İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yaratıcı Düşünceler İçin Fırsat

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması’na 12 Nisan 2019’a kadar başvuru yapılabilecek.   
Yaratıcı Düşünceler İçin Fırsat

Günümüzde öğrenmenin ne anlama geldiği, nasıl tasarlandığı ve tasarlanması gerektiği gibi sorular üzerinde çok düşünülüyor. Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyon Belgesinin de altını çizdiği üzere kalkınmadan teknolojiye, ekonomiden kültür ve sanata kadar birçok alanda tasarım çok belirleyici bir konumda. 

Öğrenmeyi, öğretmeyi ve tasarımı farklı bakış açılarıyla gündeme getiren Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışmasına katılmak için başvurular, 12 Nisan 2019’a kadar yapılabilecek. 

Yenilikçi Öğretim Materyalleri

Yarışma hakkında bilgi veren İstanbul Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin etkililiği öğretim materyallerinin özgünlüğüyle doğrudan ilişkili olduğunu bu yüzden kurum olarak materyal tasarımı odaklı yarışma düzenlediklerimi belirterek,  “Öğrenci düzeyine ve ihtiyaçlarına uygun araçlar eğitim süreçlerini heyecanlı ve keyifli kılar. Bu bakımdan öğretmenlerimizin yenilikçi öğretim materyalleri üzerinde düşünmeleri değişen, dönüşen eğitim anlayışı ve öğretim programlarının temel unsurlarından biri olmak durumundadır.” dedi.

Geniş Bir Koro Hareketi

Yazıcı, 2023 Eğitim Vizyon Belgesi perspektifiyle bütünlüklü öğrenmeyi esas alan pek çok proje ve etkinliği hayata geçirdiklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:  “Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışmamız,  eğitim materyallerin nasıl farklı olabileceği sorusunun cevabını hep beraber aramamız için bulunmaz bir imkân. Aslında eğitinde materyal tasarımı, bir yanıyla eğitimin nasıl daha iyi olabileceğini hayal etmeyi içeriyor. Yarışmamız, eğitim ortamlarımızdaki materyaller hakkında düşünmeyi sağlarken geleceğin öğrenme biçimlerini de gündemimize dâhil edecek nitelikte. Hiç şüphesiz bunu başardığımızda yenilikçi eğitim materyalleri tasarımının yolu da açılacak.  Bu ikisi birbirinden ayrılamayacak iki temel unsur. Bu bağlamda yarışmamız sinerji ile, eğitim ortamlarımızın yenilenmesini de kapsayan daha geniş bir koro hareketi oluşturacak.”

Çoklu ve Kapsamlı İş Birlikleri

Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışmasının tüm süreçlerini yürütmek için disiplinlerarası, çoklu ve kapsamlı iş birliklerini hayata geçirdiklerine de işaret eden Yazıcı, “Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ve dijital kategori olmak üzere beş kategori hâlinde düzenlenecek yarışmamızda pek çok akademisyenimiz de görev alacak. Materyal Değerlendirme Kurulu, beş kategori bazında hazırlanan materyalleri değerlendirecek. Her kademeden materyaller sahada değerlendirildikten sonra dereceye giren ilk üç materyal, toplamda ise 20 materyal ödüllendirilecek.” diye konuştu.

Levent Yazıcı, Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışmasının, eğitim materyallerinin sınırlı değil, kapsayıcı olabileceğini göstereceğini de aktararak şunları söyledi:  “Zaman akıp giderken yaratıcı düşünceler için fırsat sunan yarışmamız umutlarımıza ve hayallerimize güç katacak bir perspektife sahip. Unutmayalım ki, eğitimde materyal tasarım kültürünü içselleştirmek ve eğitim ortamlarını iyileştirecek çözümleri tasarımla aramak,  eğitimin geleceği için de büyük önem taşıyor.”

25-02-201925-02-201925-02-201925-02-201925-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.