge projemizi sizlere emanet etmekten dolayı da son derece rahatım. Çünkü biliyorum ki öğretmen istediği zaman başaramayacağı iş, aşamayacağı güçlük yoktur.

Gıda, sağlık, beslenme konusunda en doğru, güvenilir bilgiye ulaşarak bu proje aracılığı ile toplumun hizmetine sunmayı ve toplumda dengeli, sağlıklı beslenme bilinci oluşturmayı hedefliyoruz.  Ayrıca projemizin okullarda yürütülmesinde mihmandarlık yapan ve projemizin başarıya ulaşmasını sağlayan siz değerli okul idarecilerimizin ve öğretmenlerimizin görüşleri de bizim için son derece önemli ve değerli. Bunun için 10 ilimizin talebi olan konuların daha eğlenceli şekilde öğrencilerimize anlatılmasını sağlayacak, onların verilen eğitimi özümseyeceği ve seveceği düşüncesiyle bizlere iletilen talep doğrultusunda çizgi film kahramanlarının yer aldığı mini filmler oluşturduk. Ayrıca yine İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün talebi doğrultusunda proje kazanımları ve öğrencilerimizin yaş düzeyini göz önünde bulundurarak 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. Sınıflar için ayrı ayrı kitaplar hazırladık. Bu çalışmaları gerçekleştirirken proje kapsamında verilecek bilgiler konusunda Yemekte Denge Eğitim Projesi Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Tanju BESLER’in koordinatörlüğünde, eğitim programının Türkiye’de ilkokul 2, 3 ve 4 sınıf düzeyinde mevcut derslerin öğretim programlarına uyarlanması ve öğretim materyallerinin sınıf düzeylerine göre geliştirilmesi Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hünkar KORKMAZ’ın koordinatörlüğünde alanının uzmanı kişilerle çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Çünkü çocuklarımız sadece velilerimiz, öğretmenlerimiz için değil hepimiz için değerli. Onlar Türkiye’nin geleceği, umudu ve biz onların sağlıklı ve uzun bir ömür sürmeleri için bu yola çıktık.

Diğer taraftan projemizi sınırlamamak, daha fazla okulumuza, öğretmenimize, öğrencimize ulaşmak ve yararlanıcı sayısını artırmak amacıyla Yemekte Denge Projesi için hazırladığımız sitede herhangi bir üyelik şartı ve buna benzer bir uygulama koymadık. Yani yararlanıcı okul listesinde olsun veya olmasın isteyen her okulumuz projemizin sitesinden proje ile ilgili bilgi edinebilir, ücretsiz olarak istediği dökümanı indirerek öğrencilerimizle paylaşabilir. Konuşmamın başında belirttiğim gibi amacımız dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda en doğru ve güvenilir bilgiyi toplum yararına sunmak ve bu kültüre katkı sağlamak temel amacımız. İl Müdürümüzünde konuşmasında belirttiği gibi sürdürülebilir kalkınma ve ilerleme ancak eğitimle gerçekleşecektir. Ülkemizin kalkınmasında, ilerlemesinde bir katkımızın olacağını bilmek bizleri ayrıca mutlu ediyor.

Sözlerime son verirken proje kapsamında bizlerden desteğini hiç esirgemeyen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’a, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürümüz Timur TUĞRAL’a, projemizin eğitim yükünü omuzlayan Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hünkar KORKMAZ’a, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı(SÜGAV) Direktörü Ebru TİMUR’a ve proje yürütme ekibimize, okul idarecisi arkadaşlara ve öğretmenlerimize, proje kapsamında emeği geçecek herkese teşekkür ediyorum. Projenin öğrencilerimize, velilerimize, okullarımıza, öğretmenlerimize, İstanbul’umuza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi
Program eğitici eğitimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.