İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“YEMEKTE DENGE PROJESİ” EĞİTİCİ EĞİTİMİ YAPILDI.

  Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı (SÜGAV) işbirliğiyle yürütülen Yemekte Denge Projesi 4.Dönem Eğitici Eğitimi programı İstanbul’da gerçekleştirildi.
“YEMEKTE DENGE PROJESİ” EĞİTİCİ EĞİTİMİ YAPILDI.


Yemekte Denge Projesi’nin 4. eğitim yılı için eğitimcilerin eğitimini hedefleyen programa: İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Ahmet Nasırlı ve İsmail Günday, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Dr. Zeki Ziya Sözen, İstanbul Üniversitesi İç Hastalıklar Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Vakıf Genel Sekreteri Begüm Mutuş ve Yemekte Denge Projesinin İstanbul’da uygulandığı 50 okulun idarecileri ve  rehber öğretmenleri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ projeyle ilgili olarak: “Öncelikle hem öğrencilerimizin sağlığına, hem bilinçli beslenmeye, hem okul, veli, öğrenci işbirliğine yardımcı olan bu projede paydaş olmaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim. Biz çocuklarımızı ülkenin yarınları olarak gördüğümüz için projenin sağlıklı bir nesil yetişmesinde sağlayacağı katkıyı önemsiyoruz. Bunun için Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Bilim Kurulu Üyesi Sayın Zeki Ziya Sözen nezdinde tüm vakıf yönetici ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu proje kapsamında yapacağınız çalışmada da kendi çocuğumuza nasıl bir beslenme alışkanlığı kazandırmaya çalışıyor, onun neler yemesi için çabalıyorsak aynısını okulumuzdaki, sınıfımızdaki yavrularımız için yapmış olacağız. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” atasözümüzün bu projenin amacını, hedefini tam olarak yansıttığını düşünüyorum. Proje kapsamında okullarda görev yapan öğretmenlerimizden gelen talepler Temel Eğitim Şube Müdürümüz Timur Tuğral tarafından proje paydaşımıza iletilmişti. Her sınıf düzeyinde kitaplar oluşturulması, kazanımların Milli Eğitim Bakanlığımızın müfredatına uygun olarak okutulan derslerdeki konu kazanımlarıyla uyumlu hale getirilmesi proje paydaşımız Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitü Vakfı’nın projedeki hassasiyetini ve öğretmenlerimizin düşüncesine verdiği önemi görmemizi sağlamıştır. Bu sebeple kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Programda söz alan Temel Eğitim Şube Müdürü Timur Tuğral da “Bu proje çağımızın en popüler sorunlarından biri olan beslenmeye dair müthiş çözümler sunarken; o veya bu diyeti değil her şeyden ama gerektiğince yemeyi öğütleyen ve Sabri Ülker Vakfının büyük bir ciddiyet ve başarıyla sürdürdüğü bir eylemdir.” sözleriyle projenin önemine dikkat çekti. 

İlköğretim okullarımızda öğrenim gören çocuklarımızda sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmeyi esas alan “Yemekte Denge Projesi”  projesi; temel eğitim çağındaki çocuklarımızın fizyolojik ve psikolojik açıdan kaliteli ve uzun bir yaşam sürdürmeleri için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesini amaçlıyor. Türkiye genelinde 10 ilde uygulanan proje, İstanbul’da 50 okulda uygulanıyor. Proje kapsamında okul idarecileriyle, velilerle, öğretmenlerle, okul çalışanları ile yapılan işbirliği sayesinde bilinçli, sağlıklı ve dengeli beslenen bilinçlenen ve çevresini bilinçlendiren bir nesil yetiştirmek hedefleniyor.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.