İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YABANCI DİL ÖĞRETMENLERİNE YÖNELİK ELT KONFERANSI DÜZENLENDİ.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Özel Öğretim Kurumları Birliği (ÖZKUR-BİR) ve İnkaş Yayıncılık tarafından yabancı dil eğitimini geliştirmek amacıyla düzenlenen ELT Konferansı yapıldı. 
YABANCI DİL ÖĞRETMENLERİNE YÖNELİK ELT KONFERANSI DÜZENLENDİ.

Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde gerçekleştirilen konferansa İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Koordinatörü Ali Yeşilyurt, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Altınöz, ÖZKUR-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Hami Koç, başkan yardımcısı Adem Yıldırtan, İnkaş – Ekspres Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Erol Fikri, yabancı dil öğretim programları yazar ve uzmanları ile resmi ve özel okulların yabancı dil öğretmenleri katıldılar.

İngilizce eğitiminin anlatılmasında dünyadaki sayılı isimlerden olan Jenny Dooley ve Virginia Evans’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa yabancı dil öğretmenleri büyük ilgi gösterdiler.

Konferansa katılan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız konuşmasına yabancı dil eğitiminin ülkemizde en çok önem verilen konuların başında geldiğini belirterek başladı.

Öğretmenlere de büyük görevler düştüğünü ifade eden Yıldız, “ Sistemler değişebilir, müfredatlar düzenlenebilir ama yine de her şeyin merkezinde öğretmen var. O yüzden nitelikli öğretmen yetiştirebilmek için bu organizasyonlara ihtiyacımız var. İnanıyorum ki bu tip organizasyonlar öğretmenlerin mesleki gelişimine destek olacaktır.”dedi.  

Konuşmasının sonunda seminere katılan öğretmenlerin sorularını da cevaplayan Yıldız İngilizce müfredatıyla ilgili sorulan bir soru üzerine,  her zaman önerilere açık olduklarını okullardaki İngilizce eğitiminde kullanılan müfredatla ilgili çalışmaların sürdüğünü, aynı zamanda müfredatın içeriği konusunda uzman kişilerin görüşlerini aldıklarını belirtti.

Yıldız’a konuşmasının ardından İnkaş – Ekspres Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Erol Fikri tarafından bir plaket takdim edildi. 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Hami Koç, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederken genel olarak yabancı dil eğitiminin önemine vurgu yaptı. 

“Eskiden bir lisan, bir insan diye bir söz vardı. Şimdi bir lisan acaba kaç insan diye düşünüyoruz. Hayatın hemen her alanında karşımıza çıkan bu ihtiyaç, yabancı dili bir lüks olmaktan çıkarmış durumdadır.” diyen Koç, özellikle yabancı dil öğretmenlerinin mesleki gelişimine katkı verecek programları ÖZKUR-BİR olarak desteklediklerini söyledi. 

Öğretmenlerin eğitim sisteminin en önemli aktörleri olduğuna vurgu yapan Koç, bu yüzden öğretmen eğitimlerinin nitelikli öğretmen yetiştirme açısından önemli olduğunu belirtti.

İki oturumdan oluşan konferansın konuşmacıları Jenny Dooley ve Virginia Evans İngilizce öğretiminde yapılması gerekenler konusunda öğretmenlere yol gösterici detaylar anlattılar. Çeşitli sunumlarla ve örnek çalışmalarla öğretmenlere püf noktaları anlatan ikiliyi katılımcı öğretmenler büyük dikkatle dinlerken bol bol da not aldılar. 

İlk konuşmacı olan Jenny Dooley, dünyanın önemli sorunlarına çözüm üretecek çalışmalar için tartışma ortamı oluşturulması gerektiğini söyledi. Çocukların eleştirel düşünmeyi öğrenmesi gerektiğini vurgulayan Dooley, çocukların düşünerek ve hissederek öğreneceğini ifade etti.

Programın ikinci konuşmacısı olan Virginia Evans’da öğretirken üretken olmanın önemine dikkat çekti. Üretken düşünceyle etkili öğrenmenin sağlanacağını belirten Evans, öğretmenlerden ders anlatımı sırasında dersi zenginleştirecek fikirler geliştirmelerini istedi. Çocukların gelişiminin özelliklerinin belirli kriterlerle belirlenemeyeceğini ifade eden Evans, verdiği bir örnekte, “Bir balığın kabiliyetini ağaca çıkma becerisi ile ölçemezsiniz.” dedi.

Program sertifika töreniyle sona erdi.

 

 

 

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.