İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yapay Zekâ Atölyesi

Yapay Zekâ Atölyesi ilk mezunlarını verdi.
Yapay Zekâ Atölyesi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle İstinye Üniversitesi'nin kurumsal iş birliği ile düzenlediği Yapay Zekâ Atölyesi'ni başarı ile tamamlayan 30 öğretmenimiz sertifikalarını aldı. Öğretmenlerimize gelecek nesillerin yapay zekâyı iyi kullanabilmeleri için yapay zekâ ile proje geliştirmeyi öğreten Yapay ZekâAtölyesi ilk mezunlarını verdi. İstanbul Öğretmen Akademileri kapsamında sertifika alan öğretmenler yeni eğitim öğretim döneminde öğrencileri ile yapay zekâ konulu projeler geliştirecek.

Ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyan Yapay Zekâ Atölyesi, gençlerin yapay zekâ projeleri gerçekleştirmelerini hedefliyor. İki ay süren program sonunda katılımcı öğretmenlere sertifika almaya hak kazandı.

Sertifika törenineİstinye Üniversitesi Rektörü SayınProf. Dr. Melih Bulu, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,Mühendislik Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Sayın Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mısır ve öğretmenler katıldı.

Kurumsal İş Birliklerini Geliştirmek

Açılış konuşmasında, yapılan programdan ötürü mutluluk duyduklarını ifade eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,"MillîEğitim Müdürlüğümüz AR-GE birimi vasıtasıyla, İstanbul Öğretmen Akademileri içerisinde gelişimi sürekli bir şekilde destekleyen bir yapı oluşturmaya çalıştı. Birçok üniversitemiz bu konuda katalizör görevi gördü. Özellikle İstinye Üniversitesi yapay zekâ alanında var olan birikimini bizimle paylaştı. Müdürlüğümüzün de içinde olduğu çok güzel bir ortaklıkla, kurumsal işbirliği ile çocuklarımıza ve öğretmenlerimize bu eğitimi sunmanın çabası içerisinde oldu." dedi.

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında kurumsal işbirliklerini çok önemsediklerini de belirten Yazıcı, "Bu kurumsal iş birliklerini kurup geliştirerek aslında kendi kurumsal potansiyelimizi çok daha büyük bir alana yayabileceğimizi ve mevcut imkânlarımızı arttırabileceğimizi düşünüyoruz. Bu konuda öncü olan üniversitemizin çabasıyla birlikte eğitimden yararlanmak isteyen, ben de varım, diyen çok kıymetli meslektaşlarımla da bunu bütünleştirmiş olduk." diye konuştu.

Yapay Zekâ Eğitimi Yaygınlaşmalı

Yapay zekânın dünyada önemli bir gündem konusu olduğunu vurgulayan İstinye Üniversitesi RektörüSayın Prof. Dr. Melih Bulu, "Türkiye için de böyle olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda biz liderliği ele almaya karar verdik. Bunun bir yansıması olarak da ilköğretimde ve özellikle liselerde bu eğitimin yaygınlaşması için İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzaladık. Burada onların seçeceği öğretmenlere yapay zekâ konusunda bir eğitim vermeyi amaçladık." dedi.

İki ay süren eğitimin güzel ve verimli geçtiğini dile getiren Bulu, "Bu kapsamda müdürlük tarafından, bin başvuru arasından 30 öğretmen seçildi. Bizim de yapay zekâ konusunda çalışan çok önemli akademisyenlerimiz var. Bu pilot çalışmaydı, program devam edecek. Çünkü gerçekten çok büyük bir talep var." ifadelerini kullandı.

Önemli Bir İmkân

Türkiye'nin bu alanda büyük bir potansiyelinin olduğunu da sözlerine ekleyen Bulu, "Bu eğitim Türkiye'de bir ilk. Biz bunun bir kısmını da sosyal sorumluluk olarak görüyoruz. Çünkü ülkemizin buna gerçekten ihtiyacı var. Yapay zekâ meselesi Türkiye için iyi bir fırsat. Biz buradan küresel firmalar çıkarabiliriz. Bunun için de şu anda lisede okuyan çocukları iyi eğitmemiz lazım" dedi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Çetin Kaya Koç ise şöyle konuştu: "Var olan platformlardan bağımsız olarak açık kaynak, açık platform ve açık erişim kurmalıyız. Biz sizlere bunu öğrettik. Daha daraltılmış ortamlar var ama onları bile vermedik. Siz bunun farkında olmayabilirsiniz ama biz sizi çok güzel Konya malı bir Ferrari'ye bindirdik. Şimdi lütfen okullarınıza gidin ve bu Ferrari'yi kullanın. Siz ilk gelenlersiniz, programı ilk olarak sizde denedik. Bundan sonra gelen ekipte daha farklı şeyler yapacağız. Ayrıca bizim bir takım yarışmalarımız olacak, onları da yapmanızı isteyeceğiz. Benim arzum bunun devamını sağlamak, çünkü biz bu işi biliyoruz."

Tören, öğretmenlere sertifikalarının verilmesi ile son buldu.

 31-05-201931-05-201931-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.